Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: Нито една банка няма капиталова дупка

Българските финансови институции се оказаха много по-здрави от европейските

5 коментара
БНБ: Нито една банка няма капиталова дупка

Нито една банка в България няма капиталов недостиг. Някои трезори имат нужда от увеличаване на буферите, но това няма да се прави с държавни пари.

Това е основният резултат от проведения преглед на активите и стрес тестове на банковата система, става ясно от публикувано в 17 ч. писмено и видео изявление на управителя на БНБ Димитър Радев.

В четвъртък управата на централната банка е приела резултатите от проверката. Конкретните данни за всяка от инспектираните 22 банки, както и подробният доклад от проверката, ще бъдат обявени в 13 ч. в събота.

"Капиталовата адекватност на всяка една банка остава над минималните регулаторни изисквания. Разбира се, индивидуалните данни варират спрямо посочените осреднени числа. В зависимост от това са изготвени мерки, които за някои банки предвиждат поддържане на съществуващите капиталови буфери, докато за други са насочени към увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции", гласят заключенията, приети от управата на БНБ.

Според съобщението изпълнението на мерките ще започне от понеделник, 15 август 2016 г. Те ще бъдат включени както в плановете на банките за оптимизация на техния капитал и баланси, така и в надзорния процес, осъществяван от БНБ.

"Банковата система на страната е стабилна", посочва още Димитър Радев. Основният показател за финансова устойчивост е значително над минималните регулаторни изисквания и над средните равнища на европейските банки. Той възлиза на 18.9% при регулаторен минимум от 4.5%.



"Стрес тестът показва, че ако актуалните макроикономически прогнози до 2018 г. се материализират, този показател допълнително ще се подобри до 22.2%. В случай на дълбока икономическа криза, която е малко вероятна, този показател би се понижил до 14.4%. За европейските банки данните са значително по-ниски и възлизат съответно на 13.9 и 9.4%. Следователно, капиталовата позиция на нашите банки на системно ниво е стабилна с възможност да абсорбира шокове при неблагоприятни пазарни условия", посочи още Радев.

За сравнение големият преглед на активите на близо 130 банки в еврозоната през 2014 г. показа, че 25 от трезорите имат капиталов недостиг, възлизащ на общо 25 млрд. евро. Отделно активите на банките трябваше да бъдат ревизирани с още 37 млрд. евро. Оказа се още, че негативният сценарий на стрес тестовете в еврозоната би стопил капитала на трезорите с 263 млрд. евро.

В България обаче ситуацията се оказва значително по-благоприятна.

Държавни средства няма да се ползват за увеличаване на капиталовите буфери на нито една банка, посочва още Димитър Радев.

"Резултатите от прегледа не налагат публична подкрепа на банките с ресурси, финансирани от държавния бюджет. Мерките за поддържане и подобряване на капиталовата позиция на отделните банки са основани изцяло на пазарни решения и частни източници", гласи изявлението му.

"Удовлетворен съм от резултатите и отличната организация, при която бяха проведени оценката на качеството на активите на банките и последвалият стрес тест на банковата система. Като министър на финансите за мен е от огромно значение, че резултатите показват, че не е необходимо ангажирането на публичен ресурс за подкрепа на стабилността, ликвидността и доверието в нито една банка", добави в специално изявление и финансовият министър Владислав Горанов.

По думите му след добрите резултати от прегледа заделеният за стабилността на банките фискален буфер ще се пренасочи към плащане на дългове.

Димитър Радев напомня, че прегледът на активите е част от усилията му за реформи.

"Прегледът на качеството на активите и стрес тестът на банките не бяха самоцелно действие, а важна част от 18-месечния план за реформи и институционално развитие на БНБ, който представих при избора ми за управител през юли 2015 г. Други ключови елементи на този план са същественото подобряване на дейността на банковия надзор и изграждането на институционална рамка за решаване на проблеми в банковия сектор. Стриктното изпълнение на плана досега помогна за установяването на дисциплина и подобряване на резултатите в сектора", посочва Радев.

"Вярвам, че съвместните усилия на отговорните политически партии в българския парламент, на държавните институции и на цялата банкова общност стоят в основата на стабилизирането на общественото и международното доверие в българската финансова система след злополучните събития от 2014 година. Всички парламентарно представени партии подкрепиха промените в Закона за банковата несъстоятелност и в Закона за гарантиране на влоговете в банките, приеха и Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, с което се отстраниха несъвършенствата в законодателството и се осигуриха условия за осъществяване на по-ефективен банков надзор и на по-добра защита на спестяванията на хората", отбелязва в изявлението си финансовият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #5

    "Нито една банка няма капиталова дупка" Затова пък дупки започнаха да се появяват в джобовете на нещастните вложители, които вече ВЗЕХА ДА ПЛАЩАТ за да си държат парите в банките.

  2. Vitkova
    #4
  3. Десен бесен
    #3

    Абе нямаше ли подобни подряшки декларации, докато Ванката Искров и Цецо Василев пееха "Назад, назад, моме Калино"? Даже Цецо го избираха за банкер на годината.

  4. news
    #2

    А една нефалирала банка, която докато ликвидираше КТБ държавата я подпря с безлихвен кредит от бюджета в размер на около 1,5 мирд. дали си върна заема или "не бърза да го връща още, както я посъветва Бойко, когато се върна на власт на бял кон?!

  5. Калико Джо
    #1

    Тази БНБ има ли изобщо някаква монетарна или фискална политика или е само топло местенце за почивка? Какви са функциите и?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.