Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близкоизточните съюзници на Запада могат само да стоят и да гледат хаоса в Ирак

1 коментар

Ключовите арабски съюзници на Запада Йордания и Саудитска Арабия са безсилни да спрат задълбочаването на кризата в Ирак, докато наблюдават развоя на събитията от прага си.

Когато на 10 юни вторият по големина иракски град Мосул беше превзет от джихадистите, публична реакция от страна на Йордания и Саудитска Арабия - двата ключови съюзника на Запада, граничещи с Ирак - не последва. На Аман и Рияд, и двете - с дълга история на намеси в иракските вътрешни работи, беше нужна близо седмица да реагират, което събуди съмнения в обвързаността им с решаване на кризата, набираща сила до техните граници.

Действително, дори когато подкрепяните от племената ислямистки бойци превзеха основния граничен пункт на Йордания с Ирак късно в неделя, страната не каза нищо.

Анализаторите тълкуват мълчанието на Йордания и Саудитска Арабия като пример за нова широка политика "на ненамеса" - значителен обрат след ключовата им роля при оглавената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г., когато те помогнаха безправното сунитско население да бъде привлечено край масата за преговори, което пък подкопа племенната подкрепа за Ал Каида и възстанови мира.

Анализатори смятат, че настоящото "отсъствие" на двете сунитски монархии е дало възможност кризата да ескалира до, както казват някои, "гражданска война".

"Действайки като техни главни защитници и поддръжници, Саудитска Арабия и Йордания се оказаха единствените сили, способни да окажат натиск върху сунитските племена в Ирак и да ги убедят да сложат оръжие", казва Ораиб Ринтауи, политически анализатор и директор на Центъра за политически изследвания "Ал Кудс" в Аман.

"Ако Йордания и Саудитска Арабия не се намесят, религиозният и етнически конфликт ще продължи", отбелязва той.

Вместо да действат по-скоро като посредници, казват анализаторите, Аман и Рияд избраха "да минат в отбрана" и да предотвратят възможността иракските проблеми да прехвърлят границите им.

Саудитска Арабия дълго време беше мощен фактор в Ирак, подпомагайки различни сунитски племена и опозиционни групи да саботират управлението на Нури ал Малики, когото обвиняват, че угажда на шиитското мнозинство и религиозната върхушка в страната.

Сега, казват анализатори, вместо да използва влиянието си да овладее сунитските племена и милициите, подкрепящи въоръженото настъпление на групировката "Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ)", Рияд позволява кризата да прерасне в надежди, че растящата нестабилност ще доведе до рухване на правителството на Малики.

"Саудитска Арабия не разглежда кризата като начало на гражданска война, а като политическа възможност", отбелязва Мохамед Абу Руман , политически анализатор от Аман. "Те искат хватката на Малики върху властта да отслабне, независимо какво би коствало това, дори да е самият Ирак", подчертава той.

Тази омраза се изля под формата на публична словесна война, при която кабинетът на Малики обвини саудитците в оказване на "парична и морална подкрепа" на ИДИЛ и в "проливане на кръвта на невинни иракчани".

Саудитците повториха призивите си Малики да бъде свален и да се създаде правителство на националното единство с по-голямо сунитско представителство.

Междувременно Йордания е особено обременена от наследството на инвазията от 2003 г. и от хуманитарните последици от продължаващата война в Сирия, довела близо 1,3 милиона бежанци в страната и караща мнозина да се отнасят с боязън към по-сериозна роля в Ирак.

"Йордания си взе поука от миналото да не се меси във вътрешните работи на съседите си", казва Самих Майта, журналист и бивш йордански правителствен говорител. "Това е политиката, която Аман следва в Сирия и която ще приложи и към Ирак", допълва той.

Докато ислямистките бойци настъпват към границите ѝ, Йордания насочи вниманието си към вътрешната сигурност, за да не допусне ИДИЛ да укрепи позициите си. Аман увеличи трикратно числеността на военните си по границата с Ирак на фона на съобщения, че ИДИЛ са завзели граничния пункт Тирбил-Карама.

"Йордания ще бъде прекалено заета с допълнителния ангажимент да осигурява сирийската и иракската част от границите си, за да може дори да си помисли да се занимава с кризата вътре в Ирак", казва Майта.

Според анализатори неучастието на Йордания е дар божи за джихадистките групировки, застрашени преди от внедряване на агенти и разформироване от йорданските разузнавателни служби, действали някога в Ирак.

Както Саудитска Арабия, така и Йордания бяха засегнати от вълна от ислямистки терористични нападения след инвазията в Ирак през 2003 г., което ги кара да се отнасят с особено тревога към ответен удар от страна на ИДИЛ.

Страховете на Йордания само се засилиха миналата седмица, когато ИДИЛ организира необичаен митинг в южния йордански град Маан, обявявайки намеренията си да включи Йордания в планирания ислямски халифат.

Опасенията от нова вълна иракски бежанци също обърка Йордания, където около 300 000 иракчани вече прекараха близо десетилетие в изгнание.

"Йордания този път се оказва в много по-слаба позиция в Ирак и се готви за най-лошия сценарий вместо да работи за предотвратяването му", казва Ринтауи.

"Ситуацията в Ирак стана толкова непредсказуема, че Йордания и Саудитска Арабия ще направят единствено това, което прави и останалата част от света: ще стоят и ще гледат".

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Когато американците съветваха арабите какво трябва да направят за да се подобри полжението им, те се подхилваха съгласявахеа се и пак си правеха каквото знаят. Е сега за чудене ли е че пак се натресоха в същото блато от което американците ги извадиха? Дори и да се даде правилния съвет, той почти никога не се приема от първия път. Глупака винаги трябва да опита всичко грешно преди да тръгне по правия път. За потвърждение на това съждение даже не трябва да се ходи до арабския свят, примeри в България колкото щеш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам