Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болниците продължават да затъват в дългове, най-вече за лекарства

Общо 14 болници били с блокирани средства в КТБ

2 коментара
Болниците продължават да затъват в дългове, най-вече за лекарства

Дълговете на болниците са нараснали с 15% в периода 2012-2014 година, като тенденцията задълженията им да се увеличават се запазва и през първите четири месеца на тази година. Към края на миналата година общите дългове на болниците са били 396.7 млн. лева, от които 147 – просрочени. Дългът на държавните болници е бил 342 млн. лева, а на общинските – 54 млн. лева. Към края на април тази година общите дългове на болниците нарастват до 413 млн. лева, а просрочените са вече 161.5 млн. лева.

Това сочат данните от анализ на здравното министерство, който беше представен в четвъртък пред депутатите от парламентарната здравна комисия. Най-големи са дълговете на болниците за лекарства, което ги прави зависими от доставчиците и те всеки месец са в преговори за разсрочване на задължения, за да не бъдат спрени доставките на медикаменти, коментира зам.-здравният министър Бойко Пенков.

Докато през 2012 година задълженията за лекарства са били 108 млн. лв., през 2013 година нарастват до 120 млн. лв., а през 2014 година са 118 млн. лв.

Задълженията на болниците към доставчиците на лекарства са 37% от общия дълг, за консумативи - 18%, и около 14% от общите задължения са за заплати на персонала. Като цяло над 50% от приходите на болниците отиват за заплати на работещите в тях, сочи анализът, представен от Пенков.

Средният разход за заплати е нараснал с 3-7% в периода 2012-2014 година, преминалите болни са се увеличили с 5%-7%, отчита се намаление на престоя на един болен.

Пенков коментира, че с повече дългове са големите структуроопределящи болници, които работят по много клинични пътеки, част от които недофинансирани, и поддържат спешни отделения. Именно големите университетски болници са и с най-голям среден разход за лечение на пациент.

От министерството отчитат, че от държавните болници 11 са в добро икономическо състояние, 12 са относително стабилни, 18 са рискови, а 22 са в лошо финансово състояние.

От здравното министерство очакват, че с промяната в начина на финансиране догодина и с промяна в управлението на болниците, състоянието им ще се подобри. Със смяната на болничини директори вече били прекратени множество неизгодни договори за хранене, унищожаване на болнични отпадъци и др., с което са спестени десетки хиляди левове.

14 болници са били с блокирани средства в КТБ

Общо 14 са държавните болници , които са имали блокирани средства във фалиралата Корпоративна търговска банка, като част от тях, които са били до гарантирания лимит, впоследствие са си получили средствата. Това стана ясно в четвъртък от отговор на здравния министър Петър Москов на въпрос на депутата от Реформаторския блок Петър Славов.

Болниците с най-големи суми в КТБ са варненската "Св. Марина“ с 8.9 млн. лева и столичната "Св. Анна“ с 6.5 млн. лева, заради което ръководствата им бяха сменени в последните месеци. С над 1 млн. лева в КТБ е била и кардиологичната "Света Екатерина", чието ръководство обаче не бе сменено.

МБАЛ Пловдив е държала в КТБ 306 195 лева, Плевенската университетска болница "Д-р Георги Странски“ - 291 275 лева, университетската болница в Пловдив "Св. Георги“ - 161 327 лева, детската специализирана белодробна болница в Трявна - 94 538 лева, столичната "Александровска“ болница - 90 520 лева.

Шест от болниците са държали в банката под 10 000 лв. Това са варненската "Св. Анна“, областната великотърновска болница "Д-р Стефан Черкезов“, МБАЛ Бургас, старозагорската университетска болница "Проф. д-р Стоян Киркович“ , Националната кардиологична и "Свети Иван Рилски“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. И какво от това
    #1

    колко десетки пъти поскъпнаха лекарствата след приватизацията на фармацевтичните заводи? Само за година, парите, получени за продажбата им, се плащат ДЕСЕТОКРАТНО, от по-скъпите лекарства! ДЕМОКРАТИЧНИ сметки БЕЗ КРЪЧМАР! Полша далеч не бърза да продава фармацефтичните си заводи. Затова рекламира-капки за нос на "много достъпна цена" И цената наистина е достъпна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.