Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър сменя аргументите за войната в Ирак

0 коментара

Речта на Тони Блеър пред американския Конгрес е силно препотвърждане на неговата вяра, че е постъпил правилно, тръгвайки на война срещу Ирак. В нея обаче се съдържа друг загатнат, но значим сигнал за промяна в посоката на аргументацията за войната.

Той декларира, че дори да няма доказана връзка между оръжията за масово унищожение и тероризма, отстраняването на бруталния и мародерски режим в Ирак все пак е било правилно.

Също толкова значимо е и обстоятелството, че в речта си, която засегна редица теми и която беше бурно аплодирана от сенаторите, Блеър не повтори своята предишна убеденост, че в Ирак ще бъдат открити оръжия за масово унищожение.

Той дори не използва своята нова формулировка, че оръжейните "програми" и "продуктите" на тези програми ще бъдат намерени.

Неговото изявление става ден след като високопоставени източници от британския кабинет - според някои става дума за външния министър Джак Стро - казаха пред Би Би Си, че в Ирак никога няма да бъдат намерени оръжия за масово унищожение.

Речта на премиера във Вашингтон отново показва, че той подготвя почвата за нов тип оправдание на войната, в случай, че оръжия не бъдат намерени.

При тези обстоятелства неговата позиция ще бъде, че самото отстраняване на Саддам Хюсеин е било достатъчно оправдание - което е в рязък контраст с тона и аргументацията преди войната.

Тогава министър-председателят непрестанно предупреждаваше, че е неизбежно оръжията за масово унищожение да не попаднат в ръцете на терористите.

Но неговата цялостна аргументация за войната беше непосредствената заплаха, която представлява Саддам Хюсеин.

В действителност, по това време беше достатъчно ясно, че смяната на режима не само че не беше причина за войната, но и че това дори може да е нелегитимно.

И докато много от неговите собствени депутати и обществото може да са били съгласни, че Саддам Хюсеин трябва да бъде махнат, съвсем не е сигурно, че те биха подкрепили подобно основание за военната операция.

Освен това е известно, че ако оръжия за масово унищожение на бъдат открити, Тони Блеър изпада в криза.

В същото време той се надява неговата силна реч, в която призова Америка да приеме своята участ, като работи с останалите и се вслушва в тях, да му спечели дивиденти у дома.

Блеър оцени изключително високо Америка за нейните принципи на свобода и либерализъм, но продължи и нататък, изтъквайки, че трябва да действа по критичните за света проблеми, включително и мира в Близкия изток, като се съпротивлява на всякакви тенденции към изолационизъм.

Идеята на тази знакова реч беше да подпомогне предефинирането на отношенията между Великобритания, САЩ и Европа.

Блеър явно имаше за цел да се оттласне от проблемите, които напоследък притиснаха и него, и президента Буш и да погледне напред към историческите предизвикателства и възможности.

Дали тази реч ще му помогне да засили позициите си във Великобритания, все още предстои да видим.

Сигурно е обаче, че ако той не успее да спечели мира в Ирак, бързо ще се изпари и останалата част от визията му.

* Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.