Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници, изнудвали пациенти за избор на екип, остават без договор с касата

9 коментара
Болници, изнудвали пациенти за избор на екип, остават без договор с касата

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов разпореди да се извърши проверка как болниците у нас формират таксата “избор на екип”, както и какви са размерите ѝ в отделните лечебни заведения. На базата на получената информация ще се изработи методика за регулирането ѝ. “Изпратил съм писмо до всички болници да ме информират какви са цените им за избор на екип и как са определени“, каза Константинов пред журналисти в четвъртък.

“Не може хората да се изнудват или да им се искат толкова средства, колкото струва цялата клинична пътека. Болници, в които има подобна практика, не трябва да работят със Здравната каса“, коментира Константинов.

Изборът на екип в момента е регламентиран като идеята е пациентът да си плати за това, че е избрал точно определени специалисти, обикновено светила в дадена област, да го оперират. В някои болници обаче се шири практиката при служебно назначаване на екип, да искат пари на пациента и да го карат да подписва документ, че е избрал именно тези хора да го оперират.

В повечето случаи, отивайки в болница, пациентите изобщо не познават работещите там лекари, за да си изберат някой от тях.

“Недопустимо е пациенти да бъдат изнудвани, това трябва да бъде доброволен акт от тяхна страна, когато искат точно определен лекар, каза Константинов.

Той допълни, че за избор на екип не би трябвало да се искат пари и когато в болницата има само един специалист в дадена област. “При такава ситуация пациентът е практически задължен да бъде обслужен точно от този лекар“, посочи той.

Министърът съобщи още, че са осигурени допълнително 5 млн. лева до края на годината за функционирането на Фонд “Ин витро“. За тази година първоначално бяха отпуснати 10 млн. лева, но поради големия интерес от страна на двойки с репродуктивни проблеми, средствата се изчерпаха.

За провеждането на един опит фондът отпуска до 5000 лева на двойка. Досега във фонда са постъпили 9800 заявления, а 6421 от тях вече са одобрени. За финансирането на процедурите пък от януари досега са усвоени 10 млн. лв. Благодарение на фонда 707 вече са бременни, а родените бебета са 363. Това означава, че успеваемостта на ин витро процедурите у нас е 27.7%, колкото е и средноевропейската.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. morskiq56
    #10

    Трябва да се премахне!!!!!!!!

  2. dr ushev
    #8

    ama moje, i tova e praktika veche 20-tina godini. i ne e nujno da se kachish na helikopter za da go vidish ili da zalovish maroderite doktori, sestri, sanitarki, sekretarki i t.n....

  3. лекар
    #7

    незасегнати?

  4. kaka
    #6

    има ли?

  5. курортист
    #5

    Избор на екип да остане,но само когато се избира действително определен лекар или екип. Когато избираш известен професор или доцент да плащаш е нормално ако трябва и 10 000лв. Ненормалното е например в Токуда винаги да плащаш такса "избор на екип".

  6. Любопитен
    #4

    Ако екипа е един и само един, пак ли го избираш. Този избор тип "1 кандидат" беше "нормален" преди години, когато се гласуваше без да питаш.

  7. Глух плъх
    #3

    Аз сега чувам, че имало болници, в които не изнудват с "избор на екип". Имам грозното подозрение, че на места настоятелно се препоръчват и операции, които не се налагат непременно, с цел да се прибере евентуално и такса "избор на екип".

  8. Анкети
    #2

    http://polls.bg/poll/id/bili_li_ste_zhertva_na_koruptsia_v_zdraveopazvaneto-802

  9. До любопитен
    #1

    Да, Токуда рекетираше пациентите си и директно им вземаше пари за избор на екип, макар че избор нямаше. Пълно безобразие е пациентът да не знае какво и колко ще плати. Не знам къде го има това по света да постъпиш за планирана операция, да те настанят в отделението и да ти сервират сметката. Никакво обяснение не се дава от администрацията. Колкото и да се интересуваш от финансовата страна / медицинските въпроси и подготовката на пациента е друга тема/, дежурно тези хора от т.нар бизнес отдел те

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.