Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници предупредиха: Задава се голямо разкарване на пациенти

0 коментара
Болници предупредиха: Задава се голямо разкарване на пациенти

Много общински болници ще бъдат лишени от възможността да извършват редица рутинни дейности през тази година, което ще доведе до прехвърляне на пациенти от едно лечебно заведение в друго. За това предупредиха във вторник от Сдружението на общинските болници. Причината е в някои завишени критерии за сключване на договори с НЗОК по клинични пътеки, както и в медицинските стандарти. Д-р Атанас Атанасов, директор на болницата в Нови пазар, коментира, че част от завишените изисквания няма да подобрят качеството на оказваната услуга, но ще завишат разходите и ще затруднят достъпа до нея.

От сдружението дадоха пример с това, че една от най-честите диагнози – хроничен бронхит - вече ще може да се лекува само в отделения, които имат поне второ ниво на компетентност и поне шестима лекари. Така болници, които до момента безпроблемно са работили по тази клинична пътека, вече няма да могат да го правят.

Според д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) проблемът идва от това, че на лекарите на практика се забранява да вършат неща, които могат. Той даде пример със случаи на пациенти, които са били разкарвани от една болница в друга, не защото лекарите не могат да му помогнат, а защото правилата не позволяват да му се помогне.

Д-р Иван Димитров, шеф на болницата в Попово, заяви, че новите правила гарантират фалит на малките болници, а в съчетание с липсата на транспорт ще се стигне до излагане на риск на хората и до трагични инциденти.

Заради смяната в правилата тази година по-малките общински болници ще останат без договор с редица основни клинични пътеки, по които се извършват рутинни манипулации и лечения, смятат от сдружението.

Финансирането за някои малки болници ще се намали наполовина

Според болничните директори през 2011 година болниците в населени места под 25 000 души на практика са обречени, защото парите, които ще получат от касата по клинични пътеки ще са с между 45% и 100% по-малко спрямо 2010 година.

От сдружението са категорични, че общинските болници нямат алтернатива, а лечението в тях е евтино. Те харчат 14% от бюджета на НЗОК за болниците, а за сравнение само университетската болница “Свети Георги“ в Пловдив получава 7% от тези средства.

Освен това болничните директори са убедени, че общинските лечебни заведения са незаменими заради социалните функции, които изпълняват.

БЛС: Лекарите не са убийци, системата взима жертви

Междувременно във вторник от Българския лекарски съюз обвиниха държавната политика в здравеопазването за трагичните случаи в медицинската практика и обявиха, че срещу съсловието се води война, в която са въвлечени и медиите. “Българският лекар е принизен до образа на убиец в бяла престилка, който е готов за 30 сребърника да увреди здравето, а дори и да убие човек, поверен в ръцете му. Ако обществото не подкрепи лекарите в нелеката битка да се променят условията и правилата в здравната система, тя ще продължи да взима своите жертви“, заявиха в декларация от ръководството на съюза.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов смята, че се води кампания за унищожаване на лекарския съюз. “Можете да ме наречете параноик, но през 1947 година преди да се закрие лекарския съюз е имало такава активност и се е внушавало как трябва да се преследват алчните, некадърни лекари“, заяви той.

“Кой печели от тази война? Пациентът, който със страх и ужас ще влезе при лекаря, защото е подготвен, че ще бъде добре, ако не го убият, или лекаря, който е наплашен, че може да бъде обвинен за своите действия?“, коментира Райчинов.

Пациентите се страхуват да отидат на лекар, медиците напускат

Д-р Милена Дукова, която е председател на Етичната комисия на софийската лекарска колегия, заяви, че вече са наблюдава голям спад на доверието на пациентите към лекарите. Много хора отказвали да посещават личните си лекари и дори да се подложат на операция.

В същото време са наблюдава и отлив на лекари. Само от началото на годината до февруари 60 лекари са напуснали страната.

Д-р Антон Въжаров, заместник-председател на Централната етична комисия към БЛС заяви, че всеки лекар може да допусне грешка, но той не трябва да “бъде убиван като специалист“, защото ще са необходими 15 години, за да се създаде нов специалист на неговото място. В същото време над 60 % от лекарите у нас са над 50 години.

От БЛС заявиха, че не възнамеряват да защитават некоректното поведение на свои колеги и обещаха да изнасят периодично статистика за случаи на грешки и как те биха могли да се избягват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.