След като вече има сигнали, че приходната част на бюджета най-вероятно няма да бъде изпълнена, Министерството на финансите пласира близо двойно повече 3-годишни държавни ценни книжа (ДЦК). Аргументите му да продаде ДЦК за над 71 млн. лв. при планирани 40 млн. лв. са голямото търсене и постигната най-ниска доходност по емисията от началото на годината, е посочено в съобщението на Министерството на финансите.
Със същите аргументи в края на октомври БЕХ пласира двойно по-голям заем от първоначално обявения 250 млн. евро, като до този момент икономическият министър Драгомир Стойнев не казва за какво ще се използват допълнителните 250 млн. евро. Междувременно се появиха информации, че с 50 млн. лв. от дълга на БЕХ ще бъде направен опит за възраждането на фалиралия и неработещ от годините врачански комбинат "Химко".
В момента "Дойче банк" и "Райфайзен банк" пласират нов държавен дълг до 360 млн. евро за страната ни, като сетълментът по емисията трябва да стане до средата на декември по думите на финансовия министър Петър Чобанов. С актуализацията на бюджета правителството получи възможност да изтегли допълнително до 1 млрд. лв. дълг, за да финансира бюджетния дефицит.
В момента лихвите са на исторически най-ниските си нива и тегленето на заеми е изключително изгодно. В същото време страната ни има големи плащания по външния дълг през следващите две години, особено в началото на 2015 г. и е нормално да използва този момент сега, коментираха финансисти пред Mediapool.
На 2 декември Министерството на финансите преотвори за четвърти път емисията тригодишни левови ДЦК с падеж 30 януари 2016 г. Постигната доходност е била 1.08%, която е най-ниската за тази емисия през тази година, е посочено в съобщението на финансовото министерство.
Постъпилите поръчки от първичните дилъри на ДЦК за предложеното количество от 40 млн. лв. са били за 137.35 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие 3.43.
Участниците проявиха особено силен интерес към частта, предложена за продажба с несъстезателни поръчки. С цел удовлетворяване интереса на по-широка група от инвеститори, Министерството на финансите е решило да одобри целия търсен обем в несъстезателната част. Така общият размер на одобреното количество ДЦК от емисията е достигнало 71.4 млн. лева.
Най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобити от гаранционни и договорни фондове – 60.2%, следвани от банките – 28% и от пенсионните фондове – 11.8 процента.
След този аукцион общият обем на емисията в обръщение е 226.4 млн. лева.
Спредът спрямо германските бенчмаркови облигации в този матуритетен сегмент е 0.98%, което е втората най-ниската стойност на този показател от пускането на емисията в обръщение през януари 2013 г. Постигната доходност на аукциона е по-ниска от тази по облигациите със сходен матуритет на редица държави като Словения (3.40%), Унгария (2.79%), Румъния (2.22%), Турция (2.11%), Литва (1.40%), Испания (1.38%) и Италия (1.25%), отбелязват от финансовото министерство.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И най-малката лихва не отменя задължението да връщаш каквото си взел и изхарчил, преди да си го заработил.Отделно за какво си ги изхарчил - в случая за (почти) законна покупка на гласове от отделни части на населението, което освен бедно е и силно неграмотно. С такава "експертна" скорост, Орешарски и Ко , подкрепяни от тройната коалиция, ни пързалят надолу - дали, кога и къде ще спрем (дано не катастрофираме окончателно) зависи и от нас, така че по-добре е тях да изпързаляме. Избора е те или ние и няма кой друг да го направи, освен ние.
като ги пласирате се обадете:)
Ти - да, ама той - може би, ама надали. Ние българите сме най-страдащи, защото сме най-мразещи.
3 i 5 - Бре, какви похвални думи за управлението на гръцката държава! Колкото повече дългове поемала, толкова по-добре било, какви ги говорят меркел - беркел и прочие?! Друго си е да си финансово грамотен!Какъвто е орешарски, викате. неговата грамотност не се поставя особено под съмнение, под съмнение се поставят всичките му останали качества, които в момента са в ход - надали финансовата стабилност на държавата е интересна за въпросния експерт. Пред нея той всякак би предпочел да се задържи на власт, колкото е възможно по-дълго. Но вие вервайте, де, вервайте:)
Финансистите ти го казват бе..... парите си имат своята цена - като са ниски лихвите, изгодно е да теглиш заем, а не когато лихвите се вдигнат. Все пак Орешарски е финансист и успя както при Костов, така и при ТрАйната коалиция да стабилизира финансите на държавата. И на мен да ми дадат лихва при 1,08%, ще тегля заема.
Давайте платени червени драскачи! Защитете и тази стъпка на "скъпото" ни правителство, както защитавате изтегления милиарден заем. Както защитавате оставането на правилеството още 4 години, за да изтегли планираните 4-5 милиарда. Пък после ще пишете срещу следващите, че стягат коланите, защото имат да връщат заеми, наследени от червените боклуци.
Поемането на дълг показва, че държавата има лостове, с които не допуска инфлация, стабилизира валутния борд и осигурява средства за 13 заплата на по- послушните и отличните. Иначе с тези пари,коя дупка да запушиш по- напред?
Кво стана с онова постановление за държавните фирми къде да си държат парите?
Ами трябват си пари за крадене до края на годината!!!