Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Благоустройство на средата и скъпи материали правят чудеса на имотния пазар

3 коментара
Благоустройство на средата и скъпи материали правят чудеса на имотния пазар

Много от инвеститорите наблягат на "вътрешния аспект" на проектите си – т.е. как изглеждат отвътре, вместо да правят обратното, каза Дейвид Сим, специалист урбанист в датското архитектурно бюро "Гел архитектс" (Gehl Architects). Трябва да се обръща внимание на средата, в която се намира проекта, както и на външния му вид, и да се инвестира в благоустройство на тази среда, обясни архитектът.

Започващата утре "БалРек – Конференция за пазара на недвижимости на Балканите – България, Румъния, Сърбия" ще се открие с болезнената за столицата ни София тема за скоростното развитие на европейските градове, предизвикателствата и проблемите пред градоустройството, планирането, законодателството и инвестиционните проекти.

В панела ще участват Сим, главният архитект на София Петър Диков, Росен Плевнелиев, управител на строителната "Линднер България", Джон Инфантино от компанията за инвестиции "Федерал дивелъпмънтс" и професорът по архитектура Веселина Троева.

"Най-важното при градоустройство е човешкия подход – без значение какво правим, трябва да помним, че го правим за хората.", каза Дейвид Сим. "Трябва да се спазват определени правила при устрояването на една градска среда. Всички виждаме до какво води тяхното неспазване."

Сим отново наблегна на качеството на строителството и на използването на качествени и скъпи материали, вместо на възможно най-евтините. Висококачественото строителство може да направи чудеса с градската среда. Архитектът даде за пример шведския град Малмьо, който благодарение на инвестиции в луксозно строителство се превърнл от синоним на мръсен индустриален град в символ на скъпа и атрактивна дестинация. Сим каза, че оскъпяването за използване на по-скъпи материали и технологии е в рамките на 5-10% от стойността на проекта, но има много по-голям процент възвращаемост, заради покачването на стойността на обекта.

Конференцията БалРек ще се опита да отговори на въпроса каква е логиката в индустрията на недвижимите имоти, особено на пазари в период на растеж, каквито са тези в Балканските държави. На конференцията ще говорят експерти от международен калибър, но най-чакани от местната общност са регионалните играчи от ранга на унгарската "ТриГранит", както и компании, действащи на глобалните пазари като американската "Федерал Дивелопмент" и "Пролоджис" – компанията с най-много индустриални имоти в света.

Ще се сравнят пазарите на България, Румъния и Сърбия по сегменти – жилищен, офис, търговски, индустриален и т. н. Една от най любопитните теми е кредитната криза и отражението ѝ върху региона. С интерес се очаква обзорът на имотния пазар в Албания, Черна Гора и Македония.

Атанас Гаров, управляващ директор на консултантите "Колиърс" в България, каза че кризата на кредитния пазар оказва своето влияние върху региона, най-малкото защото ние не сме отделени от света, но в същото време страната ни и нашите съседи остават най-малко засегнати от кризата. Гаров сравни цените на жилищата в столиците на трите балкански държави – в Белград и Букурещ средната цена на квадратен метър жилище в центъра е в рамките на 2000-2500 евро. В София цените в квартали като "Иван Вазов" и "Лозенец" се движат около 1200-1500 евро на квадрат.

На въпрос дали могат да се сравняват пазарите на ваканционни имоти в Гърция и България, Гаров отговори, че пазарът в Гърция е предсказуем, за разлика от този в България, което го прави по-малко рисков, въпреки че и там предлагането е голямо. В Гърция параметрите на застрояване на крайбрежните райони се спазват много стриктно.

Въпреки негативните доклади за пазара на ваканционни имоти у нас, от "Колиърс" нямат намерение да се отдръпнат от сектора. Те поеха управлението на първия си ваканционен проект в Разлог миналата година и смятат да се заемат с отдаването на още няколко проекта в района. Основния проблем в момента не са нито цените, нито голямото предлагане, а именно лошото устрояване на средата в района на Банско и Разлог. Там продължава усилено и почти безконтролно строителство на апартаментни и голф комплекси и целият район прилича на гигантска строителна площадка. Дори и най-луксозно обзаведения апартамент не може да компенсира съсипаната околна среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. имот
    #4

    бърдак като навсекъде,всеки гледа да излъже,краде и пере.кво правят консултантите по недвижими имоти ,какво толкова сложно консултират освен фълшименто в договори, и фактури за да се перат пари я от ддс я от нещо друго.всички са навързани и с офшори.нещата са ясни.

  2. sati
    #2

    ...

  3. B52
    #1

    PanelEh, ima i edno znachenie narecheno "grupa eksperti".Kojto uchil nedouchil, ama pishe, za paneli...Mladost, Ljulin.... obelia

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.