Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ прие нови антикризисни мерки при регулирането на банките

1 коментар

Управителният съвет на БНБ е приел допълнение към Наредба №9 на БНБ за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за установяване на специфични провизии за кредитен риск, както и допълнение към Наредба №8 на БНБ за капиталовата адекватност на кредитните институции, съобщиха от банката в четвъртък.

Допълненията в тези наредби са в посока продължаване на антицикличната политика при регулирането дейността на кредитните институции в България, се казва в съобщението на БНБ.

Промените в Наредба №9 на БНБ целят да улеснят банките при договарянето на условията по отпусканите кредити, както и сближаване с международните практики на прилагания досега по-консервативен подход по отношение на класификацията и провизиите срещу загуби от просрочени кредити.

Наредбата въвежда минимален праг от 100 000 лв., над който рискова експозиция или съвкупност от рискови експозиции задължително се оценяват и класифицират индивидуално, а под този праг ще могат да се обособяват в портфейли по сходни характеристики.

С предложените промени се разширява и обхватът на обезпеченията, като целта на новия режим е да се постигне максимално съответствие с кредитна защита, обхванати в Наредба №8 на БНБ.

И след тези промени в двете наредби на БНБ надзорните регулации в България запазват консервативния си характер, което ще позволи на БНБ да продължи въвеждането на допълнителни антициклични мерки при влошаване на състоянието на кредитните пазари, се казва още в съобщението.

През октомври миналата година БНБ прие промени в Наредба №9 на БНБ за оценка и класификация на рисковите експозиции на банките и за установяване на специфични провизии за кредитен риск, както и промени в Наредба №8 за капиталовата адекватност на банките.

Според промените за резервни активи на търговските банки вече се признават 50% от касовите им наличности. Улеснен беше и достъпът на търговските банки до резервите им в БНБ.

Месец по-късно БНБ намали минималните задължителни резерви (МЗР) по всички привлечени средства от 12 на 10%, МЗР върху привлечените от банките средства от чужбина от 10% на 5%, както и позволи на банките да не начисляват МЗР върху привлечените средства от държавния и местните бюджети, напомнят от централната банка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IvyLeagueEconomics
    #1

    Първо, БНБ не прави това, за да провежда никаква "анти-циклична политика", просто защото от монетарна страна няма как да се пипат паричните агрегати, когато си на фиксиран курс и с гигантски външен дефицит. Фискална анти-циклична политика в БГ може да има, ама няма, има хаос.Второ, това което БНБ прави е съобразяване с новите Базелски договорки, и по-точно плана на ЕС относно договореностите на Г-20. Всъщност, мерките на БНБ са изкопирани от препоръките, без грам креативност, мисъл или анализ как

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.