Точно 31% от българите не могат да кажат дали комунистическият режим у нас е извършил престъпления срещу хората. Това сочи изследване на агенция "Тренд" по поръчка на евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев под заглавие "Нагласи на българите за исторически периоди и личности".
Все пак мнозинството от българите - 52 на сто - отговарят, че комунистическият режим е извършвал престъпления спрямо хората.
Данните на социолозите обаче ясно очертават тенденция на носталгия по соца. На въпрос с какво свързват периода на комунизма у нас 16 на сто от анкетираните отговарят, че е имало работа за всеки, липса на безработица. Следват спокоен живот, безплатно здравеопазване и безплатно образование. Доста по-надолу (само 5%) в асоциациите (възможни са до три спонтанни отговора) за режима след 9 септември са "страх от лично мнение, цензура, ограничаване на лични свободи", и "репресии, издевателства, лагери, унищожаване на интелигенцията" (едва 4%).
Тук “Тренд“ изразява хипотезата, че мнозинството от представителите на най-младите възрастови групи се въздържа да отговори с какво най-общо свързва комунистическия режим поради факта, че не са живели в този период. Дяловете на отказ да отговорят на въпроса сред най-възрастните са минимални, което до голяма степен формира обществената картина по този въпрос.
Респондентите са поставени в ситуация да избират в кой период биха предпочели да живеят – в сегашния, след 10 ноември 1989 г. или в този преди промените. Обществото е напълно раздвоено в отговорите на този въпрос, като всяка от опциите събира по 41%.
В разбивката по възраст “Тренд“ отчитат сериозна динамика. Само под една пета от хората между 18 и 39 г. искат да живеят в периода преди 10 ноември, докато над две трети от хората над 60 години биха предпочели социализма.
Социолозите тестват и отношението на хората към друг исторически период – от Освобождението до 9 септември 1944 г.
За 44 на сто от анкетираните е трудно да дадат отговор на въпроса с какво точно свързват този период. От имащите някакъв отговор, най-много - 15 на сто, смятат, че тогава е имало икономически подем и развитие. 8 на сто се сещат за войните и националните катастрофи. Преобладаващото мнозинство обаче е без мнение и очевидно няма ясна представа как да дефинира този период.
Годините преди 9 септември 1944 г. се оценяват все пак като добри за страната от 39 на сто от хората. 31% са на обратното мнение. Внушителен процент отново не могат да преценят или нямат мнение - 30 на сто.
Тази липса на категорична оценка за периода до 9 септември 1944 г. може да се проследи и при въпроса дали България е вървяла във вярна посока. 41 на сто от анкетираните отговарят утвърдително. Едва 16 на сто категорично отричат, че българската държава се е развивала добре. Най-големият процент от хората обаче отново нямат еднозначно мнение какво точно се е случвало през този период.
Изследователският център тества и отношението към различни исторически личности. Тук се отчитат няколко зависимости: положително отношение към фигурите от комунистическия период имат преимуществено по-възрастните хора, докато най-младите имат по-скоро отрицателно отношение към тях.
Не се забелязва съществена динамика при различните демографски групи, когато се определя отношението към личности от периода след Освобождението до 1944 г.
Андрей Луканов и Петър Младенов събират най-много високи стойности на отрицателни оценки.
Положителното отношение към Желю Желев пък се споделя практически във всички възрастови групи.
Изследването е проведено в периода между 18 и 26 октомври 2017 г. сред 1005 пълнолетни български граждани по метода „лице в лице“.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Допитването, разговора е за нас, не за американците и европейците( #6). Може за Холивудски филм за мафията, добър материал, но пък нищо ново!
Според американците същите години от миналия век се възприемат с носталгия и има тенденция те да бъдат показвани от Холивуд като "златно време за Америка". 60-те и 70-те са възприемани като спокойни, години на просперитет в много страни от Европа, които тогава преживяват културен разцвет.
Много лош резултат - народът не си знае историята, не разбира какво е такова нещо като национално достойнство и не се интесува и много за него, не е свобода или смърт, а робство, но с хляб, ставам и маймуна, ако добре ми се плаща, на днешният българин не му прави особено впечатление, че от 1878 год. до 1945 год. България от цървули и шаяк става средно европейска държава по-добре и от Гърция и с кандидат за Нобелова премия за литература, не знае за Пенчо Славейков! Няма жаждата да забогатее честно …
като засуче ръкави, чака подаяния в огромното си мнозинство. Липсва критичната маса от трудолюбиви и честни хора, които да разплискат блатото в което жабите крякат! Уважаваме майкопродавците, стига да са паралии - срамна работа!
Не че не могат , а не искат да си признаят !
Главата не ми побира как пладнешки разбойник като Стефан Стамболов, чийто дела са повторени от Ванко Черното може хората да имат положително мнение!!! Това е извратено!!! Като Содом и Гомор... ужас... на прости хората.. проста държава... как ша са мана..... и си живейте в кочината ...
Това , означава,че около 50% от 80%-те дебили и това не помнят, не знаят или са били слуги при извършването на престъпленията и лъжат...