Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ разреши на Първа инвестиционна банка да купи 100% от МКБ Юнионбанк

11 коментара

Българската народна банка е издала разрешение на Първа инвестиционна банка да придобие всички акции от капитала на МКБ Юнионбанк, съобщиха от банката, като цитираха решението на подуправителя на институцията Цветан Генов, с което се одобрява придобиването.

"Българската народна банка винаги е подкрепяла консолидацията в банковия сектор, тъй като това допринася за засилване на капиталовата база и за стабилността на банковата система у нас. При оценяване на заявеното от Първа инвестиционна банка придобиване на "МКБ Юнионбанк” ЕАД централната банка е взела предвид, че това представлява стъпка към сливане на двете кредитни институции. Предварителните анализи на БНБ показват, че по такъв начин ще се постигнат позитивни изменения в консолидираното финансово състояние на двете дружества", се казва в съобщението.

От БНБ напомнят, че на практика това е поредната голяма консолидация на българския банков пазар след успешното сливане на Булбанк, "Ейч Ви Би Биохим” и "Банка Хеброс” през 2007 г., което "бе позитивен принос за стабилността и доверието в българската банкова система".

В средата на август от ПИБ официално съобщиха за подписано споразумение между досегашния собственик на МКБ Юнионбанк - унгарската MKB Bank, която е част от германската BayernLB, за купуване на 100% от капитала на МКБ Юнионбанк.

ПИБ е трета по активи банка в България, а МКБ - 14-та.

Сделката се подготвяше повече от година.

Първа инвестиционна банка (ПИБ), която е трета по активи търговска банка в България, купува 100% от МКБ Юнионбанк, заемащата 15-то място в класацията на БНБ към 30 юни 2013 г.

В официалното съобщение на ПИБ от август нямаше посочена цена.

От Първа инвестиционна банка уточниха тогава, че "след придобиването на "МКБ Юнионбанк" активите на ПИБ ще достигнат над 8.5 млрд. лв. Банката ще предложи широка гама от продукти на клиентите си с фокус върху кредитирането на малки и средни предприятия, както и кредитирането на частни лица, които ще се предлагат в по-голяма клонова мрежа. Придобиването ще повиши ефективността на банката".

В съобщението се подчертаваше, че ПИБ е третата по големина на активи банка в България с 8.4% пазарен дял, с 13% дял в депозитите от домакинства, 10% - при кредитите за бизнес и 15% дял при кредитните карти на населението. МКБ Юнионбанк е на 15-о място в банковата система според размера на активите ѝ - 1.5 млрд. лв. по данни на БНБ към края на юни 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Точно за тези връщания се говори. Разделят лоши активи от добри. В Унгария е особено тежко положението им.

  2. Анонимен
    #10

    Поредният всезнайко, който говори без да се е запознал със ситуацията. Байерн ЛБ продава свои чуждестранни поделения като част от задълженията си по връщане по спасителния план от германското правителство. По тази причина продава и МКБ, т.е. не се изнасят само от България...Освен това всеки, който поне малко разбира от икономика знае, че консолидацията в банковия сектор е нещо добро. Проблемите на българския бизнес се коренят другаде, но това е вече друга тема.

  3. Анонимен
    #9

    Хубаво е, че се появи такъв сериозен инвеститор. Галеното дете на БНБ от 15 години насам.Защо не се отчита оттеглянето на немските инвестиции от България? Това е знаково - в България банковият бизнес запада. В близките 5 години няма и да се възроди благодарение на БНБ.Ако някой случайно си направи труда да прочете разрешението на подуправителя на БНБ за акциите - нека запомни нова дума в лексиката на Централната банка - "прЕобратетел".Опасявам се, че тази сделка е куха.

  4. Анонимен
    #8

    Байерн ЛБ има да чисти. Така и казаха отдавна. В Унгария трябва всичко да изчисти. Няма повече местни данъци за на мама младите меринджеи... Бавареца не е прост, малко бавно само загрява. Тук червеите напасоха обаче читава ябълка, дет вика колегата долу. Ние да му мислим, хем прости, хем въобще не палим, камо ли загряване.

  5. Анонимен
    #7

    Всъщност продажбата на МКБ Юнионбанк е част от изискванията на немското правителство за спасяване от фалит на немската банка-майка.

  6. Анонимен
    #6

    2, ПИБ не купува "чужда банка", а само българската част от бизнеса на чуждата банка, т.е. чужденците се отказват от инвестицията си у нас.

  7. Анонимен
    #5

    Ти наистина ли вярваш, че това са истински грами? Хайде моля те, не се прави на тъп - тези документи обслужват нечии интереси и въобще не могат да претендират за достоверност.

  8. Анонимен
    #4

    3-ти, ти си поредният глупак, който се изказва. Сливането на двете банки ще направи ПИБ още по-силна за ужас на конкурентите й.

  9. Анонимен
    #3

    По класификацията на САЩ-посланикаа: една гнила ябълка се слива с една нормална (четете грамите, публикувани в уикилийкс). Въпросът е след сливането ябълката гнила ли ще е или препрана?

  10. Анонимен
    #2

    Напротив. Това значи, че българските банки са силни след като могат да си позволят да купят чужда такава и да се утвърдят на пазара

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.