Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болки на растежа

12 коментара

Вторник е първият пълен работен ден като министър-председател на България за Бойко Борисов - земният бивш бодигард и кмет на София. Той ще се нуждае от цялата си борбеност, за да победи най-упорития враг на своята страна – корупцията.

Българите бяха смутени от силния език в доклада на ЕК от миналата седмица, порицал "липсата на инициатива в прилагането на закона” и съдебната система като бавна, несправедлива и открита за намеса. Критиката, че българските власти са направили твърде малко, за да сложат край на културата на безнаказаност, е болезнено точна.

Мнозина в Брюксел твърдят, че през 2007 година България и Румъния бяха допуснати твърде прибързано в ЕС, преди тяхното посткомунистическо наследство да бъде преодоляно. Оттогава насам реформите се забавиха, а България и Румъния са сочени като аргумент от противниците на по-нататъшното разширяване на ЕС.

В лицето на г-н Борисов българите избраха лидер, който публично се ангажира да промени опетнения имидж на София. Неговото обещание да ускори съдебната реформа и да ликвидира корупцията трябва да бъде приветствано. Както и назначаването с такава задача на бившия прокурор Маргарита Попова за министър на правосъдието. (ЕС определи нейното разследващо звено за борба със злоупотребите с европейските фондове като "отлично").

Силният мандат, който получи г-н Борисов, както и съставът на неговото правителство, дават основание за оптимизъм, че той е способен да превърне популистката реторика за "чисти ръце" в реалност. ЕС трябва да помага повече чрез засилване на техническата си подкрепа за българската полиция и българското правосъдие.

Но тази задача няма да бъде лека. Връзката между бизнеса и политиката в България е силна. Други също се опитаха и се провалиха в опита да я прекъснат, не на последно място и едно предишно правителство, в което г-н Борисов служеше като главен секретар на МВР.

Тези, които подкрепят по-нататъшното разширяване на ЕС трябва да се молят за успеха на г-н Борисов. След 2007 година импулсът на разширяването бе загубен и желанието за това у много от старите страни-членки, по-специално на Франция, намаля.

Ако дуото от Югоизточна Европа не се поправи, съмненията в прехвалената трансформираща сила на ЕС ще нарастват, а перспективите за разширяване на ЕС към Западните Балкани ще бъде накърнена.

Това би било трагедия. Преспективата за влизане в ЕС -  независимо, че пътят към него е дълъг и мъчителен – е един от малкото стабилизиращи фактори на Балканите. Разширяването обаче е най-мощният външнополитически инструмент на ЕС, колкото и този инструмент да е неефективен. Както показва примерът с България, приемането в ЕС не трябва да бъде прибързано, но не трябва да се позволява и на ставащото в София да го провали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дедо Тошо
    #13

    Кой ще ги очертава с жълта боя оттук нататък.

  2. преводач
    #12

    има един единствен точен превод - МАФИЯТА е силна в България ! Хората са дипломатични, не казват направо, но ние трябва да превеждаме и четем точно винаги !!!!

  3. ....
    #11

    Srastvane na dqrzhavni i chastni interesi ...

  4. заклет десебар
    #9

    Какво и е на песента "Куцо магаре". Да не би парчетата на Бритни Спиърс, Джо Кокър, Ролиг стоунс, Диип пърпъл и т.н. да са по-стойностни? Музиката е за развлечение. Харесва ли ти или не, българите си обичаме чалга. Тя ни е в кръвта. Мисля, че в песента "Куцо магаре" има много музика и звучене. Текстът е върха смислово. Изпълва ми душата отвсякъде като я слушам. Смятам, че е подходяща за химн на ДСБ. Все пак е по-добре ДСБ да е петото резервно краче на магарето, отколкото пета колона. Убеден съм, че с тази песен ДСБ ще покаже, че е земна партия, близка до въжделенията на народа и показваща бойния и закален дух на партията.

  5. o00
    #8

    Като се боиш за вело- алеите ще ги боядисват млади девойки.иди и виж ако те пусне баба ти тошевица

  6. Щирлиц
    #7

    е същото - МЕЛ, ТИМ, Деси и Миро. Обръчите от фирми на ГЕРБ.

  7. М.Миков
    #6

    че мафия в България няма.Това мое съждение трябва да е дефиниция,аксиома...

  8. Сократ
    #5

    Болки на растежа и растеж на болките

  9. thw
    #4

    e napissana ot Misha Glenny> Mafia> . Ako e prevedena na bulgarski triabva da stane nastolno chetivo na vseki zdravo mislesht.Glenny e bil korespondent na BBS v bivsha Jugoslavia i kato takuv e moje bi nai-dobria poznavach na problemite na balkanite ot poslednite godini. Izkliuchitelna istina ot koiato mogat da ti nastuhnat kossite: BG zaema vidno miasto i vsichki segashni i bivshi imena koito tuka se udumvat sa

  10. Дядо
    #3

    "Шаро, пак ги излъгахме!"А те "Финансови времена" се правят на по-далечни отколкото всъщност са и са изпълнени с надежда. Щастливци! У нас вече надяващите се за промяна са останали само няколко стотици - все непоправими дебили!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.