Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болниците в Бейрут са претъпкани: Най-малко 100 жертви, цели квартали са опустошени (ОБНОВЕНА)

Властите все още не съобщават каква е причината за трагедията (видео и снимки)

1 коментар
Болниците в Бейрут са претъпкани: Най-малко 100 жертви, цели квартали са опустошени (ОБНОВЕНА)

Ливан е в траур след двете огромни експлозии на пристанището в Бейрут, които причиниха смъртта на nай-малко сто души и раниха над  4000 души.

Целият град и околностите му бяха разтърсени от взрива, който започна с пожар в склад на пристанището. Последваха чудовищни експлозии, опустошили цели квартали от ливанската столица. 

Тази сутрин над пристанището все още се издигаше дим, отбелязва Асошиейтед прес.

Големите улици в центъра са пълни с отломки и повредени коли, като взривната вълна е разрушила фасадите на десетки сгради. 

По данни на ливанския Червен кръст над 100 души са убити, а 4000 са ранени в най-тежкото подобно опустошение, което градът е преживявал от повече от десетилетие.

За голяма част от живеещите в Ливан 5,2 милиона души разпространените в социалните медии кадри напомняха картините от разрушенията в града от десетилетните войни, които е преживяла страната

Все още властите не са обявили каква е причината за експлозиите и дали става дума за терористично нападение или за инцидент. 

Взривили са се 2750 тона амониев нитрат, които са били съхранявани в пристанищен склад в продължение на шест години.

В страната ще бъде обявено двуседмично извънредно положение, което трябва да мобилизира наличните ресурси за справяне с кризата.

Ръководителят на ливанската служба за сигурност генерал-майор Абас Ибрахим каза за държавната агенция, че преди години правителството е иззело силно избухливи материали, които са били складирани в близост до мястото на взрива.

Въпреки че всички си мислеха за нападение, той предупреди, че трябва да се изчакат резултатите от разследването и не бива да се избързва със спекулации за терористична проява.

Огромна катастрофа

"Свидетели сме огромна катастрофа. Навсякъде има жертви и жертви", каза ръководителят на Ливанския червен кръст Джордж Кетани, цитиран от ББС.

Спасителите продължават да претърсват развалините, а броят на загиналите се очаква да се увеличи.

Министърът на здравеопазването Хамад Хасан каза, че ранените са толкова много, че болниците са препълнени.

Затова пострадалите, които не се нуждаят от операция, ще бъдат настанявани в хотели в центъра на Бейрут.

Взривът е бил усетен на 240 км на остров Кипър . На острова повечето хора са помислили, че е станало земетресение.

Амониевият нитрат е бил разтоварен от кораб през 2013 година, а след това съхраняван в склад. 

Експлозията идва в много неподходящ момент за Ливан, защото икономическата криза възкресява дремещите конфликти, страната се опитва да се бори с коронавирусната криза. 

Напрежението е високо и заради очакваната присъда в петък в процес за убийството на бившия премиер Рафик Харири през 2005 г.

 "Всички сгради наоколо са се срутили. Разхождам се през стъкло и отломки навсякъде, по тъмно", заяви свидетел, който се е намирал в близост до пристанището.

Амониевият нитрат има редица различни приложения, но двете най-често срещани са за торене в селското стопанско и като експлозив. При избухване амониевият нитрат отделя токсични газове, включително азотни оксиди и амонячен газ.

Собственик на магазин на крайбрежната улица "Зейтуни" разказва, че в ушите му още не е изчезнало страшното бучене, което го накарало да мисли, че е дошъл краят на света. Той се е върнал да погледне какво е станало с магазина му на първия етаж на небостъргача Калаат-Минаа, но не успял да събере счупените стъкла и разпилените манекени, защото спрял токът.

Повредени са сградите в половината Бейрут. Взривната вълна като смерч е преминала през столицата до най-отдалечените ѝ кътчета. В жилищата са падали полилеи, огледала, тавани, мебели, телевизори, балкони.

Повредени са голям брой автомобили и автобуси.

Губернаторът на Бейрут Марван Абуд сравни станалото с бомбардировките в Хирошима и Нагасаки.

По последни данни взривът е бил предизвикан от детонирането на конфискуван товар амониева селитра, съхраняван в пристанищен склад 112 за по-нататъшна преработка и унищожение.

Шийтската партия "Хизбула" опроверга изразените от редица телевизионни канали версия за вероятен израелски удар по морското пристанище.

Предположенията за атака на дронове по склад с ракетно оръжие, за който се твърди, че се намирал на пристанището, не отговарят на истината, заяви шийтски източник. 

