Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болничната продажба зацикля, тръгват далавери с дворове и ДКЦ-та

3 коментара
Болничната продажба зацикля, тръгват далавери с дворове и ДКЦ-та

Депутати, шефове на болници и здравни експерти се надпреварват да предричат провал на болничната приватизация през последните седмици. Проблемът вече е уреден законово, но до момента няма никакви индикации, че продажбата ще тръгне. Дори здравният министър Евгений Желев заяви в петък пред БТВ, че очаква по-скоро приватизацията да тръгне първо от ДКЦ-ата, а после да засегне обособените части в лечебните заведения.

"Законът за приватизация в здравния сектор е факт, той е в правния мир и действа. Но веднага трябва да кажа, че тук самият процес ще зависи от решенията на принципала на здравните заведения. Те са двама. Единият е държавата в лицето на МЗ през борда на директорите на държавните болници, в които имаме участие с 51% или със 100%, и общинските съвети, които са собственици на общинските болници", коментира Желев.

Депутати от здравната комисия обаче са на мнение, че продажба на болници изобщо няма да има, тъй като никой кмет преди изборите няма да посмее да извади на тезгяха общинското здравно заведение. А именно общинските болници представляват по-голямата част от подлежащото на продажба според закона.

Според промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол на продажба не подлежат 64 здравни заведения. Сред тях са университетските, специализираните и бившите окръжни болници, а също така центровете за рехабилитация и диспансерите. Така на тезгяха остават общинските и градските болници.

Кметове също коментират, че това е поредният закон, който ще остане само на хартия. Част от тях открито се притесняват да продават лечебни заведения, тъй като обществените нагласи в тази посока са негативни. Друга част от кметовете пък смятат, че е въпрос на престиж общината им да има собствена болница.

Запознати обаче коментират, че общини и държава ще се възползват от правото си да продават обособени части от болницата, а именно дворовете и други терени на лечебните заведения. В петък пловдивският кмет Славчо Атаносов алармира, че държавата готви "скрита приватизация" на второто по големина лечебно заведениев Пловдив – бившата Окръжна болница. Това ще стане по добре позната стара схема – чрез вдигане капитала на дружеството и вкарване на частна фирма в смесено дружество с болницата, в което ще бъде апортиран целият ѝ двор.

Пловдивският кмет обясни, че по този начин ще бъдат ощетени общините от региона, които са миноритарни акционери и най-вече неговата. Община Пловдив ще е най-потърпевша, тъй като делът ѝ в лечебното заведение ще се стопи от 26 % на 15.5%.

Планът е пазен в тайна от 10 април, когато тогавашният министър на здравеопазването Радослав Гайдарски е изпратил писмо до ръководството на болницата за планираното вдигане на капитала от 4161 на 6211 млн. лева.

Вдигането на капитала на МБАЛ „Пловдив” изцяло за сметка на държавата е в дневния ред на общото събрание на здравното заведение на 18 септември. В него е включено и даването на одобрение за учредяване на смесено дружество "Обществен медицински център” с частната пловдивска фирма "Норд инвест”. Мажоритарният пакет в новото дружество ще държат частниците, макар да не е известно как са избрани и по какъв начин ще влязат в него – с парична вноска или с треторазредна земеделска земя, например. Болницата обаче ще апортира целия си двор с площ 91 декара, съобщи заместник-кметът по стопанската политика Георги Григоров, позовавайки се на проекта за дружествен договор.

Кметът Атанасов заподозря, че именно теренът, на който може да се строи, е в основата на частния инвеститорски интерес. Справка в ДАКСИ показва, че 75% от дружеството "Норд инвест" са собственост на Румен Василев, а 25 на сто притежава Надежда Добрева. Тя има 100 процентово участие в три фирми, участва също в управлението на други четири, едното от които е Кооперация "Амбулатория за групова практика за първична медицинска помощ – Пловдив".

Пловдивската община ще се опита да блокира вдигането на капитала, подчерта кметът. Той изпраща до колегите си от останалите 16 общини в областта призив също да гласуват "против” на 18 септември. В устава на болницата няма изрично предвиден механизъм за вдигане на капитала, което означава, че то трябва да стане по общия ред, предвиден в Търговския закон – с мнозинство от 2/3.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кънчо
    #4

    та нали го туриха тиквеника точно за това:да гепат терените.тези изроди никога не са разбирали и интаресували от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ.

  2. АНТИКОМУНИСТ
    #2

    КОМУНИСТИТЕ ТРЯБВА ДА БЪДАТ ИЗБИТИ ДО КРАК

  3. Бивш студент
    #1

    Това, което виждате на снимката, е Университетската болница в Пловдив. Първата копка е направена през 1960., а е завършена през 1990. През тези десетилетия масово беше използвана ангарията - безплатен студентски труд. На летни и есенни студентски бригади. Естествено - тежък и неквалифициран труд - пренасяне на тухли и строителни материали. Командири и зам. командири на тези бригади бяха наши колеги и колежки с партиен произход. Те не пипаха нищо и играеха ролята на надзиратели. Бяха членове на ФеКа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.