Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болници в САЩ уволняват персонал, защото пандемията носи по-малко приходи

2 коментара
Болници в САЩ уволняват персонал, защото пандемията носи по-малко приходи

Близо милион и половина в сектора на здравеопазването в САЩ са загубили работните си места от март досега. От тях 135 000 са служители на болниците, чиито приходи спаднаха поради намаляването на броя на пациентите без Covid-19, пише Франс прес.

От март насам в повечето болници в страната са отменени операциите и прегледите, които не се извършват по спешност. Мерките за изолация намалиха броя на инцидентите, а много пациенти, страдащи от хронични заболявания, избягват болниците поради опасения от зараза с новия коронавирус.

В Ню Йорк медици от всякакви специалности, дори от други части на страната, помогнаха за справяне с вълната цунами от пациенти с Covid-19. Но в други региони, по-слабо засегнати от пандемията, някои болници се оказаха с празни легла.

В Маями спешното отделение на детската болница вече приема до 100 души на 24 часа, двойно по-малко от преди. Свободните работни места за медицински сестри на хонорар са съкратени в началото на април, като това на Дейна Джеймс, 40-годишна, която е работила в спешното отделение два дни в седмицата.

"В южната част на Флорида няма достатъчно пациенти, болницата няма средства да плаща на всички служители, които нямат нищо за правене", разказва медицинската сестра пред АФП. "Тъжно е. Това беше моето призвание и кариерата ми от 17 години".

Тя остава "в запас": болницата я повикала в неделя, когато се отбелязваше денят на майката.

"Никой не искаше да работи, но аз бях отчаяна. Разбира се, че отидох на работа", споделя тя.

През март във Вашингтон операциите на тазобедрените стави или коленете, апендектомиите, операциите без неотложна нужда за премахване на пикочен мехур и дори медицинските изследвания за образна диагностика бяха отложени за неопределено време. Но не се стигна до пик на епидемията новия коронавирус, който да изисква обща мобилизация на персонала.

"Covid превърна работата ми в част от миналото", казва 34-годишна медицинска сестра, която предпочита да остане анонимна. Тя е отговаряла за предоперативни и следоперативни грижи.

"От два месеца не сме правили операции по избор на пациентите. Това беше основният източник на приходи за нашата услуга," допълва тя.

В американската система много медицински сестри не са на трудов договор и получават заплащане "на ден", което позволява на болницата да намалява разходите за персонал от ден за ден. Сестрата във Вашингтон вече работи само девет часа седмично, срещу 36 часа по-рано.

Covid-19 не е рентабилен

"Американската система за здравеопазване се финансира (и обогатява много хора), като предоставя много скъпи прегледи и операции, от които няма неотложна нужда, и чрез изграждане на гигантски болници въз основа на този икономически модел", каза пред Франс прес професор Хауърд Маркъл, директор на центъра по история на медицината към Университета на Мичиган.

Самият университет обяви, че няма да плаща пенсионни вноски на служителите през следващата година поради спада на приходите в медицинския му център.

Здравните застраховки, частни или държавни, плащат, "когато поставите тръба на някого, а не когато говорите с него", казва Хауърд Маркъл, за да опише системата, която насърчава инфлацията.

Поради липсата на един платец - роля, която на други места играе държавата, цените не са ограничени и зависят от съотношението на силите между болниците и застрахователите.

Американската федерация на болниците оценява загубите за периода от март до юни на 200 милиарда долара. Тя очаква, че заплащането за лечение на пациенти с Covid-19 и финансовият пакет от Конгреса в размер на 100 милиарда долара ще се окажат недостатъчни за покриване на действителните им разходи, които могат да надхвърлят 80 000 долара на пациенти, ако се наложи реанимирането им с респиратор, според Фондацията на семейство Кайзер.

Извън болниците, части от здравната система бяха затворени изцяло по време на карантината. Зъболекарските кабинети загубиха за един месец половин милион работни места, според правителствени статистики. Със същата катастрофа се сблъскаха и ортопеди, офталмолози и физиотерапевти... Дори в Ню Йорк пулмолозите затвориха кабинетите си. Доктор Лен Хуровиц, който осигурява работа на двама служители, затвори преди пет седмици.

"През третата седмица на март телефонът спря да звъни", разказва той пред АФП.

Той компенсира с малко дистанционна медицина и днес отвори отново врати с нов източник на приходи: извършва тестове за откриване на Covid-19. 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Г. Димитров
    #2

    Нещо не се връзва: Хем всички неспешни операции били спрени за момента, хем някаква медицинска сестра казала, че "работата и се била превърнала в част от миналото"

    Хората от сега нататък операции няма ли да си правят? Какво е правила преди КОВИД? Медицинската професия е "финджибъл" - т.е. уменията "пътуват" с работника. Професията на медицинските сестри е една от най-добре развиващата се професии в САЩ поради застаряващо население, как така сега изведнъж нямало да има работа.

    Мики е прав - имаше

  2. Real ''Mickey''
    #1

    Ахааа, сега обяснихте ли си защо много лекари вписваха всяка смърт като смърт от корона вируса??:):):) Едни пари от фондове се цоцаха(пак от данъкоплатците) Той скандал се разгаря все повече!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.