Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър, Ширак и Шрьодер ще търсят споразумение за Ирак

0 коментара

Британският премиер Тони Блеър, френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер ще търсят "обща основа" за споразумение по Ирак на тристранна среща в събота, съобщиха информационните агенции.

Говорител на Тони Блеър посочи, че срещата ще позволи да бъдат обсъдени широк спектър икономически и международни въпроси. "Освен за Ирак ще стане дума и за европейски въпроси", посочи той.

Новината за тристранната среща дойде след като френски представители заявиха, че е възможен компромис със САЩ в подкрепа на нова резолюция на ООН за Ирак.

В декларация на британското правителство се посочва, че тристранните разговори в Берлин ще послужат за изработване на обща позиция по външната политика след появилите се преди войната в Ирак разногласия.

Тони Блеър ще се срещне също с испанския премиер Хосе Мария Аснар в неделя, допълни Даунинг стрийт.

Аснар: Европа ще пострада при провал на САЩ в Ирак

В интервю, публикувано в Уолстрийт джърнъл, Аснар предупреждава, че Европа първа може да пострада от евентуално американско поражение в Ирак. "Ако американците се провалят в Ирак, най-много ще пострада Европа, а победител ще бъде тероризмът", подчертава Аснар, чиято страна категорично подкрепи САЩ и Великобритания за войната в Ирак. Според него евентуален провал в Ирак ще означава провал за западните ценности. Той изразява несъгласие с мнението на някои европейци, че за Европа е добре, когато нещата в САЩ не вървят.

Срещата в Берлин на тримата европейски ръководители ще е първата в подобен формат след разногласията в ЕС за войната в Ирак, отбелязва Би Би Си.

Това ще бъде неформален шанс за тях да се съберат заедно и дискутират редица теми. Има общ консенсус, че е важно в настоящия момент да се проведе такава среща, заяви официалният говорител на Тони Блеър.

Франция готова на компромис

Преди това Франция обяви, че е съгласна властта в Ирак да бъде "символично" предадена на иракчаните като първа стъпка от политическото урегулиране в страната. Това заяви френският посланик в САЩ Жан-Давид Левит.

Франция се надява по този начин да реши проблеми с американските възражения срещу нейния призив за предаване властта на иракчаните в рамките на един месец. САЩ обявиха, че Ирак не е готов за такава стъпка.

В ООН все още продължават разговорите за представената от САЩ по-рано този месец проекторезолюция, която да отвори възможността за създаване на многонационални сили в Ирак под американско командване и срок за възстановяване на суверенитета на Ирак.

"Засега още е рано да се предава цялата власт на Преходния управляващ съвет", каза френският посланик Левит. По думите му "предаването на властовите пълномощия на иракските министри трябва да стане, когато те ще са в състояние да изпълняват своите задължения".

"Франция е готова да помага на САЩ и Великобритания за решаването на иракския проблем, което е извънредно важно не само за иракския народ, но и за отношенията като цяло между мюсюлманския свят и западните държави", заяви Левит. Той даде да се разбере , че при гласуването в ООН Париж ще възприеме гъвкава позиция и ще търси "най-добрия вариант" на резолюция за Ирак, а не да използва правото си на вето.
Би Би Си съобщи, че британският премиер ще търси подкрепа от партньорите си за промените в проекта за европейска конституция, които предлага Лондон. Евроконституцията ще бъде обсъдена на междуправителствена конференция през октомври.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.