Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ озаптява банковото кредитиране

8 коментара
БНБ озаптява банковото кредитиране

Българска народна банка (БНБ) задължи банките да увеличат минималните си резерви, които поддържат в трезора, съобщиха в четвъртък след заседанието на управителния съвет от БНБ. От 1 септември минималният резерв на депозита се увеличава от 8 на 12 процента.

Задлъжнялостта на частния сектор в страната нараства с много бързи темпове от края на първото тримесечие на 2007 година, притесняват се от БНБ. За първите шест месеца на годината, кредитът за частния сектор е нараснал с 6.5 млрд. лв. В края на юни БНБ е отчела темпове на растеж при банковия кредит от 47.4 процента при 24.6 процента в края на миналата година. Задлъжнялостта на частния сектор към банковата система в средата на 2007 година е 57.5 процента при 47.4 процента в края миналата година.

Експертите от БНБ се безпокоят, че въпреки добрите показатели на кредитните портфейли, бързият темп на нарастване на кредитирането в частния сектор, натрупва по-висок риск за цялата банкова система. Според националния трезор, силната конкуренция сред търговските банки е довела до разхлабване на кредитните стандарти и намаляване на лихвените проценти по кредити.

Въпреки че показателите на качеството на кредитните портфейли остават добри, бързият темп на растеж води до натрупване на по-висок кредитен риск в банковата система.

От компанията за кредитни консултации “Кредит център” съобщиха днес, че обемът на отпуснатите ипотечни кредити през юни надвишава традиционно най-силния в този сегмент декември. По нейни данни сумата на теглените ипотечни заеми за половин година е нараснала с 24 процента. Според специалистите от компанията, бумът в ипотечните кредити се дължи основно на големият брой конкурентни предложения, които са се появили на пазара от началото на тази година.  От “Кредит център” отчитат сериозно покачване в средния размер на тегления кредит и от 31 200 евро в края на 2006 година, той достига 38 600 евро през юни 2007 година.

Близо 40 на сто от отпусканите от януари кредити покриват над 80 процента от имота, а част от тях вече финансират и 100 процента от покупката. От компанията коментираха, че банките са свалили сериозно лихвените проценти от началото на годината и те вече се приближават до средноевропейските, въпреки че остават високи.

Съкращаването на лихвените проценти идва в период на глобално нарастване на лихвите в останалите страни, коментираха от БНБ. Според централната ни банка, това създава нереалистични очаквания в кредитополучателите. Така те подценяват поемания риск, уточняват от централния трезор.

От там допълниха, че си запазват правото да приемат и допълнителни мерки, ако ситуацията се влоши и че ще прилагат и индивидуални мерки към търговските банки в зависимост от рисковете, които те поемат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #9

    че и в Европа се взеха същите мерки...17

  2. DEDI
    #8

    DOHODITE NA HORATA RASTAT MY KREDITITE ZA DA SE SPRAVQT HORATA S RAZHODITE SI SAMO CHE PECHALBATA OT LIHVITE OTIVA V CHUJDI BANKI I NAPYSKA BG TAKA NIE RABOTIM ZA MALKO PARI I OSIGORQVAME GOLEMI PECHALBI KOITO NAPYSKAT BG I OSHTE POVECHE VLOSHAVAT TARGOVSKIQT NI DEFICIT .MN PO DOBAR E ROMANSKIQT VARIANT DA SE YVELICHAVAT DOHODITE S MALAK BUDJETEN DEFICIT NO TVA V TRIOTO NE GO RAZBIRAT A PAK SOCIALNIQT PREZIDENT DA SI ZADADE VAPROSA KATO VSTAPI V DLAJNOST KAK SE SRAVNQVAHME S ROMANIQ I SEGA

  3. Philip
    #7

    Много е лесно да си консервативен, особено когато няма нужда да оцеляваш. БНБ е държавна институция и лежи на гърба и джоба на данъкоплатеца, но с тази умряла политика и тези вмирисани на мухъл методи единственото, което постига е затормозяване на бизнеса. Пазара на банките трябва да бъде свободен, както всеки друг пазар и ако там се случва нещо нередно, то има съдебна система, която да каже своята дума. Обаче видяхме импотентността и корумпираността на цялата държавна машина в годините на кредитните

  4. zovzaistina.com
    #6

    www.zovzaistina.com

  5. Иван
    #5

    Да ви мирише на "Виденов"?

  6. Нерон Велики
    #4

    Рано или късно ще се насе...! :)

  7. безпристрастен
    #2

    филипчо,що забрави за съществуване(И ДЕИСТВИЕ)на валутен съвет,бе Филипчо."Да си консервативен" си длъжен,понеже си подписвал преди десет години,че повече такива работи нема да правиш-това последното от мене,а онова в кавичките от тебе,нали така.Именно за да няма "импотентност и корумпираност" е и този валутен съвет,и щеш не щеш лагаш още 50% парички при онези 8%,които са те задължили да положиш в БНБ-то.За да нема пак "кредитни милионери",които пак ще ги фанеш за дъждобрана.Па вие от търговските

  8. razumen
    #1

    УМНИТЕ ХОРА СА МАЛКО В БНБ, ПОЗНАВАМ САМО ЕДИН ТАКЪВ В УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ, ПРЕПОДАВА В УНСС

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.