Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНТ уволни главния си продуцент Роберт Ковачев

7 коментара
Генералният директор на БНТ Константин Каменаров

Главният продуцент на БНТ Роберт Ковачев, който е дългогодишен служител на обществената телевизия, е съкратен от там без каквито и да е обяснения. Новината се разчу във вторник и бе потвърдена от генералния директор Константин Каменаров. Пред Mediapool той заяви, че решението е взето от Управителния съвет на Българската национална телевизия, а целта е оптимизиране работата ѝ.

Освен Роберт Ковачев, който е главен продуцент "Вътрешна телевизионна продукция" в БНТ, съкратен от длъжност е и ръководителят на производствен център "Реализация – Информация" Васил Николов.

Ковачев коментира лаконично пред Mediapool, че никой не му е съобщил мотивите, с които го махат. "Връчиха ми заповед за съкращаване без мотиви", каза той. И допълни: "Аз съм главен продуцент на вътрешните продукции в БНТ и като такъв, съзнавам много добре, че мога да не се нравя на ръководството, а то е в правото си да си подбере екип",

Претенцията на Ковачев обаче е, че "проблемът е морален", защото след толкова години работа в БНТ не са му казани причините за съкращението му. Продуцентът получил лаконично обяснение от страна на програмният директор на БНТ 1 Емил Кошлуков, че "така е решил Управителният съвет".

Не е ясно каква позиция е заел по казуса генералният директор Константин Каменаров. През ноември м.г., малко след като встъпи в длъжност, той се изказа със суперлативи за "История.BG" – една от значимите вътрешни продукции на БНТ, осъществени под ръководството на Роберт Ковачев. "За изминалите пет години "История.BG" се превърна в един от значимите и разпознаваеми проекти на БНТ. Форматът доказва, че не праймтаймът създава предаването, а тъкмо обратното. Горд и щастлив съм, че има такова предаване", каза тогава Каменаров по повод петата годишнина на предаването.

Съкращаването на Ковачев идва на фона на предстоящото след няколко дни дело в Софийски градски съд, където Константин Каменаров обжалва присъда за шофиране в нетрезво състояние. Ако СГС потвърди решението на по-долната инстанция той няма да има право да заема поста генерален директор на БНТ, тъй като заради присъдата той би бил в несъвместимост.

Съкращението на Ковачев обаче създава и правен казус на БНТ. Като автор на предаването "Референдум" той го е регистрирал в дружеството за колективно управление на права "Филмаутор". Самият той обаче не знае какво следва за обществената телевизия след като "вече няма достъп до продукта си".

В началото на декември новоизбраният генерален директор на БНТ Каменаров назначи за програмен директор на БНТ с правомощия да отговаря за четирите ѝ програми Надя Костова. Тя също като програмният директор на БНТ1 Емил Кошлуков е дългогодишен кадър на фалиралата ТВ7, където отговаряше за програмното съдържание.

Константин Каменаров показа същата последователност и при подбора на Управителен съвет на обществената телевизия. В него влязоха Валери Запрянов, който бе председател на Българския медиен съюз, обединяващ печатните медии, близки до Ирена Кръстева и сина ѝ Делян Пеевски. През 2014-2015 г. Запрянов стана съдружник с Тошо Тошев в "Обединени свободни медии" и през тази фирма двамата издаваха в. "Преса" и сп. "Тема".

Малко след фалита на КТБ стана ясно, че банката на Цветан Василев е наливала пари в голяма част от българските вестници през кухи фирми, включително и в дружеството, издател на "Преса" и "Тема". Впоследствие срещу "Обединени свободни медии" бе заведена молба за обявяване в неплатежоспособност и двете издания спряха да излизат.

В Управителния съвет на Каменаров влезе и Зина Трифонова, която бе адвокат на НУРТС - дружеството, което управлява дейността на цифровите мрежи, т.нар. мултиплекси и чиято собственост бе свързана с Цветан Василев. Мултиплексите излъчват програмите на ефирните телевизии в България - "Нова", бТВ и БНТ. След като Цветан Василев изгуби контрол върху дружеството, Зина Трифонова постепенно се оттегли от НУРТС и създаде собствена адвокатска кантора.

Най-младият член на управителния съвет на БНТ е Антон Андонов. Той е работил като журналист, редактор и сценарист. Участвал е в реализация на проекти на продуцентски къщи като "Междинна станция" на Андрей Арнаудов и Иван Христов и "Ноу фрейм медиа" на Виолета Сечкова (приятелка на близкия до премиера Александър Сталийски) и Емил Кошлуков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #7

    БТ е егати телевизията. Телевизия в която директора е съден за каране в пияно състояние, а програмния директор показва среден пръст в ефир!?

  2. tim
    #6

    Друг е въпросът какво е "продуцент" в БНТ. В Hollywood - знам какво е - човекът който финансира дадена продукция. Според мен, в обществена телевизия, продуцент е самата телевизия или за външни предавания - финансиращите фирми или лица.

  3. trezwomislesht
    #5

    Каменаров вероятно разчиства пътя з Кошлуков ако СГС го осъди.

  4. tim
    #4

    В България има 3 телевизии: - босфор ТВ, - келнер ТВ и - Кошлуков ТВ.

  5. edin.drug
    #3

    Доколкото разбирам, тук се намеква на сделка с Каменаров... Нищо чудно, няма да е първият, който е готов за собствено удобство да предаде държавна кауза.

  6. Асенов
    #2

    След като завладя всички частни телевизии, #КОЙ получи и държавната /която щеше да е обществена"/. Скорошен пример е закупуването на последната телевизия /БиТ/, в която имаше критика към #КОЙ, за да я спрат. В нормалните страни телевизиите се закупуват, за да работят. А по завладените телевизии излизат омръзналите ни постоянни приказвачи, за да отхвърлят класирането ни за свобода на словото след Тонга.

  7. перо
    #1

    Ако с тая врътка о§ерете свестното "ИСТОРИЯ БГ" и няколко свестни такива ще ми стане много тъжно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.