Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ разреши на КТБ и "Виктория" операции по погасяване на кредити

Емилия Миланова: Некомпетентно ли е ръководството на централната банка, или се зае с разсипване на банката

0 коментара
БНБ разреши на КТБ и "Виктория" операции по погасяване на кредити

Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) е разрешил на квесторите на поставените под специален надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) и Търговска банка "Виктория" с мажоритарен собственик Цветан Василев да извършват погасяване на кредити към двете банки, когато кредитополучателите имат и влогове в същите банки.

За това разрешение настояваха фирми и граждани, които имат блокирани в двете кредитни институции както депозити, така и кредити. Същото поискаха в отворено писмо и отстранените директори на КТБ с аргумента, че необслужването на кредитите влошава портфейла на банката, което прави оздравяването ѝ все по-проблематично.

Решението на Управителния съвет на БНБ, който заседава в четвъртък, но съобщението за решението му бе публикувано в петък, гласи:

1. На основание чл. 116, ал. 2, т. 3 във връзка с чл. 103, ал. 2, т. 24 от Закона за кредитните институции и чл. 16, т. 16 от Закона за Българската народна банка, като взе предвид, че е в интерес на институциите, поставени под специален надзор с Решение № 73 от 20.06.2014 г. (КТБ - бел. ред.) и Решение № 76 от 22.06.2014 г. ("Креди Агрикол България", преименувана на 8 август т. г. на ТБ "Виктория" - бел. ред.) на УС на БНБ, и на техните длъжници по кредити да бъде позволено на банките да осъществяват някои банкови дейности за целите на погасяването на кредити, разреши на "Корпоративна търговска банка” АД и на "Търговска банка „Виктория” ЕАД да извършват:

- Платежни операции за целите на погасяване на кредити към банка, поставена под специален надзор, от сметки при същата банка на кредитополучателя, на негови съдлъжници или на негови поръчители, когато съзадължеността или поръчителството са възникнали преди 01.06.2014 г.;

- Безкасови операции по обмен на валута, когато такива са необходими за целите на погасяване на кредити.

По-нататък в решението на УС на БНБ се описват указанията към квесторите на двете банки как да заличават обезпеченията по напълно погасените кредити и как да процедират с тях при частично погасяване.

От БНБ обясняват, че няма да се допуска погасяване на кредитите на дадено лице от влог на друго лице, защото така може да се заобиколи Законът за гарантиране на влоговете в банките, като, например, снижаване на влога под лимита за пълно гарантиране от 100 хил. евро.

Това е първата реална стъпка на централната банка за разрешаване на някаква дейност на двете затворени кредитни институции. БНБ е подложена на остра критика от независими банкови експерти и икономисти, както и от граждани със засегнати интереси от затварянето на институциите, които я обвиняват в пасивност и мълчание.

Критика към БНБ отправи и националния омбудсман Константин Пенчев, а наскоро създаденият Експертен консултативен съвет за решаване на въпроса с КТБ към синдикатите и работодателските организации в Тристранния съвет излезе със специален план за оздравяване на банката и поетапното им отваряне в обозримо бъдеще.

Това решение на БНБ трябваше да бъде взето много отдавна, коментира пред БНР бившият подуправител на БНБ Емилия Миланова, отговарящ за банковия надзор.

Тя се присъедини към негативните оценки за действията на БНБ по казуса "КТБ".

"Изцяло подкрепям омбудсмана Константин Пенчев. Знам каква надзорна система съм оставила в БНБ, знам как тя работи и това, което се случва, е уникално", каза Миланова.

"Не може Централната банка на една страна да не осигури ликвидна подкрепа на системна банка, на четвъртата си по големина банка, каквато е КТБ. Не може това нещо да се случи, въпреки че у нас се случва", заяви Миланова.

"Това означава или че Управителния съвет го е обзела някаква некомпетентност, или той участва в някаква схема за разсипване на банката. Не става въпрос за мажоритарния акционер на КТБ. Ако той е извършил някакви престъпления, ако има някакви нарушения има хиляди начини, по които той може да бъде наказан. Тук става въпрос за бизнес на много корпоративни клиенти, става въпрос за вложители в банката", продължи тя.

"Проблемът на КТБ не е капиталът, а ликвидността. За това казвам, че няма нормална Централна банка, която да не подкрепи и да осигури такава ликвидност. Този момент беше пропуснат, но какво да се прави по-нататък. Още преди две седмици трябваше да се водят интензивни разговори с акционерите на банката", заяви още проф. Миланова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.