Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бомбата в София напомни на ЕС за проблемите с корупцията в България

0 коментара
Бомбата в София напомни на ЕС за проблемите с корупцията в България

Брюксел поиска пълно разследване на бомбата пред софийския вестник "Галерия”, публикувал записи, свързани с антикорупционната операция Октопод, което може да навреди на българската кандидатура за Шенген, съобщи базираното в Брюксел електронно издание EUobserver.

Вихрушка от догадки започна на 10 февруари, когато взрив с еквивалент на 400 грама тротил нанесе сериозни щети на сградата, в която се намира редакцията на "Галерия". Пред последните седмици вестникът публикува поредица записи от СРС, разкриващи предполагаема корупция и облагодетелстване на висшестоящи държавни служители, включително министър-председателя Бойко Борисов.

"Ние сме информирани за експлозията, но не за обстоятелствата, които стоят зад нея. Очакваме българските власти да разследват това цялостно и отговорните да бъдат изправени пред правосъдието”, заяви говорителят на Европейската комисия Пиа Аренкилде Хансен в Брюксел.

Бомбата избухна само няколко часа преди четирима еврокомисари, включително и еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, да пристигнат в българската столица. Говорителят на комисията обаче заяви, че посещението е протекло нормално.

EUobserver цитира изказването на главният редактор на "Галерия” Кристина Патрашкова, че взривът е "политически акт, целящ да ни сплаши”, защото вестникът е най-критичният към правителството.

Патрашкова наскоро публикува записи, в които премиерът Борисов е поискал един от партньорите му във футболни мачове да бъде преназначен в митниците на софийското летище.

Скандалът доведе до вот на доверие в парламента, който почти струва поста на премиера, коментира европейското издание.

Той също показва стандартите за сигурност на границите на България в отрицателна светлина, в момент на трескава лобистка кампания от страна на България и Румъния, за да покажат, че те могат да се присъединят към Шенгенската зона. И двете страни трябваше да влязат в зоната през март, но Франция и Германия искат да отложат присъединяването им.

От своя страна, Борисов се пошегува с експлозията.

"Радвам се, че поне бомбата е поставена професионално и няма ранени", заяви Борисов по време на съвместен брифинг с еврокомисаря по здравеопазването Джон Дали.

"Същевременно не съм ни най-малко притеснен, че този инцидент се случва в деня, когато четирима комисари от ЕС идват в България, защото е ясно за всички в Европа, че правителството ми наследи страна, в която се ширят организирана престъпност и корупция, а ние сме направили много в последните месеци, за да се справим с тях."

Изданието посочва, че скандалите с подслушването са свързани с антикорупционната операция "Октопод", започнала през 2010 година. Целта ѝ беше да покаже усилията на България в борбата с престъпността, които са от значение както за присъединяването в "Шенген", така и за докладите на Брюксел за борбата с организираната престъпност. Следващият доклад трябва да излезе след няколко седмици.

ЕUоbserver цитира Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания, според който и София, и Брюксел имат прекалено "бюрократичен” подход към проблема.

"Бюрократи пишат доклади в Брюксел и казват, че направеното не е достатъчно, докато българските бюрократи на свой ред обещават да направят повече. Но нищо не се случва", посочва Минчев.

Европейският съюз е объркан от степента на "проникване на криминални фигури в политиката и тайните служби" и е пасивен наблюдател на "мафиотските екшъни", които се развиват в страната.

Минчев подчертава иронично, че антикорупционните мерки може да навредят на върховенството на закона в България. Той смята, че Борисов има "добри намерения", но не винаги използва демократични средства за постигане на целите си.

Изданието, цитира още информация на "Дневник", според която законът от 2010 г. за електронното подслушване е довел до поне 10 000 такива разследвания, повечето без съдебна заповед. Вратички в законодателството позволява на прокурорите, за да се изисква информация за личния трафик от доставчиците на Интернет и телефонни услуги без намесата на съдия.

Освен разследването на бомбения инцидент, Европейската комисия ще се опитва да гарантира, че подслушването на телефони и компютри следва процедурите и съдебната власт работи независимо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.