Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БЛС окончателно глобен с 80 000 лева заради идеята за минимални цени на прегледите

8 коментара

Българският лекарски съюз (БЛС) е окончателно осъден на глоба от 80 000 лева заради спорното си решение от 2011 година да въведе минимална цена за частен преглед, което впоследствие така и не се случи заради негативния обществен отзвук.

 На събора си през април 2011 година БЛС реши да въведе минимална цена за частен преглед в размер на 10% от минималната работна заплата, която по онова време бе 240 лева. Така на практика на всички лекари бе забранено да взимат по-малко от 24 лева за преглед, когато пациентът идва на частно, а не по линия на НЗОК.

КЗК се самосезира след медийни публикации по темата и впоследствие постанови, че това представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара. От съсловната лекарска организация обаче решиха да обжалват.

В решението на петчленният състав на ВАС се посочва, че приетото на събора решение не представлява споразумение, което подобрява предоставянето на услуги, каквито претенции има съюза. Съдът посочва още, че не е в правомощията на съюза да определя цени на лекарски прегледи, тъй като в никой закон не са разписани такива функции на съсловната организация. Съдът допълва още, че формирането на цена за медицински преглед се определя от съответното лечебно заведение и това е регламентирано в Закона за лечебните заведения.

“Следователно, на БЛС не са предоставени такива правомощия да формира цена и взетото решение на събора на съюза е в противоречие със законоустановената регламентация на цените на лекарския преглед извън заплатените от НЗОК“, се казва в съдебното решение.

За въвеждането на минимална цена на прегледа от БЛС се оправдават, че се опират на член 57 от Кодекса на професионалната етика на съсловието, който гласи: “Във всички случаи при определяне на своя хонорар лекарят се основава на принципа, че лекарската дейност е наука, изкуство и техника. При определяне на своя хонорар е недопустимо лекарят да го намалява под приетия от БЛС минимум за тази дейност“.

Съдът обаче постановява, че след като в закона е посочено как се формира цената за преглед, не може с кодекса, който е по-нисш акт, да се въвежда такова правомощие на съюза. Съдът допълва, че противоречието на тази разпоредба от кодекса със закона, я прави нищожна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Е да де..."...лекарската дейност е наука, изкуство и техника...". НО НЕ и картел. Аз ако трябваше да взимам подобни суми като специалист, отдавна щях да съм събрал за пета пенсия.

  2. Анонимен
    #7

    а защо съществува ТАКЪВ ТЕКСТ В ЗАКОНА ЗА АДВОКАТУРАТА? Щото без адвокати някак може да се живее, ама без лекари е трудно.

  3. Анонимен
    #6

    Съюза на врачките и баячките отдавно е определил минималната цена за "преглед": 100% от това, което добитъка носи в джобовете си.

  4. Анонимен
    #5

    Тоя кодекс на лекарите е пълен с идиотизми и съда трябва да го отмени и да си напишат нов. Там например е писано че е забранено публично да се коментират действията на един лекар от друг лекар с което се прикриват много лекарски грешки. Освен това съдебните лекари първо трябва да защитават колегата си лекар а след това пациента. А минималните им цени си е чисто картелно споразумение. Например хлебарите да кажат 1 хляб=1% от мин. заплата.

  5. Анонимен
    #4

    а защо съществува ТАКЪВ ТЕКСТ В ЗАКОНА ЗА АДВОКАТУРАТА?

  6. Анонимен
    #3

    Права е КЗК Антиколегиално и антипациентско е група привилегировани да диктуват условията на пазара и що е то хуманност. Ако някой лекар прецени в конкретен случай, че може да помогне на пациент при по-ниска цена... Не! Гилдията скача и наказва колегата си и пациента... Не е правилно така. КЗК е права. И КЗП би права е, ако не да дремеше... Апропо, Правило Първо: Не вреди! "КЗК се самосезира след медийни публикации по темата и впоследствие постанови, че това представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара. От съсловната лекарска организация обаче решиха да обжалват."

  7. Анонимен
    #2

    Така и не разбрах колко ще е минималната цена за частен преглед. Ще потърся в Интернеттози закон. Но има лекари и лекари. Има професори пр.които сигурно вземат повече. Мен ме интересува колко е върховата цена за преглед, но ясно,че няма таван.

  8. Анонимен
    #1

    да взимат по малко от 24 лева за преглед или да взимат по-малко от 24 лева за преглед Научете БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.