Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близкият изток тревожи лидерите на Г-8

0 коментара

Лидерите на най-големите индустриални страни се събраха на двудневна среща в отдалечения канадски курорт в Скалистите планини. Тя трябваше да насочи вниманието си към въпроси, които отдавна вълнуват международната общност, но те може да се окажат засенчени от по-актуалните тревоги около Близкия изток. Преди още в Кананаскис да пристигне президентът Буш, неговият план за близкоизточното мирно уреждане вече витаеше във въздуха и се коментираше от участниците във форума.

Повечето лидери от Групата на осемте - САЩ, Канада, Великобритания, Франция, Германия, Япония, Италия и Русия - вече направиха изявления, дистанциращи ги от настойчивото искане на Буш палестинският лидер Ясер Арафат да бъде сменен преди да са започнали сериозни мирни преговори с Израел. "Палестинците са тези, които трябва да избират своите ръководители", каза британският премиер Тони Блеър, заминавайки от Лондон за Кананаскис. Също като Блеър правителствата в Берлин и Париж заявиха, че оценяват ангажимента на Буш да работи за окончателно уреждане на близкоизточния конфликт. Те се съгласиха с необходимостта от спиране на насилието, от реформиране на Палестинската власт и прекратяване на израелската окупация на палестинските земи. Но също като Блеър отбелязаха, че бъдещето на който и да е палестински лидер, включително Арафат, зависи от самите палестинци. Руският президент Владимир Путин каза същото още преди речта на Буш.

Няколко от лидерите, включително главният представител на ЕС за външната политика Хавиер Солана и генералният секретар на ООН Кофи Анан, наблегнаха на важността от по-бързо свикване на международна конференция за Близкия изток - идея, първоначално лансирана от администрацията на Буш, но която не бе спомената в речта на Буш.

Европейски служители казаха, че онези съюзници на САЩ, които през последните няколко месеца са работили тясно с американската администрация по въпроса за Близкия изток, вероятно до два дни ще поискат от Буш да им разясни по-подробно плана си, а той ще лобира за тяхната подкрепа.

Още от самото начало срещата в Кананаскис бе замислена като по-различна. За да избегне безредиците, предизвикани от протестиращите антиглобалисти на миналогодишната среща в Генуа, домакинът Канада предпочете да организира форума в малко и отдалечено селище. До него води само един път и никой не може да отиде там без разрешението на хилядите военни и полицаи, които пазят градчето.

За да се отвърне на много по-сериозната потенциална заплаха от атентати след 11 септември, покрай шосето с две платна е разположена зенитна артилерия.

Световните лидери няма да могат да доведат големите си антуражи, както ставаше на миналите срещи на високо равнище. Всяка страна има право само на 25 стаи от общо 410 стаи в курорта. Всички останали помощници и сътрудници трябва да се настанят в Калгари, където ще бъдат и чуждите журналисти.

Канадският премиер Жан Кретиен, който е домакин на срещата, изрази надежда, че новият формат ще позволи да се избегне най-критичния момент, който обикновено обърква старателно подготвяния дневен ред. Тази година той включва глобалната икономика, тероризма и развитието на Африка. "Премиерът искаше да избегне помпозността и протокола на миналите срещи, времето, което се губи за слизане и качване в колите, за пътуване по задръстените улици", казва Робърт Фаулър, висшият канадски дипломат, координирал дневния ред. Стаите на лидерите са "на не повече от четири минути път от заседателната зала", където те ще се съберат, обясни той.

Буш вече имаше снощи две срещи - с Кретиен и с японския премиер Джуничиро Коидзуми. Днес той ще разговаря с Блеър, а утре ще има частен разговор с Путин. Канадците се надяват, че именно на тези двустранни срещи, както и по време на неофициалните разговори на закуска, обяд и вечеря, лидерите ще говорят за Близкия изток, ако им се наложи.

Що се отнася до официалния дневен ред, и там има много неща за обсъждане. Днешните заседания /които започват вечерта българско време - б.пр./ ще бъдат посветени главно на тероризма и глобалната икономика. По първия въпрос ще се обсъжда координирането на усилията за обезопасяване на транспортните системи и предложението на американската администрация да се финансира складирането на руските ядрени отпадъци. На това заседание Буш ще има възможност да запознае лидерите с американската война срещу тероризма, да успокои притесненията им от евентуална военна атака срещу Ирак или да ги убеди да подкрепят неговата нова военна доктрина на изпреварващия удар.

Икономическите разговори вероятно ще включват безпокойството от бавното японско икономическо възстановяване и опасенията, че американският долар е прекалено силен спрямо йената, или че може да отслабне прекалено. Европейците и канадците са готови освен това да се борят срещу лицемерната според тях търговската политика на Буш. Те са на мнение, че САЩ говорят за свободни пазари, а след това налагат тежки мита за стоманата и дървения материал и одобряват субсидии от милиони долари за американските фермери.

Въпросът за субсидиите ще присъства и на утрешните заседания, посветени на развитието на африканските страни. Четирима африкански президенти - Табо Мбеки от Южна Африка, Олусегун Обасанджо от Нигерия, Абделазиз Бутефлика от Алжир и Абдулай Вад от Сенегал - ще поискат от лидерите на Г-8 да се ангажират с изпълнението на плана, представен от африканците на миналогодишната среща. Очаква се, че Г-8 ще излезе и със свой собствен план за координиране на помощите си за Африка.

По БТА, с малки съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.