Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ искала да отвори КТБ, но политиците и акционерите попречили

ДПС ще пълни "дупка в законите" заради банката с отнет лиценз

9 коментара
Иван Искров отново бе изслушан в парламента по казуса КТБ, сн. БГНЕС

Ръководството на Българската народна банка (БНБ) искало да отвори Корпоративна търговска банка (КТБ) месец след поставянето ѝ под специален надзор, но липсата на политическа воля и действията на акционерите в КТБ попречили на плана. Това обяви управителят на централната банка Иван Искров по време на изслушване във временната парламентарна комисия, разследваща действията на институциите по казуса с банката с отнет лиценз.

По-рано през деня премиерът Бойко Борисов заяви, че виновни за ситуацията с КТБ са бившият премиер Пламен Орешарски, бившият финансов министър Петър Чобанов и гуверньорът на централната банка Искров.

"При поставянето на КТБ под специален надзор, никой не си е мислил, че ще се стигне до отнемане на лиценза на банката“, заяви Искров. По думите му БНБ се опитала да направи всичко възможно, за да може банката да бъде отворена на 31 юли, но това не се е случило поради липсата на политическа воля. Искров отново припомни предложението на централната банка КТБ да бъде разделена на "добра" и "лоша" банка, като жизнеспособната част стане държавна.

Според Искров при този вариант "добрите" активи щели да са около 2 млрд. лв. и с тях, и с помощта на държавата КТБ щяла да отвори отново и всички вложители да получат средствата си. За осъществяване на плана БНБ предложи законови промени, но те така и не бяха приети. "Бяхме готови, но не се получи политическа воля, да се гласуват тези промени в закона“, допълни Искров. Той каза още, че идеята да се отделят добрите активи в е била подкрепена и от Европейската банка за възстановяване и развитие и тя е искала да участва като акционер с 20%.

Управителят на БНБ обясни още, че плановете на централната банка да избегне отнемането на лиценза на КТБ, били провалени и от подвеждащите действия на акционерите. Според Искров твърденията на мажоритарния акционер Цветан Василев и акционерите от Оманския фонд, че ще намерят начин да капитализират КТБ са били, за да печелят време.

"Да отворим КТБ ни попречи неизвестността, която имаше при 10-те дни проверка на одиторите, които не можеха да направят проверка на активите заради непълни и липсващи досиета. След като не можеше да се направи тази оценка, имаше ли смисъл българският данъкоплатец да си бръкне в джоба, при положение, че не знаехме какво се случва в КТБ? Не мога да давам неограничен брой пари", коментира още Искров.

Фирми-бушони вземали кредити

Бившият квестор на КТБ Станислав Лютов обясни още, че в банката на практика не е имало лоши кредити, защото дружествата, на които са отпуснати, са ги плащали с нови заеми от същата банка. Тази констатация беше и част от докладите на одиторите за състоянието на КТБ, след които бяха отписани активи за около 4 млрд. лв. "Масовият случай на дружествата е да бъдат добри кредитори чрез постоянно рефинансиране. Когато дойде моментът на плащанията, се отпуска нов кредит, предоговаря се, плаща се каквото се дължи и същото нещо се повтаря месец след месец. Имаме случаи на предоговаряне над 20 пъти на един кредит", обясни Лютов.

"КТБ е отпускала кредити на фирми-бушони, затова не може да се стигне до активи като БТК и други големи фирми", коментира депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той обясни, че тези компании не са "купени по нормалната търговска практика, а чрез  подставени фирми, които са получавали кредити, а след това са ги прехвърляли на други фирми и така реалните купувачи на БТК и на редица други активи на КТБ са собственици, но вече от втори и трети ред". "Ако в банката имаше реални активи, то още на следващия ден след поставянето под специален надзор квесторите щяха да наложат запор върху БТК и други фирми", каза още Цонев и добави, че бизнес моделът на КТБ е нестандартен и това е "една типична пирамида".

ДПС ще пълни "дупка в законодателството"

По-късно на пресконференция в централата на ДПС Цонев заяви, че казусът с КТБ е "дупка в законодателството, която ще се опитаме да поправим". Той припомни, че в края на съществуването на 42-ото Народно събрание и в първите дни на 43-ото заедно с Лютви Местан и Делян Пеевски внесоха законодателни промени, провокирани от случая със затворената банка. "Банката е функционирала по особен начин. Изправени сме пред това да попитаме защо не е запорирано имуществото на активите на фирмите. През юли месец миналата година "Бромак телеком инвест” и другите известни фирми, са взели кредити, а акциите са прехвърлени на офшорни компании. Тази офшорна компания е на Цветан Василев, а той ги е продал за 1 евро. Това е дупка в законодателството, но сега ще се опитаме да поправим тази грешка”, заключи Цонев.

Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че ДПС иска "цялата истина, пълната нередактирана до последния детайл истина, по казуса КТБ". "Готови сме да подкрепим закони, които защитават държавния и публичния интерес. Няма да позволим да се говори за КТБ като за митологема", добави Местан.

Местан не се виждал с Василев, призова го да даде показания в прокуратурата

Лидерът на ДПС се обърна с призив към Цветан Василев, който в интервю за сайта "Гласове" заяви, че е дал показания пред двама нотариуси в различни страни. "Призоваваме в аванс въпросното лице – Цветан Василев, да не държи тайните в сейфовете, а да ги предостави на главния прокурор. Искам всички лидери на големи и малки партии да се присъединят към моя призив. Той признава, че прикрива неща, свързани с КТБ. Укриването на каквото и да е било, свързано с КТБ, да се постави на българската прокуратура”, каза Местан.

Той отрече някога да се е срещал с Василев, както каза банкерът в най-новото си интервю.

Банкерът поканен в парламентарна комисия

По-рано през деня председателят на временната комисия за КТБ Десислава Атанасова (ГЕРБ) покани Цветан Василев на изслушване в комисията. Тя обясни, че в писмо, адресирано до нея от мажоритарния собственик на затворената банка, който се намира в Сърбия, той е заявил готовност да отговаря на въпроси във комисията. Атанасова отправи покана към Василев, като каза, че ако той пожелае, може да се яви на изслушване в комисията.

По-късно от адвокатското дружество, което защитава "Бромак" и Цветан Василев, разпространиха писмото, изпратено до Атанасова. В него се казва, че комисията, ръководена от нея, е "единствената надежда за "Бромак" като мажоритарен акционер в КТБ, за стотиците вложители в банката", за служителите на банката, както и на дружествата, кредитирани от нея да научат истината по "случая КТБ". Казва се, че са приложени всички сигнали, изпратени до момента до всевъзможни институции. В писмото се потвърждава готовността на Цветан Василев да бъде изслушан от комисията, но се предлага това да стане в Белград, тъй като той не можел да напусне Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kalina Georgieva
    #9

    Абе, то цялата в КТБ е една..., затова всички на съд.

  2. SILENCE
    #8

    Да,искала... И прасетата литнали ...

  3. jorro22
    #7

    От днешна гледна точка, тогавашното предложение за разделянето на банката на "добра" и "лоша" щеше да е по-добро решение за държавата. Но в онзи момент на всички ни се струваше, че това е опит за изкуствено отписване на имагинерни лоши кредити. Та се избра вариант само с една "лоша" банка... Която засмука и малкото останало що годе читаво ....

  4. Milev
    #6

    Този лъжец и негодник още не си е подал оставкаъта?

  5. jivka65
    #5

    защо избирате точно Искров да е главният виновник, а Цветан Василев стана най-голямата жертва? седи си той в Сърбия с 4 милр. и дава интервюта вместо да е в затвора

  6. marij
    #4

    БНБ не беше ли независима институция или е независима само когато трябва да се уволнява Искрив - управителят й, за некадърност.

  7. бакърджиев
    #3

    Искров обърка датите. Тези изявления трябваше да ги направи на първи април.

  8. Kiril Kovatchev
    #2

    На БНБто много му се искало ама не му стискало. Леле Искров шакара макара тактика! Откъде ги намират все такива лековерни, ума ми не го побира. Този няма дори и елементарно мъжество да си подаде оставката след като се е провалил грандиoзно. Какво чака, да му разрешат да си ходи ли? Жалък слугинаж!

  9. Kiril Manolov
    #1

    Искров пак се опитва да се измъкне от отговорност! Кк така е щял да раздели банката на добра и лоша? На всичко отгоре,хей така да вземе и да направи добрата част държавна! Може ли някой да Доста нагло!ми общсни как би станало по законов ред това? А ако е имало толкова липсващи кредитни досиета,как успяха одиторите и то по нова,специално за целта методика,да направят обезценка на активи в размер на 4.2 милиарда? ОБЕЗЦЕНКА,А НЕ ЛИПСА! и то на добреработещи предприятия! И вместо с обвинение,Искров ще си тръгне като герой! Доста нагло!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.