Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо 70% от компаниите у нас са увеличили заплатите на служителите си през 2020 г.

Над половината от фирмите планират увеличения и през настоящата година

1 коментар
Близо 70% от компаниите у нас са увеличили заплатите на служителите си през 2020 г.

Ковид кризата през 2020 г. е повлияла в малка степен на плановете и политиките на компаниите у нас по отношение на заплати и бонуси. Това показват данните от анкета на TackTMI, компания в областта на консултирането на човешките ресурси и развитието на хора, проведена в края на 2020 година сред 192 компании от различни бизнес сектори. Най-голяма част от извадката са представители на производствения сектор (32.5%), ИТ компании (28.8%), финансови услуги и аутсорсинг на бизнес процеси с по 8.4%.

Според данните от проучването близо 70% от анкетираните компании са увеличили заплатите на 70 - 80% от своите служители. Около 34% споделят, че са направили увеличения на по-малко хора от предвиденото и/или с по-малък процент от бюджетирания.

Реалният ръст във възнагражденията на служителите за 2020 г. е между 6.5-8%, стойности, доближаващи се до статистиката от последните няколко години. Процентите варират в зависимост от различните сектори. Заплатите в ИТ сектора бележат най-голямо нарастване с 8.5-9.7%, докато в аутсорсинга на бизнес процеси едва с около 4%. Данните показват, обаче, че основните увеличения на заплатите са станали в първите три месеца на 2020 г. т.е. преди разгара на ковид пандемията.

"В последните няколко години наблюдаваме устойчив ръст на възнагражденията в България. Тези данни са в синхрон както с националната статистика, така и с данните от проучванията на възнаграждения на Tack TMI България. Все повече компании участват в проучвания на заплатите, защото оценяват ползите от него, а колкото повече компании участват, толкова по-представителни са резултатите от едно такова проучване",  коментира Славена Папазова, мениджър "Проучване на възнагражденията" в Tack TMI България.

Една от 10 компании в анкетата е прибягнала към намаление на заплатите, като при повечето от тях това се разглежда като временна мярка и в повечето случаи е обвързано с намаление и на работното време. Едновременно с това близо една четвърт от компаниите споделят, че им се е наложило освобождаване на хора, като този процент е значително по-нисък в ИТ сектора – 12.7%.

Малко над половината от компаниите (53%) имат плановете за увеличение на заплатите и през 2021 г. с около 5-6.5%, като се надяват актуализацията да засегне значителен процент от техните служители 80-90%.

Предизвикателната 2020 година не е прекратила работодателската практика за изплащане на бонуси - 70% от компаниите са продължили тази своя политика. Особено силно изразено това е в сектора на изнесените бизнес услуги където 87.5% от компаниите са раздали бонуси. Планиращите да изплащат бонуси през 2021 година, обаче е по-нисък – около 53% от участвалите в анкетата.

Голяма част от допълнителните придобивки на служителите са били спрени временно. Наблюденията на TackTMIобаче показват, че това не е в резултат на търсене на начини за спестяване на средства, а основно заради работата от вкъщи. Компаниите са продължили да търсят различни, адекватни придобивки, които да предложат на своите служителите, за да покажат загриженост и да продължат да поддържат високата им мотивираност.

За 20-а поредна година Tack TMI провежда проучване на възнагражденията, като се изследват около 200  компании, събирайки данни за близо 100 000 служители – това е едно от най-големите проучвания като мащаб.

Tack TMI е част от Gi Holding – международна група компании в областта на Човешките ресурси, представена в България с брандовете Gi Group, Wyser и Tack TMI. Чрез тези брандове компанията  предлага широка гама от услуги – временна заетост, селекция и подбор на кадри, включително за средни и висши мениджърски позиции, ЧР администриране, аутсорсинг,  кариерно развитие и трансфер, консултиране, обучение и развитие. Компанията е на българския пазар повече от 20 години.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Нищо не се е увеличило. Част от парите, които до 2020-та са били плащани от собствениците без да се отчитат, за да се избягва плащане на данъци и осигуровки върху тях, през 2020-та, когато държавата е поела плащането на /по-голяма/ част от заплатата, е трябвало да започнат да се отчитат /за да може държавата да ги плаща/, така че са били оформени като "увеличение". А че се случва в 70% от фирмите показва единствено колко много фирми не са отчитали реалния размер на заплатите преди 2020-та. А те реално са били и над 70%, просто някой са предпочели да не, или не са имали възможност, по една или друга причина да, се възползват от тази схема на плащане. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.