Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БОЕЦ осъди прокуратурата за наклеветяване в Европарламента

17 коментара
БОЕЦ осъди прокуратурата за наклеветяване в Европарламента

Гражданското сдружение БОЕЦ осъди прокуратурата да плати обезщетение от 4000 лева заради клеветнически твърдения, изнесени от заместник-главния прокурор Даниела Машева пред комисията ЛИБЕ в Европейския парламент, научи Mediapool

Машева си е позволила писмено да обяви пред евродепутатите, че прокуратурата е атакувана, защото е увредила "икономически интереси" на мнозина. Заради това засегнатите са предприели атаки срещу прокуратурата, "включително и такива с медиен и политически характер".

Писмото е изпратено в края на септември 2020 година в разгара на гражданските протести с искането на оставката на правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Две седмици по-късно Европейския парламент излезе с резолюция срещу България, с което констатира влошаването на състоянието на върховенството на правото в страната.

Прокуратура атакува БОЕЦ пред евродепутатите с твърдението, че връзката на организацията с банкера Цветан Василев, който се укрива в Сърбия е "очевидна и може да се направи обосновано предположение, че действията на представителите на тази неправителствена организация (критиките ѝ срещу прокуратурата) са мотивирани именно от интересите на подсъдимия Василев".

След завеждане на делото за клевета, прокуратурата не е дала никакви доказателства, за да докаже твърденията си.

Съдът намира за напълно доказани твърденията на БОЕЦ, че твърденията за връзката на сдружението с Цветан Василев са лъжливи и внушават задкулисни зависимости с лице, обвинено за фалита на КТБ.

"По този начин Прокуратурата на Република България по недопустим начин, въпреки че е държавна институция, злепоставила ищеца без каквато и да било конкретика и без доказателства. В действителност сдружението се финансира прозрачно – чрез постъпления от членски внос и дарения от последователи и съмишленици", казва БОЕЦ до съда.

В рамките на делото прокуратурата прави абсурдното твърдение, че изнесената информация "няма обективно позорен и злепоставящ характер, поради което е без значение дали е вярна", става ясно от решението на съдия Десислава Тошева, което може да бъде обжалвано.

Съдът казва, че твърденията, подписани от заместник-главния прокурор, имат позорящ характер. Съдия Тошева напомня, че прокуратурата е длъжна да разпространява достоверна информация, защото има засилено влияние над обществените отношения и общественото доверие към тях по дефиниция е голямо.

"Поради това не може да се приеме тезата на ответника, че се касае просто за предположения за факти, които могат да се окажат правилни или неправилни сред провеждане на производство по Наказателно-процесуалния кодекс", пише в решението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #17

    Драги сънародници, всички имаме нужда от адаптация към изискванията на ЕС, ЕК и всички институции, които са създадени преди десетилетия. У нас сега се вихрят не политически, а лични скандали, заради което всички, които не желаят да се включат в това състезание, всъщност искат да го спрат, но не знаят как.
    Какво имам предвид: във Франция Саркози беше арестуван, съден и лежи в затвора за корупция, но това не изтече в медиите, не се разпространи писмено в ЕС, ЕК или другаде, не потърсиха Кьовеши за

  2. Антон
    #16
    Отговор на коментар #15

    Идеята за това, което днес наричаме Прокурор е още от библейско време и е преди закона.И оправданието, че е по руски модел не е достатъчно. Попречи ли руският модел на жужето да изпосъди де-що мърда и му пречи на величието?В Германия прокурорите са обикновени чиновници - адвокати на държавата, без йерархия и др. пинизи и си вършат работата.Ама ако им сложим един каскет?.....

  3. boriana
    #15
    Отговор на коментар #11

    Както се казва в една приказка е..и, учи е.. учи пак не забременява. По закон е, че прокуратурата е обвинител и защитник не на народа, а на държавата, но не на политиците или управляващите, а на законите по които се изгражда държавата, които са темелите на държавността. Най- високия орган на правораздаването е СЪДЪТ. А не "след това". А иначе останалото е вярно. Все повече се налага убеждението, че прокуратурата трябва да излезе от съдебната система и да стане независим орган. Все повече се налата

  4. Евроатлантизъмм
    #14

    Няма да и е за първи път да плаща с полученото от робите. Защо Гешев скри данните колко милиони губи годишно прокуратурата по подобен начин. Последно всяка година се увеличаваше с по милионче - защо никой не коментира това, като повтарят, че е неефективна? Да кажат не само колко осъдени има, а и колко милиони годишно плащаме заради репресивните и функции.

  5. полк. Дрангов
    #13

    А защо на снимката не е Машева? Медияпул защо манипулирате читателите? За 212 място ли се борите?

  6. fantom
    #12

    И пак Гешев е виновен за това, което казала Машева. Ех, народеее

  7. Антон
    #11
    Отговор на коментар #7

    По закон може и да не е, но по смисъл на съществуването си Прокуратурата е този орган на държавата, който следи какво може и какво не може да се прави, кое е вредно за обществото по силата на закона, и кое не.Чак тогава е съдът.Когато един Каскет е седнал на главата на държавата, се губи смисълът на съществуването на такава институция и цялата структура на т.нар. правосъдна система се обезсмисля.В белия Свят си имат правосъдни системи, защото си нямат каскети.....

  8. обикновен
    #10

    Закриване на тази опозорена от некадърни или зависими хора Прокуратура! Оставка и търсене на отговорност от всички прокурори, които са злоупотребили със служебната си власт! Създаване на нова институция Прокуратура!

  9. Сикаджун
    #9

    Ако прокуратурата обвини Тиквата, Горанчо, Шиши, Маджо, Маргините от сик, Котараците и сие за извършени от тях престъпления, на практика тя ще защити народа от кражбите и други престъпления на хунтата. За съжаление, ние в момента няма прокуратура, която да защитава интересите на обществото! Имаме слуги на мафията с каскети, които защитават престъплениците. Менко нещо ще каже ли?

  10. Valpet
    #8

    Както всеки български съдия, така и всеки български прокурор трябва да знаят наизуст и да спазват следните два члена от НПК (Наказателно-Процесуалния Кодекс): Чл. 303. (1) Присъдата не може да почива на предположения. (2) Съдът признава подсъдимия за виновен, когато обвинението е доказано по несъмнен начин. Чл. 304. Съдът признава подсъдимия за невинен, когато не се установи, че деянието е извършено, че е извършено от подсъдимия или че е извършено от него виновно, както и когато деянието не съставлява престъпление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.