Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ обжалва датата на фалита на КТБ

Централната банка настоява тя да бъде променена на от 6 ноември на 30 септември 2014 г.

3 коментара
БНБ обжалва датата на фалита на КТБ

Българската народна банка (БНБ) ще обжалва датата, определена за начало на неплатежоспособността на обявената във фалит Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщиха от централната банка. В сряда Софийският градски съд реши, че вече бившата финансова институция е изпаднала в неплатежоспособност от 6 ноември 2014 г., когато БНБ отне лиценза ѝ.

Мотивите на съда са, че във времето от 20 юни до 6 ноември миналата година, когато КТБ беше под специален надзор, теоретично тя е можела да бъде спасена.

"Позицията на централната банка е, че като начална дата на неплатежоспособност следва да бъде определена датата 30 септември 2014 г., когато КТБ е отчела отрицателен собствен капитал и отрицателна капиталова адекватност в своите финансови и надзорни отчети", мотивира решението си за обжалване на съдебното решение БНБ. Централната банка настояваше за това и преди решението на съда от сряда.

От БНБ допълват, че когато собственият капитал на една банка е отрицателен, лицензът ѝ трябва да бъде отнет, както е направено на 6 ноември 2014 г. "на база отчетите на банката към 30 септември 2014 г".

С обявяването на фалита от 6 ноември на практика се узаконяват всички прихващания и цесии преди тази дата. По закон синдиците на КТБ могат да атакуват сделки като прихващания между кредити и депозити и цесии (покупко-продажба на депозити обикновено над гарантирания праг от 196 000 лв.), направени след датата на фалита, ако те поставят едни кредитори в привилегировано положение спрямо други или пък увреждат масата на несъстоятелността. По официална информация обаче след 6 ноември не са признавани никакви прихващания и цесии, тъй като това беше забранено със закон.

Централната банка използва съобщението за обжалването на решението на Софийския градски съд, за да коментира и разпространения късно в четвъртък запис, на който управителят на БНБ Иван Искров изпълнява в дует с вече бившия мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев песента "Назад, назад, моме Калино". От БНБ заявиха, че Искров нямало да се поддаде на опити за натиск отклоняване на общественото внимание, че се е ръководил от "върховенството на закона" и че събитието, на което е направен клипа е неофициално и присъствието на управителя на БНБ там не е повлияло на позицията на централната банка.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pinocchio
    #3

    БНБ, цацаратурата, и т.н. институции и служби призвани да бранят народните интереси, а не да подаряват банки на едни или други олигарси за наша сметка са в основата на грабежа. но като чета колегите виждам че народната памет е къса. БНБ от гробокопачи, сега ще излезнат герои. не разбирате ли че това е един скъп цирк който разиграват. колко били загрижени само за цесиите. наи-вероятно съдът ще ги отсвири, но така искров и бандата му ще бъдат един вид реабилитирани: ние искаме, ама те не дават. е хайде, стига сте ни взимали за балъци, макар че българите май повечето сме такива...

  2. Калина Георгиева
    #2

    Отрицателен баланс = неплатежоспособност → фалит

  3. Todor
    #1

    БНБ напълно основателно иска да обжалва. Законът гласи, че след като една банка е с отрицателен капитал тя е в неплатежоспособност и следвателно трябва да бъде обявена във фалит. Трябва да се зачете датата, в която банката е отчела отрицателен капитал - 30 септмеври 2014, a не датата на отнемане на лиценза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам