Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНТ не е изчистена от ченгета

0 коментара

Защо се решихте на тази стъпка - творчески човек да стане мениджър?

Ще отговоря първо на шега, тъй като в нея винаги има и доза истина, а след това и на сериозно. По мое дълбоко убеждение, разбира се не трябва да се смесва - или си журналист, или си мениджър администратор. Двете не бива да се бъркат. Имам журналистически сръчности, известно име и т.н. Сега на шега - първо, хем ми е ред, хем ми се пада след 30 години правене на телевизия. Второ, пак на шега, все още си оставам най-телегеничният на Балканите и сред околното население. Трето, след Иван Славков, който беше сритан 1983 г., имало е само номинални началници на телевизията, реалният за мен беше той. Знаете ли откъде е той? От Коньовица. Знаете ли от къде съм аз - от Коньовица съм.

Това не е аргумент...

Абсолютен аргумент е за мен, коньовичар е звание. Знаете какво е selfmade men, от английски - човек, който дължи всичко на себе си, самонаправил се. В тая най-бедна част на София от деца ритахме топка и се биехме и крадяхме по една - две джанки от двора на баба Пена, нямаше изнасилвания на момичета, имаше морал. Нямаше престъпления, а момчешки побоища. Това значи морал преди всичко. Моралът е много важно нещо, не нов или стар, моралът е един.

Точно Иван Славков да давате като пример за морал...

Ама бил пияница, ама женкар и т.н. Това са си лично негови проблеми. Морал професионален. Да браниш хората си. Ако имате познати оцелели в новините на БНТ, попитайте ги при кого най-сигурни, освободени от автоцензура и защитени от техен началник, са работили.

Не може да се прави сравнение между новините преди 10 ноември и след влизането на политическия плурализъм. Славков беше директор, защото имаше гърба на Тодор Живков.

Нима изредилите се след това политически парашутисти, включително и Лиляна Попова, нямаха политически гръб?

Вашият гръб кой е?

Моят гръб е единственият. Нито политически централи, да не говорим за икономически групировки. Преди имаше политическо обяздване на телевизията, сега вече по-определено се очертава икономическото обяздване на телевизията. Моят гръб е бил само мой. Ял съм много бой в живота и въпреки това, съм готов да си плащам сметката. Това е разликата, моралът. Всеки трябва да си плати сметките в живота, обяда. Въпросът е дали вътрешно си готов да го направиш, аз съм вътрешно готов да си го плащам. Включително и с това, че дълго време бях принуден да броя жълти стотинки, да не кажа и в момента. Представяте ли се някой от изредилите се преди това генерални директори да се занимава с това, което правя аз в момента - подготвям и помагам на телевизия "7дни" в правенето на международните новини и изводих няколко политически предавания. Аз през годините и в държавната телевизия водих какво ли не. Помагам и срещу хонорар - нощно време правя емисии на една частна агенция, международните новини, смъквайки ги от Ройтерс, АФП и т.н. Започнах 1971 от това да късам телексите и вървях от редактор, старши репортер, коментатор, отговорен редактор, заместник главен редактор, кореспондент, върнах се станах и главен редактор. След това бях изритан. Почнаха ме червените, довършиха ме сините талибани.

В днешно време, както и Вие казахте, от икономическите групировки зависят много решения, не мислите ли, че конкурсът е предрешен?

До голяма степен мисля, че е така. Но аз обичам сблъсъка. Много битки съм загубил, но никога не съм бягал от битка. Винаги обичам да има схватка, така че не ме притеснява това. Вижте, притеснява ме, ако поредният послушко на дадени групировки или политцентрали бъде поставен, вече сгърчаната, оглозгана телевизия, съвсем ще се сгърчи. Аз дълги концепции не съм писал, но няколко много рационални идеи, които могат да поставят нещата на място в телевизията, съм предложил в документите си. Има няколко прости решения, за да се успокои и да работи нормално тази действително изтерзана, раздърпана, разпарцелосана телевизия.

Продължава спорът каква да бъде БНТ - държавна или обществена. Вие каква я виждате?

Начинът на финансиране е важен елемент, който гарантира донякъде характера на тази телевизия. Но все пак обществена, не държавна, трябва да бъде.

Докъде стига манипулацията и докъде тя е полезна?

По принцип всяка медия е манипулативна. Няма медия, която не е манипулативна и никой не може да го опровергае. Въпросът е да се прави професионално, с мярка, и действително като се изхожда от интересите на обществото като цяло. Т.е. да информира точно, обективно и бързо. Ако това беше направено януари 1997 година, което направи Дарик радио и запълни вакуума, ако го беше направила БНТ, първо нямаше да се стигне до ексцесии и побоища, според мен. А можеше да се развали и някоя синьо-червена далавера, политическа.

Може ли една телевизия да спаси едно правителство от падане?

Може. И ще Ви кажа как. Като правителството не пречи на тази една телевизия да му бъде опонент и конструктивен коректив. Не увряха главите на нашите политически тупани, бастуни - не ги деля по цвят и съжалявам, че употребявам такива тежки епитети, но е точно така. Слугинажът скъсява политическия им живот, не отчитат обратният ефект. Да прочетат книжки... Какво е политика - превенция, изпреварващи ходове, а не да вървиш след събитията. Ама за това действително трябва малко да проиграеш вариантите, да четеш, да събираш информация, да можеш да я анализираш.

Как преценявате състава на СЕМ?

Всеки се е занимавал, разбира се по-малко или по-повече теоретично, някои от тях и практически, с телевизия, с медии. По начало порочен е квотният принцип. Вие знаете в Германия например, обществените телевизии имат представители на църквата, на занаятчиите и т.н. Тук - петима от парламента, четирима от президента, и какво? Нямам нищо против конкретните хора в СЕМ. Но квотният принцип е и демодиран, и вреден, излишна работа е.

Вас притеснява ли Ви, че един от СЕМ е доносник?

Не, не ме притеснява. Не ме е притеснявало, въпреки че знам и чиновете на много колеги, които са съответно към разни спецслужби. Не ме притеснява, но това трябва да притеснява най-вече институциите - парламент, правителство, комисии, съдебна система, тях да ги притеснява.

"Сан Стефано"29 изчистен ли е от такива хора?

Не. Вижте, аз не съм и против високо професионалните ченгета във всички сфери. Но съм против това да смесват журналистиката с ченгесарщината. Т.е. или си едното, или си другото.

Но този феномен се наблюдава в българската журналистика.

Затова слугинажът може би ще продължи. Има го за съжаление, знам го много добре. Аз отговарям за себе си - не съм бил слуга никому. Това е въпрос на морал, въпрос на лична отговорност. Откъде идва сгърчването - естествено след като си поддал някъде, са ти сложили чатала отгоре и си техен.

Ще върнете ли "Всяка неделя", "Гласове" или "Наблюдател" на екрана на БНТ?

Въпрос на желание на авторите на "Всяка неделя". "Гласове" в този вид, в който беше - не искам да правя алюзия с Вашия вестник, но общо взето беше Драгалевски глас. В този вид не. Ако се счепкат, ако се скарат, ако има различни позиции - да, моля, но трябва да си намери и естественото място като програмен модул. Трябва да има публицистика, сериозна и силна, която да бърка, да човърка. Извинявайте много, но "Гласове" беше едностранчив рупор на едно правителство. Предаването "Наблюдател" сега почти не го следя. Тома Томов е един качествен журналист, но има тежки мегаломански комплекси. Много е интравертен, но има безспорни журналистически качества. И при него се получава политическа едностранчивост.

Как ще се справяте с огромните играчи на рекламния пазар, които по някакъв начин притискат телевизията и се стремят да я включат в собствените си игри?

Въпросът е труден. Телевизията има възможности - аз не измислям топлата вода - да бъде и производител, и разпространител на реклами. Ще ви дам един пример от Русия - затова го и очистиха Влад Листев, когато стана изпълнителен директор на Останкино, защото искаше да прекъсне точно тази гнила практика. Шест-седем рекламни агенции, захапали на входа и на изхода обществената телевизия, и те диктуват правилата. Той каза, че ще обърне философията именно в тази посока, в която аз споменах, и няколко дни по-късно го разстреляха. Там ставаше въпрос за пазар около 400 мил. долара годишно. Има механизми и схеми да диктува именно телевизията, а не съмнителни рекламни агенции. Според мен има начин да се обърнат нещата.

Хачо Бояджиев предложи БНТ да бъде обявена за ликвидация, Вие съгласен ли сте?

Хачо е професионалист и е много наясно с това, какво е телевизия. С него може да се работи. Какво значи да бъде ликвидирана - не знам какво е имал предвид. Закупува я някой за един лев - така ли? Нещата могат и по друг не толкова революционен начин да се наместят, според мен. Зависи от екипа, от морала и от конкретния човек и неговата добронамереност. Може да се оправят нещата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.