Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойко Ноев: София ще бъде скептична към Скопие, докато не бъдат гарантирани правата на българите

"Дебългаризацията не е преставала и през последните 30 години"

11 коментара
Бойко Ноев, сн. БГНЕС

Докато правата на българите не бъдат гарантирани в РС Македония, София ще бъде скептична за започването на преговори на РСМ за членство в ЕС. Решаването на проблемите на българите, тяхната недискриминация са централен въпрос, който Скопие трябва да реши, ако иска да стане член на европейското семейство, каза в интервю за БГНЕС Бойко Ноев, дипломат от кариерата и два пъти министър на отбраната /1994-1995 и 1999-2001 г./.

"Внимателно следя официалните позиции на България, изказани както от президента Румен Радев, така и от премиера Стефан Янев и външния министър Светлан Стоев. Външният министър никога не е говорил за признаване на българско малцинство в РС Македония, както твърдят някои. Няма такъв термин и не е възможен. Това, което външният министър е казал на пресконференцията миналия петък, буквално е, че българите в РСМ трябва да бъдат третирани равноправно наред с всички останали народности или части от народи, както те са формулирани в Конституцията и законите на РСМ", каза Бойко Ноев.

Той посочи, че правата и недискриминацията на македонските българи е ключов въпрос в позицията на София. Според него именно там трябва да се търси интерпретация на думите на външния министър Стоев, че парламентът би трябвало да зададе по-гъвкава рамка за преговорите с РС Македония.

"Досега тя не беше изказвана толкова категорично и силно, но моето очакване е тези въпроси да заемат все по-централно място в българската позиция. Дошло е времето, когато ние трябва да заговорим на ясен глас за сърцевината на проблема на взаимоотношенията ни с РСМ. Дебългаризацията, която там тече в продължение на 75 години, не е преставала и през последните 30 години. Това са 30 години, през които България беше единствената страна, която докато безрезервно късаше от залъка си, за да помогне на своите братя от РС Македония в най-трудните им моменти. През това време някои български политици позволиха да бъда приспани с измамни обещания за близост и разбирателство. Докато неизбежно се стигна до часа на истината, до един катарзис, който постави нещата на правилните им места", посочи Ноев.

Той отбеляза, че политиката на дебългаризация не само не е била прекратена и забавена, но продължила по същия начин, както и преди.

"В последните седмици и месеци все по-ясно се чува гласът на македонските българи. Хубаво, че официалните Скопие и София преговарят, но трябва да се чуе и техния глас. Именно те са носителите на историята, която някои поставят по съмнение, те са носителите на онази мъка, която е сполетяла българската народност там. Те са преките наследници на хората, които са били избити без съд и присъда, изпратени са по концлагерите и т.н. Нашите сънародници в РСМ са онези, които са носили и носят основното бреме на дебългаризацията и това го виждаме до ден-днешен", каза Ноев.

Затова въпросът за правата и недискриминацията неизбежно идва на дневен ред и се превръща в ключов въпрос за решаване, преди РСМ да започне преговорите.

"Направи ми много силно впечатление това, което казват македонските българи, включително Петър Колев, който е председател на македонската партия Граждански демократичен съюз, че искат и могат да бъдат фактор за разрешаването на съществуващите проблеми между двете страни. Те се срещнаха с президента Радев и външния министър Стоев. Тяхното желание е да помогнат, да се включат в процеса, така че да бъдат ускорени решенията на проблемите, които засега не позволяват РСМ да започне преговори за членство. Аз мисля, че мнението на македонските българи би трябвало да се превърне във важен фактор в преговорния процес", каза Ноев.

Според него призивите на българите да бъдат включени в Конституцията на страната, които идват от самите тях, са много важни, в контекста на гарантиране на правата им и като фактор на приятелство и стабилност в отношенията между двете страни.

"Не става дума за искания за малцинство, а единствено за това българите в РСМ да бъдат третирани наравно с всички народи, които са споменати в Конституцията. Не може да има изброени сърби, албанци, турци, бошняци, роми, а да не бъдат споменати въобще българите. Това трябва да бъде решено и е хубаво, че македонските българи поставят този въпрос, последствията от който имат най-голямо значение за самите тях", посочи Ноев.

По отношение на преброяването, в РСМ има поне 120 хиляди македонски българи, които вече имат и българско гражданство.

"Това не са просто носители на паспорти или гастарбайтери, както ги представя пропагандата в Скопие. Това са хора, които са получили българско гражданство на базата на оригинални архивни документи, освен декларациите за произход, които са подали. На тази база са станали български граждани. Мнозина от тези хора са потърсили българското си гражданство като най-прекия път за професионална и личностна реализация, която им е отказана в самата РС Македония. За България няма да бъде приемливо те да не бъдат отразени в предстоящото преброяване", допълни Бойко Ноев.

Той призова македонското правителство или парламент със специална декларация да поощри македонските българи смело да заявят своя произход, да не се притесняват за своите права и да се пишат такива каквито са се декларирали, получавайки българско гражданство.

"Поправка 39 в Конституцията от 2019 г. изрично говори, че македонската държава трябва да поощрява или да насърчава народностите в техните контакти с татковината, но отново изброява само 6 народности, но българи няма. Сигурно и ромите имат татковина, но не знаем коя е тя. Но твърдо знаем, че за македонските българи България е татковина. Хубаво е правителството в Скопие да насърчи тези хора да се изявят като българи, а не да ги репресира", призова Бойко Ноев.

