Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесмени оказвали натиск да вземат хижите на БТС

12 коментара
Бизнесмени оказвали натиск да вземат хижите на БТС

Българският туристически съюз (БТС) води дела за собствеността на 130 от общо 247-те хижи негова собственост, като за някои от тях има сериозен натиск от страна на известни бизнесмени. Това заяви на пресконференция в четвъртък изпълнителният секретар на съюза Венцеслав Удев. За последните 20 години БСТ е изгубил 121 хижи, които са преминали най-вече към общините, а от там – в частни ръце, допълни той.

Удев даде за пример обжалвана от БТС скандална заменка, която направила бизнесмена Христо Ковачки собственик на земята под хижа “Мальовица“. По думите му, през 2006 г. фирмата "Агролес", свързана с Ковачки, заменя 5000 дка гори в района на Своге за 1200 дка в района на Мальовица. Чак през 2009 г. от БТс разбират, че земята под хижата влиза в замяната. Според съюза фирмата използва фалшиви карти, за да присвои станцията. От съюза завеждат дело срещу "Агролес". Оказва се, че компанията няма валиден адрес и още не си е получила призовката, оплака се Удев.

Според неправителствени организации, в периода 2007 и 2008 г. Ковачки придобива чрез заменки общо 3000 дка в Рила за реализацията на проекта Ски зона "Искровете – Говедарци – Мальовица". За случая е сигнализирана и Европейската комисия. Правителството на ГЕРБ пък въведе мораториум за строителството в земи, част от горския фонд.

БТС води дела и за туристическия дом в Добрич, за хижа Трапезица край Велико Търново и др.

Ковачки не е единственият бизнесмен с апетити към имотите на БТС. По думите на Удев, в миналото бизнесменът Манол Велев, който бе прострелян през 2007 г. и още се намира в будна кома, искал да строи казино в една от хижите на съюза.

Цеко Минев, концесионерът на ски зона Банско и на бъдещата ски зона на Витоша, пък хвърлил око на хижите във Витоша. Това, което искаме, е на Витоша да се запазят туристическите маршрути в сегашния им вид, свободният достъп до тях и хижите да останат непокътнати, каза Удев. В събота и неделя БТС ще отбележи 115-та си годишнина с празненства на Витоша.

Освен да поддържа хижите, съюзът се грижи и за маркировката по туристическите пътеки из страната. Държавата не е дала една стотинка за табели през последните 20 години, оплакаха се от съюза. За поддръжка на мрежата са необходими 100 хил. лева годишно. В същото време еко-министерството финансира по линия на европейските програми проекти за т.нар. еко пътеки.

Това не е нищо друго, освен източване на европейски средства, каза Удев. Той даде за пример проект за еко пътека, за който са платени 160 хил. евро по времето на правителството на НДСВ. За тези пари са поставени няколко табели и мостчета по маршрут, където те не са необходими. Бюджетът на този проект ще ни стигне да поддържаме туристическата маркировка за три години, каза Удев.

Съюзът ще финансира дейността си с нова инициатива, свързана с проекта им за обиколка на 100-те национални туристически обекти. Освен печати, туристите ще могат да събират и марки от всеки обект. Марката струва 1 лв. Колекция от всичките 100 марки осигурява на собственика участие в томбола с награди лек автомобил, мотоциклет, велосипед, екскурзии в чужбина и у нас.

По повод затворената хижа на Седемте рилски езера, Удев каза, че тя няма да приема туристи докато не се осъществи проект за пречиствателна станция. Нито тази, нито която и да е друга хижа в рамките на националните и природните паркове ще бъде разширявана, каза Удев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ковачки
    #14

    Ами кандидатствайте и Вие от БТС за проекти към ЕС за поправяне на маркировки и пътеки.

  2. njakoj
    #13

    точно тази хижа замърсява последното от Рилските езера, което вече е започнало да се заблатява, като пуска в него отходни води..

  3. Иванчо
    #12

    Какво от това като кандидатстват. Да не би да спечелят някой проект?

  4. Българин
    #11

    http://www.alpenverein.de/

  5. туристка
    #10

    Какво като земята под хижа "Мальовица" е на друг собственик. Нали БТС има право на строеж, което му дава пълните права на собственост на построеното възоснова на това право, т.е. на хижата. Какви са тези юристи, които влизат в излишни дела и сами си вкарват автогол.

  6. Българка
    #9

    Моля ви не наричайте ПРЕСТЪПНИЦИТЕ - бизнесмени!

  7. неверующ
    #8

    Ами ако хижата изгори? Ще може ли БТС да си я построи отново?

  8. Петър Кърджилов
    #7

    пишете пълни глупости, без изобщо да сте били там и да сте се информирали!

  9. speleo
    #5

    Tochno tazi hija q zatvoriha, poneje ot h.Rilski ezera(novata) im beshe neudobna starata! Unishtojiha planinata tiq gadove.Sujalqvam za latinicata.

  10. ansho
    #4

    Не е вярно, че старата хижа е затворена по поръчка на Рила спорт. Съдържателят на старата хижа, Павката, си е казал, че сам си е виновен. Подал е оплакване, че до постройката на езерото Трилистника се продава сладолед и просто са му върнали "жеста". Тази година въпросната постройка не работеше, за разлика от хижата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.