Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойко Борисов: Всяка ревизия на позицията за Македония е вредна и опасна

27 коментара

Предупреждавам, че всяка ревизия на българската позиция за членството на Македония в Европейския съюз е вредна и опасна за националните интереси, заяви лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов.

По думите му връщането към политиката на компромиси и отстъпки няма да допринесе нито за даване на права на определящите се като българи граждани на Македония, нито до спиране езика на омразата, нито до отказ от национални, етнически и последващи териториални претенции.

Преди ден българският и македонският премиер Пламен Орешарски и Никола Груевски се срещнаха в Кюстендил. Орешарски подкрепи евроатлантическата перспектива на Скопие, но заяви че София настоява за подписването на договор за добросъседство, за което настояваше и кабинетът на ГЕРБ.

"България безусловно трябва да подкрепя евроинтеграцията на Македония и нейния път към европейските ценности. Тази позиция не трябва в никакъв случай да бъде за сметка на националните интереси на България и в компромис с нашето историческо и културно наследство", заяви Бойко Борисов.

"Орешарски трябва ясно да заяви – първо договор, после подкрепа”, каза Бойко Борисов пред агенция "Фокус".

По думите му първото необходимо условие за подкрепата на България трябва да бъде именно договор за добросъседство, в който ясно да бъдат определени както правата, така и задълженията на бившата югорепублика.

Външният министър Кристиан Вигенин на няколко пъти уточняваше през последните дни, че няма промяна в политиката на България към Македония. Действията на новото правителство обаче бяха разпознати от македонските медии като по-умерени.

След като в първите три години от мандата си правителството на Бойко Борисов поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния за нея момент отказа подкрепа за начало на преговорите за членство в ЕС. Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания. Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    докога този примат ще се изказва по теми, различни от "гасене на пожар с маркуч", "винету", "връщане на пари от длъжник", "плюскане на филии с мас" и др. подобни?

  2. Анонимен
    #26

    Една е истината - има Република Македония! Името, езика и други са подробности? Колкото и Тиквонии първи и последни да се изплюва пред микрофони и камери - това и положението. Нито можем да направим Македония пак част от РъБъ и всякакви други блянове са несъстоятелни. Решението е било на Великите сили. Само история!

  3. Анонимен
    #25

    Коя позиция - на лентобройко? Пишман позиция!

  4. Анонимен
    #24

    Прав си Бат Бойко! Положението не ти позволява да кажеш,че за всичко Българско трябва да се борим, както гърците си защитават гръцките интетереси!(Е,малко трудно е да догоним гърчолята по пенсиите, но ще опитваме.Те и с репарациите си правеха свойта политика да настройват хората от Северна Гърция против България,та само и само да ги погърчат.Да не говорим за езика.)

  5. Анонимен
    #23

    Вигенин да отговори ясно и категорично - има ли или няма "македонски" език? Заедно с името това са най - важните въпроси. Всичко останало е следствие.

  6. Анонимен
    #22

    Вигенин да отговори ясно и категорично - имали или няма "македонски" език? Заедно със името това са най важните въпроси. Всичко останало е следствие.

  7. Анонимен
    #21

    Абсолютно прав е г-н Борисов.

  8. Анонимен
    #20

    позиция на мутра много благодарим, че ни запознахте с нея

  9. Анонимен
    #19

    Със склерозирали русофоби, които навсякъде виждат ръката на Москва няма да си губя времето да споря. А емигрантът с фашисткия латиноамерикански ник може да си напъне останалите му мозъчни клетки и да потърси връзката между примера със Сноудън и отношенията ни с Македония. Вие, нищожества, да се бяхте борили със съветския комунизъм кагато му беше времето.

  10. Анонимен
    #18

    Българите винаги сме твърдяли, че македонците също са българи, но когато са вдигнали Илинденското въстание сме питали Европа дали да им помогнем. Онези казали не и ние сме им гледали сеира, докато ги избиват. Е, любовта на македонците към братята си българи е от тогава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.