Той коментира и изказването на премиера Зоран Заев, който заяви, че не може да впише българите сега в Конституцията.

"Не вярвам премиерът Заев да е казвал, че не може да впише българите в Конституцията сега и че това може да се направи едва когато страната му се присъедини към ЕС. Това би означавало, че някои в РСМ се опитват да търгуват с правата на македонските българи, мнозина от тях и български граждани. Такава мисъл дори противоречи на международно признатите юридически и морални норми. Какво означава да ги впишеш и да признаеш техните права чак след влизането на РСМ в ЕС? Това е една доста безпринципна търговия. Правата на българите в РСМ е трябвало да бъдат гарантирани още при приемането на Конституцията преди 30 години, а не да го отлагаме след хипотетичното членство на РСМ в ЕС", посочи Ноев.

"Днес аз не съм в активната политика и не бих могъл пряко да дискутирам с премиера Заев. Но преди двадесетина години бях сред хората, които имаха принос за това, тогавашната БЮРМ да остане на политическата карта на Европа в своята цялост, в която я познаваме днес. А имаше риск и да я няма. Апропо, за това тогава допринесоха и политици като Владо Бучковски, Любчо Георгиевски и други от онази генерация големи политици. И в това си бивше качество, а и като човек, който искрено желае РС Македония да влезе час по-скоро в ЕС бих казал на Зоран Заев, следното: голяма политическа грешка би било да се мисли, че с правата на човека и с въпросите на недискриминацията може да се търгува. Обвързването на гаранциите за правата на македонските българи с членството в ЕС би било политическо късогледство. От позитивната страна обаче, подобни позиции помагат на нашите съюзници от ЕС и НАТО по ясно да разбират българските притеснения".

Бойко Ноев призова македонските политици много сериозно да се замислят над сигналите, които идват и все повече ще идват от София.

"Промяната в Конституцията ще бъде неизбежно условие за продължаване на разговори за започване на преговори. Честното преброяване на българите – също. Докато България не бъде сигурна, че правата на българите са гарантирани, че срещу тях не се извършва дискриминация, тя ще бъде много скептична към намеренията на македонските политически елити. Това е и основната пречка пред началото на преговорите за ЕС.", посочи Бойко Ноев в интервю за БГНЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #11

    Много точно казано от г-н Бойко Ноев. Браво! Без прекратяване на дискриминацията към българите в РСМ и дума не може да става за изпълнение на показателите за започване на преговори за ЕС. От 2 млн. българи през 1913 г. сега има само 5 хил. (по официални данни),но и те не са вписани в конституцията на РСМ. Същото е положението на българите и в Сърбия, където те са признати за национално малцинство по силата на системата от международни договори от 1919 г., с които български земи са дадени на КСХС, но редовно не се споменават сред другите национални малцинства от сръбските висши държавници.

  2. ivand
    #10

    Зачестяват практиката в публичното пространство да се дава думата на такива като: Илиян Василев, Велизар Енчев, Каракачанов, Бойко Ноев, Огнян Стефанов все бивши агенти от тоталитарната и репресивна Дс служба, която е била на пряко подчинение на Кремъл. А е публична тайна, че те са добри манипулатори на общественото мнение и обслужващи интересите на Бкп=Дс =Бсп =Русия.

  3. ivand
    #9

    Твърдя, че Медиапул налага цензура и трие всички критични мнения касаещи критиката насочена към най големия икономически враг на европейска България, каквато е Русия. Когато социалистите комунисти и техния президент другаря Радев Решетников са на власт, цензурата рязко се засилва и ползва.

  4. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #8
  5. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #5

    Да, БЕ, расо такова! А властта на боко била дадена от бога - цитирам още едно, владишка при това, расо ...

  6. Александър Борисов
    #6
    Отговор на коментар #5

    Много омраза и злоба има КЪМ БЪЛГАРИТЕ в РСМ, драги! Какви ги усукваш, лицемерно,за да завършиш с оклеветяване на българите !!!!

  7. Бранимир Георгиев
    #5
    Отговор на коментар #4

    Защо такава омраза? Заради шепа заблудени идиоти и продажници от тамошното МВРО, да не съдим за всички македонски граждани, признаващи или не помнещи своите български корени, арнаути, власи, турци и тн. Все пак да не забравяме на какъв физически и духовен геноцид и терор са били подлагани толкова години, още от Сан Стефано и до днес. Да се опитаме да виждаме главно хубавите, положителните неща, а не да се взираме и връзваме на омразата, на всяка лоша дума изказана от малцината заблудени и предплатени люде, които съм споменал по горе. Много омраза и злоба има у българина, не е само ние, но при нас има някак в излишък. Отдръпването от Вярата през онези 45 години, си казват своето.

  8. Отбелязвам
    #4
    Отговор на коментар #3

    Всичко това е така, но от спорове с еничари няма полза.Затова нашата позиция трябва да е това, което съм изброил.

  9. Бранимир Георгиев
    #3

    Ама, а така бе! Това е! Какво ми лющят Гоце Делчев, идентичност и тн... По същество, конкретно, правата на хората с българско самосъзнание, и дума да не става за дискриминация, също премахване на най бруталните и ярки лъжи от учебниците! Кратко, точно и просто! Лесно!

  10. Отбелязвам
    #2

    РСМ ще гледа ЕС отстрани, докато официално не признае в Европейския Парламент, че "Македонската нация" и "Македонския език" са измислени от Коминтерна в Москва през 1937-ма и че те официално съществуват от 1944. Това трябва да е официалната позиция на България, докато това не стане.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.