Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо 4500 дела на повече от пет години се точат из съдебните зали

7 коментара
Близо 4500 дела на повече от пет години се точат из съдебните зали

4481 дела са забавени повече от пот години и все още се точат из съдебните зали в страната, стана ясно в четвъртък на конференция в София, посветена на жертвите на бавното правораздаване.

Форумът бе използван от ръководството на Министерството на правосъдието да рекламира новите процедури за отпускане на обезщетения на хората, които са пострадали от протакането на съдебните процеси.

От данните става ясно, че по-голямата част от забавените дела - 2703 - са наказателни. Гражданските дела, които имат проблем с приключването в разумен срок, са 1779.

Когато тези процеси приключат, участниците в тях ще имат право да подадат искане за обезщетения в новото звено в съдебния инспекторат, което се занимава с жертвите на бавното правосъдие.

Законът за съдебната власт предвижда, че всеки гражданин, пострадал от бавно правораздаване, има право на обезщетение до 10 000 лева. Заместник-правосъдният министър Деница Вълкова обясни, че тази сума е взаимствана от практика на Европейския съд по правата на човека. Ако делото е протакано с около пет години, полагащото се обезщетение е между 1200-1500 евро, сочи практиката на съда в Страсбург. Ако забавата е над 10 години, то държавата обикновено е осъждана за между 3300 и 5500 евро.

Вълкова допълни, че всеки ощетен българин ще има право да избира къде да потърси правата си. Дело може да бъде заведено пред български съд по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, където няма таван на обезщетенията. Опция е да се води дело и срещу държавата пред Европейския съд, но там процесите продължават средно 6 години. Най-бързата процедура е с жалба до съдебния инспекторат, защото максималният срок за нейното разглеждане е 6 месеца. Там обаче има таван на обезщетенията от 10 000 лева.

Вълкова напомни, че гражданите могат да подават искания за обезщетения за бавно правораздаване само ако делата им вече са приключили окончателно.

Правосъдният министър Диана Ковачева съобщи, че в инспектората вече са постъпили първите жалби за забавени дела, а през април се очакват и първите решения. Тя не пропусна да изтъкне, че правителството е създало много ефективна система за обезщетяване на хората, които са пострадали от бавната съдебна система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Смешки! Хората имат право да се оплачат на онези които им бавят делата! И от кой зависи дали ще им приключат делата, ми то може и 100 години да ги точат! Пълни боклучки!

  2. Анонимен
    #6

    ТЕ НЕ СА СЛУЧАЙНИ, СРЕЩУ ТЯХ ИМА ХОТЕЛИ НА МОРЕТО И КУП ДРУГИ БЛАГИНКИ ЗА "НЕМЪРЛИВИТЕ" СЛУЖИТЕЛИ НА ТЕМИДА.

  3. Анонимен
    #5

    То пък като ги свършат и напишат едни Решения "В името на народа" ... Е така една емблематична апелативна съдийка така добре реши две дела на майка ми, че ми трасира пътя към ЕСПЧ, стопи всички притеснения и неудобства. И не става въпрос изобщо и само за закъснение. Човек трябва да си търси правата там, където евентуално може да ги намери. А това обикновено става след изчерпване на правните възможности тук!

  4. Анонимен
    #4

    Това е похвално, нека само парите за обезщетението да се вземат от магистратите, допуснали закъснението, а не пак от общия кюп, в който са нашите данъци. Смятам, че бонусите на магистратите ще са напълно достатъчни, за да покрият тези разходи.

  5. Анонимен
    #3

    Така е- в частна фирма който се бави в работата получава и заплатата си със забавяне. Това обаче са "магистрати"- демократично извоювали си недосегаемост каквато нямаха и ченгетата при Т.Живков.

  6. Анонимен
    #2

    ако вземете съдебни заседатели от НЛОбектите, делата бързо ще се решават.

  7. Анонимен
    #1

    Магистратите ни заслужават още по-солидни бонуси, след като не им се удържат от заплатите обезщетенията на гражданите за бавене!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.