Над 4000 места за яслени групи и около 50 места за първа група - толкова реално е недостигът на места в детските градини и яслите в София. Чакащите обаче са близо 4570, тъй като проблем има в определени райони и в конкретни детски градини, а в други има свободни места. В същото време се подготвят промени в правилата за прием за следващата учебна година. Това ще забави обявяването на свободните места и вместо през февруари, както обикновено, те ще станат ясни през март.
Справката за чакащите към момента за прием в детски градини беше представена пред комисията по образование към Столичния общински съвет.
Места няма
Неприети в първа група в детските градини към 26 януари са били 342 деца в 10 района в София. В останалите 14 района проблеми със записването в детска градина няма. Най-чакащи за общинска забавачка има в районите "Триадица" (84), "Слатина" (55), "Красно село" (50) и "Лозенец" (50). В същото време в част от тези райони има и свободни места за първа група, но децата чакат за определена детска градина, обясни директорът на дирекция "Образование" Мария Минчева. Свободните места в детските градини за първа група към 26 януари са 387. Според администрацията реалният недостиг за първа група е около 50.
По-сериозен е проблемът за яслените групи. Там не достигат над 4000 места, а чакащите за прием към края на януари са 4224 деца. Само в 3 района проблеми няма - "Връбница", "Кремиковци" и "Нови Искър". В останалите недостигът е различен, но най-голям е в "Красно село" (498), "Триадица" (406), "Витоша" (361), "Овча купел" (321), "Младост" (350), "Подуяне" (251), "Лозенец" (250). В част от тези райони има и свободни места за родените през 2015 г. и 2016 г.
Проблеми има
Недостигът на места и големият интерес към някои градини от години създава съмнения за прием на деца по втория начин. Темата отново беше отворена през последните седмици, след като уволнената директорка на градината в Горна баня Марияна Иванова обяви, че ѝ е оказван натиск да записва деца извън електронната система за прием. Проверка на общината в същата градина установи нерегламентиран прием.
Основната вратичка за влизане по "втория начин" е чрез протокол за хронично заболяване. След скандала с градината в Горна баня, от Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система също изразиха съмнения, че деца се приемат нерегламентирано с протоколи за заболявания и дадоха примери с детски градини, в които има много голям брой записани по този начин. В понеделник от организацията внесоха и сигнал в прокуратурата срещу директора на детска градина "Звънче" в район "Триадица". Родителите се оплакват от начина, по който се приемат децата в нея.
Същият сигнал беше внесен през миналата седмица в Столичната община. В него се казва, че повече от половината деца в градината са приети с протоколи от лекарски комисии, ТЕЛК или работна група.
"Бяхме провокирани да внесем този сигнал в прокуратурата, след като директорът окачестви всички безспорни факти като лъжа", обясни председателят на комитета Васил Николов пред БНР в понеделник.
Протести и нови правила
След отварянето на темата с приема по "втория начин", общината подготви нови правила за прием в яслите, детските градини и подготвителните групи в училищата. В момента тече обсъждането им, а окончателният вариант вероятно ще бъде представен другата седмица.
Идеята е броят на децата с хронични заболявания във всяка група да бъде ограничен до 5, а на тези със специални образователни потребности - до 3. В момента те може да са до 10.
Освен това се предвижда те да участват в общото класиране през онлайн системата, а не да кандидатстват на място в градината. За заболяванията си ще получават допълнителни точки.
Допълнителните критерии, които детските градини можеха да поставят към кандидатите като адрес на месторабота в административния район на градината, ще станат общи за всички институции.
В същото време от днес детска градина "Брезичка" в Бургас е с нов директор и нови учители. Това са част от набелязаните мерки, след като заснето със скрита камера видео показа как възпитатели малтретират децата там.
Заради поредния случай на агресия в детска градина се подготвят и протести в девет града в страната.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Всички тези истерии около детските градини съмнително съвпадат с обсъждането на Истанбулската конвенция. За кой ли път медиите действат поръчково?
Ако един шамар/стига да е заслужен/ е малтретиране, то тогава всеки от нас е бил малтретиран в детска, че и юношеска възраст. Мисля че не сме се травмирали от това. Трябва ли детето на всяка глезла или даже самата тя да издевателства над възпитателите/учителите? А децата бързо усвояват навиците на родителите си.
Ами ще чакат! Софиянски ги подаряваше, продаваше, даваше под наем на частници. За езиково школи, зачастни училища, за какво ли не! Социални грижи в Люлин се помещава в специално построена за детска градина сграда! Не може хем усмихнатото лице на коруцпията да поощрява частните школи, хем да има места в детските градини! Нали все някой трябва да плати цената на пдопомагането на чавстния сектор в културата и обучението? И не очаквате това да е Сорос или смия Софиянски? Е, родителит еплащат от джоба си! Безплатен обяд няма-както казваше Ф.Д.!
Учителницата сега отново ще почне до обяснява колко нови градини били построени. С малката подробност, че бетонираха централните квартали - Център, Лозенец, Изток, Ив. Вазов, Витоша и пр...а ако има нови градини, те са на съвсем друго място.....С училищата проблемът е същия..да не говорим и за останалата инфраструктура - места за паркиране, зелени площи и пр и пр
Поздравления за всички майки, които доброволно остават вкъщи, за да отгледат децата си, каквото и да им коства на тях лично. За някои случаи, детската градина е неизбежна, но повечето майки бързат да се отърват от децета си, не че не ги обичат, но обичат повече себе си.