Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНС и ОДС искат невъзможни промени в конституцията

0 коментара

БНС и ОДС предлагат невъзможни за приемане на второ четене промени в конституцията, свързани със самостоятелност на местната власт. Това стана ясно в петък, последния ден, в който можеше да се предлагат промени за второ четене.

Според БНС предложенията, които се внасят за правомощията на местната власт, могат да бъдат гледани по време на второ четене, според приетите промени в правилата за разглеждане на промените в конституцията. Те предвиждат текстовете, които на второ четене получат мнозинство от две трети, да продължават по т. нар. бавна процедура, като те могат да бъдат внесени за повторно разглеждане от два до пет месеца.

Всички останали юристи обаче се обявиха срещу възможността на второ четене да се гледат промени, които не са гледани на първо.

Предложението на ОДС предвижда гражданите да плащат установените държавни и местни данъци, съобразно своите доходи и имущество. Народното събрание ще установява държавните данъци и ще определя техния размер, парламентът ще определя и видовете местни данъци, но не и техния размер. Това да правят общините, предлагат от ОДС. Местната власт да има самостоятелен бюджет и постоянните финансови източници на кметствата да се определят със закон, искат още от ОДС. Сходно предложение има и БНС.

Конституцията казва как да се променя конституцията и тези предложения са противоконституционни, коментира казуса Екатерина Михайлова от ДСБ при представянето на техните предложения за промени на конституцията. От партията предлагат изцяло да отпадне имунитета на народните представители и всички с приравнен имунитет, тоест президент и конституционни съдии.

ДСБ настояват и за отпадане на имунитетите на следователите и прокурорите, като с имунитет да останат само съдиите и по решение на ВСС те да могат да бъдат задържани.

Всички политически сили настояват омбудсманът да има право да сезира Конституционния съд, като единствено в предложението на БНС е заложена промяна на името, тъй като според тях думата “омбудсман” не се възприема добре в обществото и по-добре е той да се нарича “обществен защитник”.

От ДСБ предлагат единствено прокурорът да подлежи от изслушване и освобождаване от Народното събрание. Предложението, което беше прието на първо четене включва председателите на ВКС и ВАС. Според ДСБ те могат да бъдат освобождавани единствено и само от Конституционния съд.

ДСБ предлагат още отпадането на текста за правомощията на министъра на правосъдието. Срещу правомощията на министъра на правосъдието и тяхното разписване се обявяват и от БНС. Техните мотиви са, че конституцията регламентира дейността не на министъра на правосъдието, а на Министерски съвет.

Пред Mediapool Борислав Българинов коментира, че тези промени, които мнозинството предлага да залегнат в конституцията могат да бъдат записани в закона за съдебната власт.

От БНС предлагат още всеки един от депутатите да може с писмена декларация до председателя на Народното събрание да поиска неговия имунитет да бъде свален.

Аз ще направя такава декларация още в понеделник, заяви съпредседателят на коалицията Стефан Софиянски. Все още предстои Народното събрание да разгледа четирите искания на главния прокурори за сваляне на имунитета  на Софиянски.

В деловодството на Народното събрание е внесено и индивидуално предложение от конституционалиста Георги Близнашки от Коалиция за България. Той предлага от текста, свързан с имунитета на народните представители, да отпадне възможността по време на ваканция на парламента председателят сам да взема решение, тъй като нито един председател до този момента не се възползвал от подобно предложение.

Близнашки предлага още прокуратурата да иска сваляне на имунитета на народни представители и за леки престъпления, но едва във втората фаза, тоест след като е приключило следствието и има налице достатъчно данни за извършено престъпление.

Друго предложение на Георги Близнашки е при процедурата на освобождаване на главния прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд да приключва с решение на Конституционния съд, а не с решение на Народното събрание. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.