Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър и Ширак единни за европейската отбранителна политика

0 коментара

Британският премиер Тони Блеър и френският президент Жак Ширак изразиха силна подкрепа за развитието на европейска отбранителна политика.

След като разговаряха в Лондон, двамата ръководители изтъкнаха, че това няма да покопае НАТО.

Разговорите между Блеър и Ширак се оценяват като усилие за възстановяване на френско-британските отношения след разногласието за войната в Ирак, предаде Би Би Си.

Тони Блеър обяви след срещата, че е има общо съгласие да се направи всичко възможно за борба с тероризма, след атентатите в Турция по британски цели от четвъртък.

Френският премиер Жан Пиер Рафарен и други френски министри разговаряха с британските си колеги на "Даунинг стрийт" 10. Блеър каза, че разговорите са били "продуктивни" и благодари на Ширак за "топлите чувства на солидарност" във връзка с атентатите в Истанбул срещу британското консулство.

Европейски сили за бързо реагиране

Плановете за по-тясна отбранителна политика в рамките на ЕС предизвикаха тревога в САЩ, тъй като Франция настоява да се създаде отделна от НАТО европейска военна централа за планиране. Все още обаче не са оповестени подробности за тези намерения, отбелязва Би Би Си.

Блеър обаче беше категоричен, че не трябва да се избира между Европа и Америка и че европейското военно сътрудничество не е несъвместимо с НАТО.

Струва ми се напълно разумно, при ситуации, където НАТО не е ангажирана, Европа да е в състояние да действа в интерес на Европа и други държави, посочи британският премиер.

Същата позиция защити и Жак Ширак, който каза, че НАТО е "стожерът на европейската отбрана".

"Нито германците, нито французите желаят да предприемат инициатива, противоречаща на НАТО, която е в сърцевината на нашата отбрана", каза Ширак. "Франция няма проблем с НАТО, никакъв проблем", подчерта той.

ЕС трябва да е способен да разположи 1500 военнослужещи в срок от 15 дни, реагирайки на криза, заявиха единодушно двамата лидери, водени от стремежа да демонстрират единство по деликатния въпрос за европейската отбрана. Френският президент и британският премиер обявиха съгласието си с плана за създаване на малочислени европейски сили за бързо реагиране в помощ на миротворците от ООН.

Те трябва да могат да бъдат разположени в отговор на молба на ООН за стабилизиране на ситуация или да изпълняват други краткосрочни задачи до пристигането на мироопазващи сили от ООН или регионални организации, действащи с мандат от ООН, или като подкрепления, заяви Блеър.

"Трябва да се погрижим резултатите от Междуправителствената конференция да позволят на европейската отбрана да се развива по начин, който да е напълно съвместим с НАТО. НАТО остава крайгълният камък на европейската отбрана", заяви Блеър, цитиран от АФП.

"Не познавам никого в Европа, който да желае европейската отбрана да се развива в ущърб на НАТО. Важно е да се разбере, че тя засяга ограничени операции с хуманитарни задачи", подчерта Блеър и посочи като пример сегашните европейски операции в Македония и в Африка.

Ширак иска по-кратки срокове за предаване на властта в Ирак

Различията между двамата лидери по отношение на войната в Ирак се запазват и във връзка със следвоенното възстановяване.

Американското предложение за ускорено предаване на властта на иракчаните е положително, но недостатъчно и непълно, заяви президентът Жак Ширак на обща пресконференция с Тони Блеър.

"Новата политика, която изглежда възприемат нашите американски приятели - ориентирана към прехвърляне на суверенитета и отговорността на иракския народ, ми изглежда добра", заяви Ширак, цитиран от АФП. "Въпреки това ми се струва, че планът обхваща малко по-продължителен период от време и е относително непълен", продължи президентът. Той добави, че "ролята на ООН не е уточнена или поне не достатъчно. Планът е положителен, но недостатъчен и непълен", заключи той.

Тони Блеър ще се срещне по-късно и с испанския министър - председател Хосе Мария Аснар, съюзник на САЩ и Великобритания във войната в Ирак.

Разговорите на британския премиер с френския президент се състояха три дни след държавното посещение на американския президент Джордж Буш във Великобритания.

По време на приключилата 26-та британско-френска среща на високо равнище Блеър и Ширак са обсъдили още Близкоизточният мирен процес, проблемът с бежанците, икономическия растеж в ЕС и промените в климата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.