Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ даде зелена светлина за влизане на омански фонд в Корпоративна банка

2 коментара

Подуправителят на Българска народна банка (БНБ) Петър Андронов, ръководещ управление "Банков надзор”, е издал разрешение на регистрираното в Люксембург дружество "Бългериън Акуизишън Къмпани ІІ С.а.р.Л"да придобие пряко акции с право на глас от "Корпоративна търговска банка" (КТБ), съобщиха в сряда от банката.

Компанията купувач е контролирана от Държавния инвестиционен фонд на Султаната на Оман. Тя получава разрешение от БНБ да купи над 20% от капитала на Корпоративна банка, но не повече от 33%. Разрешението е издадено на 27 февруари 2009 г.

Капиталът на банката е 60 млн. лв., а мажоритарен собственик е Цветан Василев. Акциите ѝ се търгуват на Българската фондова борса. В началото на февруари и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри продажбата на 30% от капитала на КТБ на фонда на Султаната на Оман.

Така за финализиране на сделката вече няма регулаторни пречки. Засега не е известна цената на пакета.

Намерението на оманския държавен фонд да купи 30% от Корпоративна банка бе обявено в края на януари тази година, като това не е първото му инвестиционно намерение в България.

Фондът има интереси у нас и в туристическото строителство. Той притежава 67% в мегапроекта "Супер Боровец", който предизвиква нееднозначни реакции. През 2007 г. той изрази желание да се включи в строителството на АЕЦ "Белене".

Султанатът на Оман направи и няколко щедри дарения в страната. През 2005 г. предостави 360 хил. долара за възстановяване на джамия в Шумен. Година по-късно дари 300 хил. долара за пострадали от наводнението селища.

Според медийни публикации фондът на богатата арабска държава е насочил вниманието си към България благодарение на личните приятелски връзки на Симеон Сакскобургготски със султана на Оман.

Името на КТБ започна да се появява често напоследък заради експанзията на медийния пазар, реализирана чрез бившата шефка на Спортния тотализатор Ирена Кръстева.

Твърди се, че сключените от нея сделки за закупуване на вестници, телевизия, интернет издание и мажоритарния дял в ИПК "Родина" са финансирани от КТБ.

Финансовите резултати на банката за миналата година сочат, че тя е реализирала 74% ръст на печалбата спрямо 2008 г. Банката е един от нетните кредитори на междубанковия пазар.

За последните 12 месеца акциите ѝ на борсата са загубили от стойността си близо 27% следствие от всеобщия борсов спад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Жан-Клод Трише
    #2

    Медиапул, то бива неграмотност, ама вашето по този материал бие рекорди. Петър Андронов не е подуправител на БНБ и никога не е бил. Понастоящем той е изпълнителен директор на Сибанк. Кой ви пише материалите? Как да ви вярваме за друга информация?

  2. Стефан
    #1

    Какво стана с изискването на закона никой да не може да притежава повече от 10 процента от акциите в една банка, която е уж "публична компания"?Дали БНБ не е начело на далаверата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.