Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ предлага затвор за "опасно" говорене за банките

Адв. Кашъмов: Нужен е баланс, за да не се стигне до управление на тъмно и допълнителен коридор за корупцията

14 коментара
БНБ предлага затвор за "опасно" говорене за банките

Стресната от опитите за дестабилизиране на банковата система в страната, БНБ изготви набързо промени в Наказателния кодекс, с които на практика се криминализира всякакво публично говорене за банките и другите финансови институции, а този, който говори, е заплашен от затвор до 10 години. Промените бяха внесени в деловодството на Народното събрание от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев часове след изготвянето им.

Анализатори предупредиха, че ако се стигне до гласуване на текстове и те не са достатъчно балансирани, се появява друг риск – за управление на тъмно и допълнителен коридор за корупцията, по думите на адв. Александър Кашъмов.

Според предложението в раздела "Престъпления против паричната и кредитна система“ на НК се създава чл. 252 а със следното съдържание:

Чл. 252 а. (1) Който разпространява заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на паника в населението, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години.

(2) Когато с дейността по ал. 1 са причинени другиму значителни вреди или са получени значителни неправомерни доходи, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.

В този вид тези текстове налагат на практика забрана за всякакви публични коментари за банковата система, защото допускат тълкуване какво е заблуждаваща или невярна информация, какво е причиняване на вреди на едни или ползи на други като следствие от говоренето.

И досега БНБ имаше правомощията да налага имуществени санкции за разпространение на "невярна или заблуждаваща" информация за банките. Тя обаче "не забеляза" близо едномесечното целенасочено писане и говорене срещу Корпоративна търговска банка (КТБ) и мажоритарния ѝ собственик Цветан Василев в медиите, контролирани от Делян Пеевски, макар че законът ѝ вменява да наложи административни наказания (глоби) за разпространяване на информация, която може да всее паника сред вложителите.

След като в петък целенасочена кампания започна да клати и третата по големина банка - ПИБ, държавата проумя сериозността на положението и взе всички мерки за запазване на стабилността на банковата система. БНБ загърби дългогодишната си роля на институция в сянка и се впрегна да защитава стабилността на системата, за чието разклащане има принос и самата тя, защото неин подуправител е обвиняем за неупражнен контрол върху отпуснати "лоши" кредити от КТБ. За срива на КТБ съществена роля изигра и решението на големи държавни фирми изведнъж да изтеглят огромни средства, депозирани там.

Ал. Кашъмов: Тоталната забрана носи риск от управление на тъмно и корупция

"От една страна, случващото се през последните дни показа, че е изключително необходимо да съществуват сериозни санкции – не може да се позволят подобни злонамерени действия да разклащат по такъв начин стабилността на цялата страна. От друга обаче един такъв текст в Наказателния кодекс трябва да бъде прецизиран", коментира пред Mediapool ръководителят на правната програма на Програма "Достъп до информация" Александър Кашъмов.

Според него частта за преследването на действия, "които могат да доведат до всяване на паника в населението", е една "относително прецизна формулировка" в предложенията на БНБ.

Юристът обаче изрази сериозни резерви към споменаването на "други сведения", тъй като това би могло да доведе до тоталната забрана на всякаква информация, свързана с банковата дейност у нас.

"Не трябва да се преследват текстове и статии, които показват обективното състояние на дадена банка или изнасят проверени данни за незаконосъобразна дейност", каза Кашъмов. Той даде и хипотетичен пример, че би трябвало законът да не преследва служител на БНБ, който реши да огласи данни за нарушения на ръководството си.

"Не може да се смята, че не може да се говори за банките изобщо", каза Кашъмов, добавяйки, че приемането на текста в този му вид може да доведе до "управление на тъмно и да даде допълнителен коридор на корупцията".

Като аргумент в тази посока той напомни изтеклата информация с т.нар. "гнили ябълки" в банковата ни система, огласен от сайта "Биволъ", който се позоваваше на секретни грами от бившия американски посланик в България Джон Байърли по повод убийството на банкера Емил Кюлев. Те бяха публикувани от "Уикилийкс".

