Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ въвежда такса "надзор" въпреки 118 млн. лв. бюджет

Появява се пореден повод за завишаване на удръжките за потребителите

5 коментара
Снимка: Архив

Въпреки огромния си годишен бюджет от 118 млн. лв. БНБ обяви в петък, че ще въведе такса "надзор" за банките в страната. Досега "услугата" по контрол беше официално безплатна за кредитните институции, макар и невинаги достатъчно ефективна, както в случая с фалиралата КТБ.

Намерението на БНБ бе съобщено в последното изречение на обширна публикация на подуправителите Радослав Миленков и Калин Христов, посветена на влизането на България в Банковия съюз от 1 октомври 2020 г.

"Досега дейностите по осъществяването на банковия надзор и работата, свързана с преструктуриране на банки, бяха финансирани чрез монетарния доход на БНБ. От 2021 г. БНБ преминава към принципа на Европейската централна банка и Европейския съвет за преструктуриране за финансиране на съответните дейности чрез събирането на такси от кредитните институции", заявяват подуправителите.

От думите им не става ясно каква е връзката между влизането в Банковия съюз и натоварването на банките с нови такси, които най-вероятно ще бъдат прехвърлени отново върху крайните клиенти. Досега се знаеше единствено, че петте банки, които преминаха под директния надзор на ЕЦБ (УниКредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Райфайзенбанк и Пощенска банка), за пръв път ще трябва да плащат за това, че ги надзирават – и то директно към Франкфурт. За останалите банкови институции у нас, които ще продължат да се контролират от БНБ обаче, досега не бе обявявано, че ще плащат поредната такса към централната банка, която и без това облага с отрицателна лихва парите на банките.

На този етап не е ясно какъв ще е размерът на надзорните такси.

Казус, подобен на сегашния с БНБ, излезе на дневен ред у нас в края на 2017 г., когато надзорникът на небанковия финансов сектор у нас – Комисията за финансов надзор, обяви, че преминава към самоиздръжка за сметка на бизнеса, който се наложи да плаща такси за надзор. В резултат на мярката КФН увеличи двойно бюджета си, включително заплатите на ръководството, като тогавашната шефка Карина Караиванова започна да получава над 13 000 лв. основна заплата.

Към момента БНБ е една от най-добре платените публични институции с бюджет от 118 млн. лв. за 2021 г. и заплати на ръководството с всички видове добавки към 24 000 – 26 000 лв. на месец. Бюджетът на БНБ обаче не се пълни от парите на данъкоплатците, а от управлението на международните валутни резерви (25 млрд. евро към края на 2019 г.). Те обаче не носят особен доход в последните години заради отрицателните лихви в световен план. През 2019 г. например международните валутни резерви донесоха нетен доход от 266 млн. евро, които обаче бяха почти изцяло от преоценка на активите в злато заради покачване на цената му. От инвестициите в ценни книжа БНБ излезе на минус 64 млн. евро.

Бюджетът на БНБ се приема от самата централна банка и само се представя пред Народното събрание с аргумент, че така институцията има финансова независимост.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #5
    Отговор на коментар #3

    Имаше много други работи и ако нямаше толкова кратък живот щеше да ги знаеш!

  2. Entdecken
    #4

    Преди 30 години само на вас комунистите са давали да пазарувате западни стоки от Кореком с долари а обмяната на левове в валута е била криминално престъпление - но не и за Божков-черепа който е следял чейнджаджиите пред Магурата и е донасял на ДС. Предполагам че и ти си правел нещо угодно на Партията като гледам как страдаш по онези времена на принципа: - Щом на Вуте му е зле значи на мен ми е добре!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3
    Отговор на коментар #1

    Имаше ли такива неща преди 30 години?

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Има ли КОЙ да контролира ОО-Красен Станчев, който 2020 се развихри в ББР и отпусна 500 млн ДЪРЖАВНИ пари на офшорки на Пееф Бей? Пари, които НИКОГА няма да се върнат!

  5. 1107a
    #1

    Таксата трябва да е поне 2 млрд годишно, та да може да покрива някой малки пропуски в "надзора". Щото преди пееха "моме калино:, а сега кой ги знае какво и къде пеят. Само е сигурно, че по-малко от 10 милиарда няма да ни излезе.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.