Ливан помоли за международна помощ 

В кратко телевизионно обръщение ливанският министър-председател Хасан Диаб призова всички страни и приятели на Ливан да помогнат на малката страна след вчерашния взрив в Бейрут. 

"Свидетели сме на истинска катастрофа", каза Диаб и отново обеща, че ще бъде потърсена отговорност от виновниците за случилото се, но не коментира каква е била причината за експлозията.

Франция съобщи, че изпраща два самолета с десетки спасители, полеви медицински екип и 15 тона помощ. Френското президентство съобщи, че помощта ще покрие лечението на около 500 пострадали и че разположените в Ливан френски миротворци вече оказват помощ на място.

Руското министерство на извънредните ситуации изпраща в Бейрут полева болница с лекари за помощ на пострадалите от взрива.

Русия изпраща също спасители и специалисти по борба с коронавируса.

Йордания обяви, че военнополева болница с прилежащия персонал ще бъде изпратена в Ливан, а Египет е отворил полева болница в Бейрут за ранени при взрива, отбелязва АП.

Чешкият вътрешен министър Ян Хамачек съобщи, че Ливан е приел предложение на Чехия да изпрати екип от 37 спасители с кучета в Бейрут. Дания и Гърция също изразиха готовност да окажат помощ на Ливан.

Израел: Нямаме нищо общо 

Последната голяма война в Ливан беше през 2006 г. между Израел и Хизбула, подкрепяната от Иран въоръжена групировка и политическа партия, която продължава да се стреми към унищожаването на еврейската държава. 

През последните години Израел често е нанасял въздушни удари по Хизбула в съседна Сирия, но като цяло избягва да я бомбардира в Ливан, за да не задейства цикъл на ответни удари, който би могъл да доведе до нова война, пише вестник "Ню Йорк таймс".

В последно време се разгоря напрежение между Хизбула и Израел по южната граница на Ливан, което кара мнозина ливанци да допуснат, че Израел е нанесъл удар по свързани с Хизбула материали, които са били складирани в пристанището на Бейрут.

Израелски официален представител вчера заяви, че Израел "не е имал нищо общо с инцидента".

Не е известно как това бедствие ще се отрази на напрегнатото политическо положение в страната. На много ливанци вече до гуша им е дошло от политическата класа, която според тях от години ограбва страната, довеждайки я на практика до банкрут и срината валута. 

Гневът им вероятно ще се усили, ако се окаже, че експлозията е поредният пример за държавно нехайство, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Експлозии с амониев нитрат (справка)

Амониевият нитрат, който предизвика снощните експлозии в Бейрут, е бяла сол без мирис, която се използва като основа за множество азотни торове под форма на гранули и е предизвикала редица индустриални злополуки, включително експлозията в завода А Зед Еф в Тулуза през 2001 г., съобщи Франс прес.

Амониевият нитрат не е запалимо вещество, а поддържа горенето на други, вече запалени вещества и трудно може да се взриви от само себе си.

Детонация е възможна само при средни и високи дози, при наличие на други вещества или на интензивен източник на топлина. 

Поради това складирането на амониевия нитрат трябва да се подчинява на определени правила с цел изолирането му от запалими вещества като бензин или различни видове масла, от корозионни течности, запалими твърди вещества или вещества, които отделят висока температура, се казва в техническо ръководство на френското министерство на земеделието.

Много трагедии по света, както криминални, така и неволни, се дължат на амониевия нитрат.

Една от първите подобни злополуки взема 561 жертви през 1921 г. в завод на БАСФ в германския град Опау.

Във Франция в химическия завод А Зед Еф в южно предградие на четвъртия по големина френски град Тулуза, около 300 тона амониев нитрат внезапно избухват на 21 септември 2001 г. Загиват 31 души, а взривът е чут в радиус от 80 км.

В САЩ експлозия в завод за торове в Уест, щата Тексас, взема 15 жертви през 2013 г. Палеж взривява складиран амониев нитрат, а следователите изтъкват липсата на норми за съхраняването му.

Амониевият нитрат може да се използва и за изработване на взривни устройства. На 19 април 1985 г. Тимъти Маквей взривява бомба, направена с два тона от това вещество, пред федерална сграда в Оклахома сити. Убити са 168 души. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #1

    Амониевата селитра е била конфискувана (открадната) от руски кораб. Тя се е взривила в резултат на първия взрив който се е получил наблизо до кораба. Въпросът е той на какво се дължи - глупост или тероризъм?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.