Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо едно трета от работещите у нас са нископлатени

8 коментара

Нископлатени са 27 на сто от всички работещи у нас или близо 600 хиляди души. Всеки пети българин казва, че е крайно беден и едва свързва двата края.18.2 процента смятат, че получават справедливо заплащане, а 22 процента не получават редовно заплати, както и дължимите им по Кодекса на труда добавки. Всеки втори не вярва, че в сегашната ситуация ще намери по-добра работа.

 

Това сочат данни от изследване за цената на труда на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, представени в петък от лидера на синдиката Пламен Димитров.

 

За нископлатени работници се смятат тези, които получават до 67 на сто от нетната работна заплата за съответната година. За 2012 г. нетната работна заплата е 525 лева, а 67 на сто от нея - 352 лева, посочи Димитров. Нетно възнаграждение е чистата сума, която работещите получават след приспадане на данъците и социалните осигуровки.

 

По думите му профилът на нископлатеният работник най-общо е жена преди пенсия, със сравнително ниско образование, работеща в преработващата промишленост или селското стопанство. Най-често нископлатените работещи са наети в малки фирми и се трудят в отдалечени от административните центрове селища. Около 75 на сто от нископлатените работници поне веднъж са оставали без работа, което се отразява на тяхната мотивация и трудова реализация, коментира Любен Томев от института.

 

Само 15 процента от ниско платените работници са обхванати от колективни трудови договори, сочат още данните на профсъюза. При тези, които не членуват в синдикална организация, вероятността да са нископлатени е над два пъти по-голяма, в сравнение с тези, които членуват в синдикат, отбелязват от КНСБ.

 

Изследването сочи още, че колкото по-кратко е времето на работа в една и съща фирма, толкова по-голяма е вероятността работникът да попадне в групата на нископлатените.

 

Като основни цели пред синдиката по отношение на нископлатените работници, от КНСБ посочиха повишаване на ефективността на колективното трудово договаряне и неговото разширяване; договарянето на системи за заплащане, които да съответстват най-пълно на резултатите и труда, вложен в производството; пряко участие на синдиката в различните форми за подобряване на качеството на работната среда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    "Да си налегат парцала и да бачкат!" за дивия български капитализъм.

  2. Анонимен
    #7

    Да си налегат парцала и да бачкат! От къде ще вемеме пари за вдигане на тавана на пенсиите на 840 лева на нашите другари? Цялата червена номенклатура е с максимални пенсии. Дали са всичко от себе си за благото на народа. Сега да бачка, та да му дойде акъла при следващите избори!

  3. Анонимен
    #6

    Всички неприемащи условията на Българския честен частник млади хора са в чужбина.

  4. Анонимен
    #5

    У нас ВСИЧКИ РАБОТЕЩИ са нископлатени. И най-вече високо квалифицираните.

  5. Анонимен
    #4

    Ако 1/3 са ниско платени излиза, че 2/3 са високо или добре платени, а всички знаем, че това е лъжа!

  6. Анонимен
    #3

    номер 2, излишно се дразните - бедни са хората с 500 лв. живеещи в София - а за селищата далече от административните центрове, за които говори статията, това са прилични пари (особено ако човек живее в къща с дворче и зеленчуци в него)

  7. Анонимен
    #2

    Глупости! Поне не дразнете хората! Откъде ги вадите тези фантасмагории с нетната заплата и разните проценти? Излиза, че онзи, който взема мизерните 500 лева на месец, не е ниско платен! Къде живеете?

  8. Анонимен
    #1

    на това му се вика нео-конкурентноспособна икономика, чакаща инвеститори ... сиреч, честито на глобализираните - ще има да почакаме заплатите да се вдигат, щом могат да ни накарат да работим и така

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.