Кашъмов коментира още, че в предложените от БНБ нови текстове на НК трябва да бъде постигнат баланс между това медиите да могат да коментират процесите в банковата система във връзка с правото на обществото да получава такава информация и това – всички злонамерени действия срещу финансовата стабилност да се наказват тежко.

"Правото на информация е принцип, а ограничаването му е само изключение", обобщи Александър Кашъмов.

 

Стефан Попов: Предложението издава слабата компетентност на Искров

Председателят на "Риск монитор" Стефан Попов пък коментира пред БНР, че предложението да се криминализира дестабилизирането на банките, както предложиха от БНБ, е напълно нелепо.

"Разбира се, че бързо ще се събере мнозинство в парламента, което да го прокара на две гласувания, просто защото така илюзорно се решават проблемите в България. Изобщо не отива на управителя на БНБ да прибягва към такъв инструмент. Това издава неговата слаба компетентност по отношение на управление на такива масово-психологически кризи, каквито целият свят вижда неперкъснато и реагира по отработен начин. Първо ще протече едни процес на обсъждане, медиите ще го поемат също и това ще внуши още повече страх у хората. Това е временна паника, психологически проблем, който с наказателни средства не може да бъде овладян. Не мога да го разбера, този човек показва, че не си е на мястото", коментира Попов.

По-рано през деня той шеговито предложи в НК да бъде включен текст, който криминализира "организирането на престъпна опашка".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. "Съвпадение": оказва се , че бившите "наши" финансови министри Симеон Дянков и Милен Велчев са на ясла при руската ВТБ, откога ли?...

  2. lili
    #13

    Толкова е могъл да измисли законотвореца. Какво означава и "други сведения", влизат ли в това число сведенията за корупцията и източване на банки към свързани лица?

  3. Филка Русофилка
    #12
  4. безпартийна
    #11

    Шефовете на БНБ да не се изхвърлят толкова. Аз бих предложила текст в НК: ръководители на институция, призвана да брани стабилността на банковата система, които безмълвно наблюдават в продължение на седмици как се преразпределят порциите в държавата, се осъждат на съответния брой години затвор. Спаха седмици наред, сега други са им виновни. Както казва JBI, пак ли забраниха вицовете?

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #10
  6. atd112
    #9

    Свободата на словото утече в канала, скоро ще отваряме Белене и Скравена явно. По всичко личи, че СССР-2.0 на Брюксел ще е много по-лош от СССР-1.0 на Масква.

  7. Boriana Boneva
    #8

    в 11.15 рейсът мина покарй ПИБ на бул. българия. Вън чакаха 8-10 души. ПАНИКАТА ОТМИНАВА. Против съм такъв закон. Не се знае кой как ще го тълкува. Колкото по малко комунистически закони на забрани, толкова по добре. Нека институциите се научат да се борят с явления като това. Защо да ги разтоварваме от задълженията им да пазят интереса на хората, ЗА НАША СМЕТКА. Колкото повече инстиуците се поставят в такива рискови състояния, толкова повече се научават да се справят с предизвикателствата. НО НЕ ЗА НАША СМЕТКА. Нека банките се научат да са честни, в рамките на техните права и задължения с вложителите.

  8. pinocchio
    #7

    така е номер 6, цензурата е жестоко нещо. нещата са ясни, но никой не смее да ги назове. разпадането на един олигархичен кръг на две доведе до този колапс, но тъй като е невъзможно лица от такъв ранг да бъдат преследвани от държава-джудже като нашата, то ще го отнесат за нищо не подозиращи хора. може да ви арестуват ако напишете имейл на приятелката си със съвет да премести парите си от една в друга банка например...

  9. безпартийна
    #6

    Значи и истина да говориш, стига да е опасна за НЯКОГО, пак ще те затворят.

  10. borisboy
    #5

    За първи път чувам, че банки фалират от "опасно" говорене :D

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.