Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Богомил Манчев: Оптимистично VІІ блок ще струва 6-7 млрд. евро

Имаме нужда от четири нови реактора, смята той

8 коментара
Богомил Манчев, сн. БГНЕС

България не трябва да се отказва от проекта за АЕЦ "Белене", а в допълнение да започне да реализира VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй" и още днес да стартира процедура за одобрение на площадка и за VІІІ блок, ако иска да покрие изискванията на европейската Зелена сделка и да може да си гарантира в следващите години сегашните мощности. Това мнение изрази председателят на Българския атомен форум (Булатом) Богомил Манчев пред бТВ в понеделник.

Той изчисли, че ако се работи по предложението на правителството за преместването на част от доставеното за АЕЦ "Белене" оборудване на площадката на бъдещ VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" това ще струва в оптимистичния вариант 6-7 млрд. евро и ще отнеме между 12 и 15 години. Отделно ще остане оборудване, на практика неизползваемо.

Освен това трябва да се вземе съгласието на "Росатом" за подобен проект. Дружеството на сегашната ядрена централа – "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", е нужно да се обособи като отделна фирма под шапката на "Българския енергиен холдинг", за да няма съмнения за кръстосано субсидиране заради общата собственост на сегашните реактори и бъдещата ядрена мощност.

"Питането е дали тази компания ще е сто процента държавна или и там ще има чужди партньори, тъй като 6-7 млрд. евро ще струва самостоятелен блок и това е оптимистична цена, Тепърва тази нива, която показа премиерът, трябва да се свързва с различните съоръжения – черпене на вода от Дунав или към електрическата мрежа", коментира бившият собственик на един от основните консултанти на проекта за АЕЦ "Белене" – "Риск Инженеринг".

За сравнение проектът за двата блока на АЕЦ "Белене", за който процедурата за търсене на стратегически инвеститор за дострояването на централа все още не е прекратена, се оценява на 10 млрд. евро

Манчев коментира още, че предложението на американския посланик Херо Мустафа за хибриден реактора в АЕЦ "Козлодуй", при който да се използва беленското оборудване и мощността да работи с американско свежо ядрено гориво, технически е възможно, но не може да стане от раз.

"Не може първа зарядка да стане с чуждо гориво. Няколко години, щат не щат, ще трябва да се ползва горивото на ТВЕЛ, а след това като се включи мощността в търговска експлоатация трябва да се доработят нещата и след пет години например да започне зареждането с гориво от Westinghouse (Уестингхаус")", каза още ядреният експерт и даде за пример започналата процедура за лицензиране на американското ядрено гориво за V блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Има много параметри, които трябва да се променят, при промяна на горивата. Например сега, ако се избере (в бъдещия търг през 2024 г. - б.ред) горивото на "Уестингхаус" за "Козлодуй" по различен начин се контролира неговият неутронен поток", посочи той.

По думите му технически е възможно с оборудването за АЕЦ "Белене" да се направи блок и на оригиналната площадка на проекта, и на одобрената миналата година на територията на АЕЦ "Козлодуй", " но ще изгоним седемте години на лицензиране".

"Там има една нива, а площадката на "Белене" е най-готовата в света – с всички оценки и разрешения, малко е заблуда е като има проект за Белене и вземем едни от реакторите ще натъманиме нещата. Парите, което сме изхарчили за лицензирането на АЕЦ "Белене" са 250 млн. евро и ще ги изгубим, но това е само началото на опашката на загубите", каза още Богомил Манчев.

При нов проект, какъвто и енергийният министър Теменужка Петкова призна по-рано през деня, че ще е е местенето на беленското оборудване за VІІ блок, ще трябват нови 5-7 години лицензиране, и още пет години да се построи, отбеляза шефът на Булатом.

"А на вратата ни чука неотменно проблемът с намаляването на производството на ток от въглищни електроцентрали или премахването им", аргументира се той и отбеляза, че веднага трябва да се реши как да заместим 18 млн. мегаватчаса електроенергия с чиста, за да се изпълнят изискванията на Зелената сделка на ЕС. Той припомни още, че през 2047 и 2049 г. приключва животът на сегашните V и VІ блос на АЕЦ "Козлодуй".

Според него само с изграждане на възобновяеми източници не може да се постигнат тези цели, тъй като за производството на оборудването на този вид електроцентрали се емитират големи количества серен двуокис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Roko
    #8

    Бого, абе те (ГЕРБ) не знаят кой счупи (разби ) атома, та ще строят атомна централа.

  2. Евлрги
    #7
    Отговор на коментар #1

    Спок оде имаме си и проамерикански агенти. Имаме си две централи американски на които се плаща по-вече от колкото трябва, плащат им се и въглеродните емисии!

  3. Евлрги
    #6
    Отговор на коментар #3

    Забравяш че въглищарките ще спрат, ВЕИ-тата са несигурни!Махни ВЕИ-тата и ще видиш какво точно има.

  4. Евлрги
    #5
    Отговор на коментар #4

    От трън та на глог!!Драги атомната енергетика не е шега работа!Българските национални интереси са свързани с това да имаме електричество и то евтино!!Като искаш американски централи ами да ни подарят американците бе, ама не дават даром, а искат да се откажеш от това дето си купил и след това да купиш тяхното!Ако не се построят новите блокове на АЕЦ Козлодуй и Белене милата ни родина патриотично ще навлезе в истински енергиен и икономически колапс заради такива като теб разбирачи!Манчев разбира от

  5. ivand
    #4

    На Богомил Манчев само името му е българско, но той е станал милионер само от руски проекти. Дори в охраната му има руснаци. Абсолютен руски лакей, но много богат. Но защо някой от пишещите пропускат другите големи защитници на руските интереси Румен Овчаров, Румен Петков и Таско Ерменков Бсп. Държавата европейска България се източва и поробва с руски проекти за сметка на българските национални интереси. А руските проекти са Хем корупционни и скъпи, хем поставящи ни в руска зависимост. А Аец Белене

  6. Бисерко
    #3

    Демек 4000 мвт мощности, при положение,че през пролетта натоварването на цялата система в България пада до 3000 мвт в някои дни.Интересно какво ще правим в подобна ситуация, в която сме нагърбени с 4 реактора, които ще ни струват 24-28 млрд. евро според думите на самият Манчев?Или един два от тези реактори ще стоят постоянно изключени, или в подобни моменти ще се налага аварийна продажба на международните спот пазари на излишната електроенергия.А в такива ситуации цената на подобна енергия може

  7. бакърджиев
    #2

    Трябват още десетина реактора защото желаещите да вземат комисиони, да получават пари за консултации и т.н. са много.

  8. Практик от София
    #1

    Прононсиран руски агент.
    Да не би да очаквате да говори нещо друго ?
    Сребърниците задължават.

    Преди една година синът на Богомил Манчев (фирма "Ди Си Ар") взе важна поръчка за безопасността на АЕЦ "Козлодуй".
    Другият участник е "Риск Инженеринг" АД, представлявано от жената до Богомил Манчев - Нели Беширова.

    Русоробите лапачи работят за кремълските интереси и са оплетени като свински черва. Покровителствани от банкянския "десен евроатлантик".

    Това е положението, драги братя и сестри!
    За десет

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.