Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Богатството на българите се е утроило за 10 години

Финансовите активи на домакинствата растат двойно по-бързо от икономиката, сочи доклад на "Индъстри уоч"

14 коментара
Богатството на българите се е утроило за 10 години

Богатството на домакинствата в България нараства с два пъти по-бързи темпове от брутния вътрешен продукт на страната за последните 10 години.

В абсолютна сума за този период финансовото богатство на хората се е утроило и вече достига 65 млрд. лв. или близо 76% от БВП.

Това са основните изводи от доклад по темата, изготвен от анализаторите от "Индъстри уоч".

За периода финансовото богатство расте годишно с 14,6% средно, докато икономическият растеж достига 7,2% годишно в номинално изражение, се посочва в доклада.

Основни фактори за изпреварващия ръст са повишената склонност на домакинствата да спестяват и високите лихви, които хората получаваха до 2013 г.

Най-сериозен ръст на финансовото богатство на домакинствата се отчита през 2015 г. - 5,8 млрд. лв., който е постигнат въпреки ниските лихви. Между 2011 и 2013 г. българите са забогатявали общо с около 5 млрд. лв. годишно, докато в годината на кризата на КТБ има леко забавяне до 4 млрд. лв.

Най-лошо за финансовите натрупвания на хората са повлияли 2008 г. и кризисната 2009 г., където увеличението е средно около 2 млрд. лв.

Тенденцията от последните 10 години продължава и през първите три месеца на 2016 г. – разполагаемото богатство на домакинствата расте основно заради повишаването на доходите на заетите лица и притока на емигрантски пари от чужбина, отчитат още от "Индъстри уоч".

Според анализаторите предпочитанията на домакинствата са се променили в рамките на последното десетилетие.

Въпреки спада на лихвите домакинствата в България избират банковите депозити като основен начин за съхранение на своето богатство. Делът на банковите влогове нараства от 61.5% от финансовия портфейл на населението през 2005 г. до 65.2% десет години по-късно.

Значението на пенсионните фондове също расте. Все повече средства се натрупват по задължителния втори и доброволния трети стълб на пенсионната система. Универсалните, професионални и доброволни фондове управляват 14% от финансовите активи на населението през 2015 г. при едва 6% десет години по-рано.

Друго наблюдение е, че хоризонтът на спестяване се удължава.

През последните 10 години домакинствата спестяват все по-дългосрочно. Близо половината срочни спестявания на населението са за срок от 6 до 12 месеца през 2015 г., а всеки пети срочен влог е сключен за период над 1 година. Все по-голям става делът на устойчивите спестявания – средства, които домакинствата не планират да харчат в обозримо бъдеще.

През последните 10 години делът на потребителските кредити се стопява до 40% от всички домакински заеми през 2015 г. при положение че е бил 54% през 2005 г.

В същото време задлъжнялостта по жилищни кредити трайно нараства в относително изражение като през 2015 г. близо половината дълг на българските граждани е съставена от ипотеки.

Българският пазар на жилища беше сред най-засегнатите от глобалната финансова криза, припомнят от "Индъстри уоч". Според анализа цените на жилищата в България са се понижили общо с 38%, преди да докоснат дъното през третото тримесечие на 2013 г.

Оттогава досега жилищните имоти в страната са поскъпнали с 8%.

Въпреки развитието на жилищния пазар през последните години, както цените на имотите, така и реализираните продажби остават далеч от нивата преди кризата. Цените през последните години нарастват с плавни темпове, като двигателите на растежа са предимно вътрешни – най-вече оживлението на пазара на труда, видимо през ръста на заетостта и заплатите, посочват от "Индъстри уоч".

За разлика от периода 2005-2008 г. притокът на чужди капитали в България в момента е ограничен. Инвеститорите са изключително предпазливи заради бавния растеж в еврозоната, трудностите на Гърция, предстоящото преструктуриране на ЕС заради излизането на Великобритания и слабостите на китайската икономика, въпреки изключително меката монетарна политика и ниските лихви в глобален мащаб.

Без нов свеж поток от чужди капитали, цените на жилищата ще продължат да се повишават бавно и скоро няма да доближат нивата от 2008 г., смятат финансовите анализатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #14

    Тия ще оправят и демографския проблем, като ги гледам какви са магьосници с цифрите...

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #13
  3. Филка Русофилка
    #12

    Според Global Wealth Databook 2015 на Credit Suisse, богатството на българите е нарастнало 4 пъти от 2000 до 2015 – от 3963 до 15892 $ на възрастен. Изоставането е било чудовищно – 22,7 пъти от Германия и 14,7 - от Гърция. До 2015 е намалено съответно на 11,2 и 5,1 пъти. Движим се 2 пъти по-бързо от Германия и 3 пъти – от Гърция. Румънците са забогатяли 3,46 пъти и от 97% са спаднали на 84% от нашия хал. При безбожните петро-газови цени сме влачили „братушките“ с нашата скорост и пак са на 74% от нашето богатство. Ама гювечът им вече свърши. Ще купуваме самолети, кораби, танкове, ракети. :)

  4. Аслан Юриев
    #11
  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10
  6. "Индъстри Коч" , вие сте нагли сорос.пии!Кои спестявания растат бе, нагли твари ?.На управляващите в офшорките ли ?! Наглеци! Българите се палят като факли , тях благосъстояние ги тресе! Само Путин ще ви оправи!!!

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #8
  8. тея пъжат повече и от сигани! Нали са демоkрати, треба да лъжат!

  9. Miau
    #6

    Е това е резултат на ЛОШИЯ ЕС И ЛОШАТА ДЕМОКРАЦИЯ.И се вижда навсякъде, по пълните кафенета, по морето, децата, които си живеят свободно по детски площадки.И всички имат смартфони и таблети. ПУТЯ КЪСИЯ ДА СЕ СЪДЕРЕ с ХИБРИДНА ВОЙНА И НОДКУПИ няма да убеди българите да напуснат ЕС.

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.