Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо ли е споразумение между София и Скопие и накъде ще се насочи европейският натиск

Албанците подкрепиха Заев в спора с България

7 коментара
Близо ли е споразумение между София и Скопие и накъде ще се насочи европейският натиск

Македонският премиер Зоран Заев съобщи, че София и Скопие не са "далеч от постригането на споразумение", но засега няма подобни сигнали от българска страна. 

"Не сме далеч от постигането на споразумение, трябва ни само добра воля и оптимизъм. Вярвам, че това ще стане преди втория съвет на министрите от ЕС /през декември/ и една моя среща с премиера /Бойко/ Борисов. Вярвам, че нашите работни групи ще създадат адекватна атмосфера за това", каза Заев.

Според дипломатически източници още не може да се говори за пробив и едва ли ще има решение до заседанието на Съвета по общи въпроси на 8 декември. В същото време в София очакванията са Берлин, чието ротационно председателство на ЕС изтича в края на годината, и ЕК да окажат натиск и на Скопие да приеме българските изисквания, след като досега европейските очаквания бяха насочени само към България и това доведе до отказ на македонците да преговарят и задънена улица. 

Българското вето върху преговорната рамка на Северна Македония за ЕС обаче се ползва с висока подкрепа сред българските граждани и ревизията на позицията става все по-трудна от политическа гледна точка. 

Заев коментира още, че "се развиват идеи в духа на достойнството на двата приятелски народа за намиране на решение, съответстващо на европейските ценности".

Отговаряйки на журналистически въпрос за какво се дискутира с България, Заев посочи, че не се говори за отстъпки, а за решения за двете страни.

"Има начини как да се реши това. Още веднъж подчертавам, радвам се, че България признава македонския език и македонската идентичност като наша реалност", каза премиерът.

Коментирайки критиките от бизнес сектора, че деловите връзки са били засегнати от споровете, Заев възрази, че бизнес връзките между двете страни са изключително добри.

За последното България обяви, че държи да нов документ, който да бъде по-конкретен и да осигури прилагането на Договора за добросъседство от 2017 година. Кога може да бъде подписан той не е известно. В същото време и София и Скопие обявиха червени линии и не е ясно дали документът може бързо да бъде подготвен.

Освен това София настоява в преговорната рамка добросъседските отношения да бъдат критерий за членството на Северна Македония в Европейския съюз, да се използва официалното конституционно име Република Северна Македония, а не краткото Северна Македония и формулировката за езика да бъде "официалния език" на страната-кандидат, а не "македонския език".

Размяна на документи 

На този фон Заев получи подкрепа от председателя на албанската партия в управляващата коалиция Демократичен съюз за интеграция Али Ахмети. 

Той е оптимист, че до края на годината Скопие ще получи добри новини от София във връзка със спора и блокадата от България за датата на преговори с ЕС, пише македонският информационен сайт Фактор, цитиран от БТА.

Ахмети каза, че краят на неразбирателствата между двете страни е въпрос на време и разкрива, че между Скопие и София се извършва "размяна на документи".

"Не мисля, че е време да споделям с обществото информация за предложенията или последните разменени документи, ще почакаме да видим реакцията на България", каза Ахмети.

Министърът на външните работи Буяр Османи работи интензивно за решаване на спора, каза лидерът на ДСИ. 

"Османи е доста активен, очаквам да има резултат. Много важен момент е да покажем на всички граждани, особено на нашите съжители македонците, че споделяме и доброто, и лошото, че ще стоим заедно рамо до рамо и в решаването на този спор. Това е ключов исторически момент да се види, че тази страна има министър на външните работи и го поздравявам за работата, която извърши, и за зрелостта", каза Ахмети.

"Българското вето е неустойчиво"

"Българското вето е неустойчиво", пише в заглавие македонският "Независен вестник", цитирайки политическия анализатор и експерт по Балканите, професора в университета в Грац Флориан Бибер.

