Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бойци на Садр убити при американска атака в Ирак

0 коментара

Американските сили в Ирак заявиха, че са убили 64 души от милициите на радикалния шиитски лидер Моктада Садр. Боен самолет АС-130 е унищожил система за противовъздушна отбрана в свещения град Наджаф.

Сблъсъците са станали в понеделник вечерта, часове след като американските войски са се изместили в освободената от изтеглящите се испански сили база край Наджаф.

Новият испански премиер каза, че всички испански военнослужещи ще напуснат Ирак до 27 май.

Междувременно Червеният кръст посети бившия иракски лидер Саддам Хюсеин за втори път, откакто той бе заловен през декември, предаде Би Би Си.

Американският военен говорител ген. Марк Кимит заяви, че САЩ приветстват решаващата роля на Международния комитет на Червения кръст и че коалицията и занапред ще спазва своите "задължения съгласно международното право".

В същото време бяха отложени планираните да започнат на 27 април съвместни патрули между американски морски пехотинци и иракски полицаи в сунитския град Фалуджа. Капитан Кристофър Логан от американската морска пехота уточни, че са необходими повече съвместни тренировки.

Пауъл: САЩ ще командват коалиционните сили и след 30 юни

На фона на продължаващата нестабилност в Ирак, американският държавен секретар Колин Пауъл заяви, че след предаването на властта в Ирак на 30 юни временното иракско правителство ще трябва да делегира част от своите правомощия на американските власти.

В интервю за агенция Ройтерс Пауъл посочи, че е важно коалиционните сили да продължат да действат под американско командване и това ще наруши пълния суверенитет на Ирак. Колин Пауъл изрази надежда, че поделянето на пълномощията в Ирак ще бъде включено в нова резолюция на ООН.

Според кореспондент на Би Би Си в Държавния департамент обаче има съмнения дали останалите държави в Съвета за сигурност ще приемат подобни ограничения.

Съществува опасност новото иракско правителство да бъде разглеждано като марионетка на американските окупатори.

Американски грешки допринесли за кризата

Настоящият председателят на Преходния управляващ съвет на Ирак Масуд Барзани заяви, че американските грешки са допринесли за трудната ситуация около Наджаф и Фалуджа, тъй като Вашингтон е позволил една освободителна армия да се превърне в окупационна.

В интервю за Асошиейтед прес той предупреди Вашингтон, че цивилни не бива да пострадат при евентуални атаки срещу Наджаф и Фалуджа, които са обкръжени от американските сили. Ако САЩ предприемат военни действия, те трябва да правят ясно разграничение между мирни граждани и терористи, посочи той.

Наред с това Барзани изтъкна, че САЩ не могат да действат меко и да оставят у бунтовниците впечатление, че ще има преговори с тях или имат шансове да удържат победа.

По думите му е трябвало скоро след войната да бъде създадено преходно иракско правителство, иракската армия е трябвало да бъде реформирана, а не разпускана, и иракски, а не американски войници да патрулирали в градовете.

Садр предупреден да не складира оръжие в джамии

Сблъсъците между американските сили и Армията на Махди - шиитските милиции, лоялни на Садр - са станали край град Куфа, на 10 км от Наджаф.

Ген. Кимит посочи, че 64 души от Армията на Махди са убити, 57 от които при въздушна атака през нощта в отговор на стрелба от зенитно оръжие. Местни жители казват, че американски военни самолети са атакували КПП-та на шиитските милиции. Сградите, използвани от милициите близо до КПП-та са полуразрушени, най-малко три коли са унищожени.

Според първоначални сведения на болнични източници в Наджаф през нощта са убити 28 иракчани, а други 32-ма са ранени.

Моктада Садр е издирван от американските сили по обвинения в убийството на друг шиитски свещеник миналата година. Садр се е укрепил в Наджаф, където контролира всички административни сгради.

Негов говорител определи американската атака като провокация, но каза, че милициите остават организирани и координирани.

Американският цивилен администратор в Ирак Пол Бремър нареди Садр да изтегли хората си и складираното оръжие в джамии и училища в Наджаф.

Говорителят на коалицията Дан Синър каза, че оръжията трябва "незабавно" да бъдат изкарани от свещените места и училищата и че ако това не стане, ще бъдат предприети по-нататъшни действия.

Той добави, че религиозните храмове не са защитени от Женевската конвенция в случай на военна акция, ако те са използвани за оперативни бази и като складове за оръжие.

От своя страна Садр заплаши със самоубийствени атентати срещу американските сили, ако те влязат в града.

В другия фронтови град - Фалуджа - въоръжените сунтиски бунтовници не са изпълнили условието за предаване на тежките оръжия, което трябваше да стане до 27 април съгласно споразумението между коалиционните сили и местни иракски представители. Никакви оръжия не са били предадени и предишния ден.

Бригаден генерал Марк Кимит каза в Багдад, че явно бунтовниците не демонстрират добра воля и не желаят да извървят своята част от пътя за постигане на мирно решение.

В понеделник във Фалуджа се водиха тежки боеве, при които загинаха един войник от коалицията и осем иракчани. Десет морски пехотинци са ранени, четирима от които много сериозно.

Същия ден двама американски войници бяха убити при силна експлозия в Багдад по време на операция в североизточната част на града, където е имало сигнал, че се приготвят химически боеприпаси.

Пропаст между арабите и кюрдите в Ирак

Премиерът на регионалното правителство на иракски Кюрдистан Бархам Салих заяви, че убийството и обезобразяването на четирима американски цивилни, което провокира американската обсада около Фалуджа, напомня за жестокостта на режима на бившия диктатор Саддам Хюсеин.

Сцените, които виждам във Фалуджа, ме тревожат, защото ние виждаме ценностната система, възникнала при Садддам Хюсеин, каза Салих, цитиран от Ройтерс. Ние искаме да бъдем част от един федерален демократичен Ирак, но ако ти, мой арабски съгражданино, планираш да превърнеш отново Ирак във фундаменталистка държава или в арабски националистическа диктатура, съжалявам, но не желаем да сме част от тази страна, изтъкна той.

Изявленията на Салих, както и обвиненията, че кюрди се бият заедно с американските войници във Фалуджа, подчертават дълбоката пропаст между арабите и кюрдите в Ирак, които бяха преследвани от режима на Саддам Хюсеин, посочва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.