Според Бибер българската позиция е проблематична от три аспекта. Първо, тя поставя искания към Северна Македония, които не трябва да бъдат предмет на политически решения и натиск между страните. Независимо от това как се тълкува историята, това трябва да бъде работа на историците, не на аматьори, казва Бибер. Също така това поставя историята в служба на определена нация.

Второ, налагането на национална история на друг е малтретиране и също не е в интерес на добросъседските отношения.

Трето, подобни въпроси не трябва да застават на пътя на присъединяване към ЕС, тъй като не се отнасят за готовността на ЕС за Северна Македония, посочва Бибер.

Анализаторът оценява, че ветото ще обезсърчи изпълнението на реформите в страната, ще има и последици за евроинтеграционния процес на целия регион на Западните Балкани, пише "Независен весник", цитиран от БТА.

Негативни коментари в Скопие 

След ветото на България се засилиха негативните коментари към съвместната експертна комисия по историческите въпроси. Вече има натиск върху комисията да бъдат прекратени разговорите. 

Обществото е разочаровано и гневно заради тази постъпка на България, заяви съпредседателят на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония Драги Георгиев, цитиран от вестник "Слободен печат".

Професор Георгиев оценява исканията на България като абсолютно неприемливи за македонците. Той посочи, че политическата ситуация ще оказва влияние на работата на съвместната историческа комисия, но тя трябва да продължи. Вестникът отбелязва, че следващата среща на членовете на съвместната комисия ще се състои онлайн на 3 и 4 декември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #7

    Колко е близо споразумение, по-конкретно зависи от това дали ще признаят насилственото налагане на "македонската" идентичност и език. Основният въпрос, от който произтичат всички други.

  2. Борис
    #6

    Дали е близо зависи само от СРМ.

  3. dimitardi100
    #5

    Хер Бибер услужливо забравя, че историческата истина никога не е в услуга само на една нация, а е в услуга на цялото човечество, защото без истина няма приятелство и прогрес. Как Хер Бибер, върху основата на кражба и историческа лъжа може да се гради добросъседство ? Хер Бибер забрави ли, че в Австрия има закон , който вкарва в затвора всеки, който отрича съществуването на концлагери и Холокоста по времето на Хитлер .

  4. Jimi
    #4
    Отговор на коментар #1

    Обективе, в подобна статия малко по-нагоре имате почти същия постинг, само процентите и годините са малко повече пробългарски. Постепенно (може още утре - да сменят годините (над 200 вместо 100, а всъщност 75). Надявам се и специално да разгледате периода 1941-1944 и после 1945-1950. Колко "македонци" са били убити или репресирани в територията Македония точно заради македонизма си. И после колко "бугараши" са убити или репресирани заради българското си самосъзнание.

  5. ВАЛЕРИ ЦВЕТКОВ
    #3

    Интересно е, че “новините” за споразумение идват от Заев. От българска страна - мълчание, което е знак, че или нищо не е постигнато, или държат “информацията” за свършен факт. Тъй като нямам никакво доверие на това правителство, няма да се изненадам от някой “разцепващ” удар срещу българския интерес.

  6. bgp
    #2

    Всички знаят какво ще се случи накрая , след толкова много шум и препирни ! Диктаторът ще отмениветото с някакви привидни уговорки или гаранции , за пред публиката ! Да за пред публикатата ....... защото населението на България , е нищо повече от безучастна , манипулирана публика , в зависимост от интересите на Режима ! Ние си докарахме този Режим и резултатите от неговото управление и в тази международна сфера са провал ! Както във всичко останало !

  7. Обектив
    #1

    Политиката на България към РСМ е правилна. Но тя трябва да се води не от Каракачанов, а от опитни дипломати от кариерата, които да убедят ЕК да сниши ината на Скопие.
    Ходим по много тънък лед. А от двете страни има фактори, които постоянно гледат да го счупят.
    Нещата са много ясни. Ние културно и исторически сме били едно семейство. Но след Берлинския договор съдбата на потомците от това семейство става различна, особено през последните 100 години. Това не е малко време. Това са 4-5 поколения.
    Вече

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.