Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бонуси ще мотивират 950 чиновници да се изнесат от София

Те ще отговарят за еврофондовете в новите областни центрове

1 коментар
Томислав Дончев сн. БГНЕС

Около половината от държавните служители, заети с усвояването на европейските пари, ще се командироват от София във вътрешността на страната заради новия модел на управление на фондовете за периода 2014 – 2020 г. Това съобщи във вторник министър Томислав Дончев. Сега 1900 чиновника работят с европрограмите и всички са в София. Само “Регионално развитие” и “Конкурентноспособност” имат мобилни екипи, които обикалят из страната.

След 2014 г. обаче моделът на работа с еврофондовете ще се промени коренно, обясни Дончев. Вместо 7 управляващи органа по седемте програми – всички в различни министерства, ще има само един. Засега клоним към варианта държавна агенция, подчинена на министър-председателя, отколкото към отделно министерство, каза Дончев. Централният управляващ орган ще има междинни звена в шест големи областни града. Те ще планират и управляват проектите, така че да отговарят на нуждите на конкретния регион. По сходен начин работят 9 държави-членки на ЕС, сред които Полша, Унгария, балтийските държави и т.н., каза Дончев.

Проблемите не се делят на оперативни програми – те имат различни измерения – инфраструктурни, социални и т.н, каза Дончев. Дадена община например иска да ремонтира път. Ако не иска да го разкопава в следващите пет години, тя трябва да смени и водопровода под пътя. Това означава, че трябва да се ангажират поне две оперативни програми – за транспортна и за ВиК-инфраструктура и минимум три държавни институции. Дори и при брилянтна координация на тези структури, този модел поражда проблеми, посочи министърът. С изнасянето на звената за работа с еврофондовете в шестте района на планиране системата ще се оптимизира.

Томислав Дончев обеща да не използва неразбираеми чуждици

“Майка ми каза: "Много умно говориш, моето момче, но нищо не ти разбирам". Затова аз ѝ обещах, че няма да говоря за сертифициране, верифициране, алокиране, декамитване. Тези думи няма да ги употребявам този път", заяви в началото на пресконференцията си във вторник министърът по управление на еврофондовете Томислав Дончев.

Малко по-късно обаче Дончев все пак изпусна чуждица, макари и не от тези, които обеща да не използва. Той обясни на журналистите, че в Управляващите органи на оперативните програми е направен “мапинг” на проблемите, така че да се установи кое звено от каква експертна помощ има нужда и в коя област.

Промяната обаче налага експертите, които сега са в столицата, да отидат по места, каза Дончев. Те ще запазят софийските си заплати и с тях ще поддържат по-висок стандарт на живот във вътрешността на страната. Това ще ги мотивира достатъчно, каза Дончев. Той се пошегува, че отсега има голям интерес на софийските чиновници към постове във Варна, Бургас и Пловдив. Още не сме мислили дали ще настаняваме експертите във ведомствени жилища или ще им се плаща наем, каза Дончев. Той подчерта, че служителите, заети с еврофондовете не представляват тежест за бюджета, защото възнагражденията им идват основно от оперативните програми. Освен това заплащането им ще се обвърже с персоналните им постижения и с тези на звеното, за което работят. В момента заплатите на тези близо 2000 души варират от 700 лв. за младши експерт до 3000 лв – колкото е таванът за държавните служители, определен от премиера Бойко Борисов.

Дончев обясни, че новата организация ще започне преди 2014 г., защото тогава ще е късно. Моделът ще е готов до края на тази година, а от следващата започва поетапно реорганизацията. Въвеждането на новия модел на работа с еврофондовете ще върви паралелно с административно-териториална реформа, каза Дончев. Най-вероятно ще се намали броят на общините, ще се засилят функциите на областните управители и т.н.

Следващият програмен период 2014 - 2020 г. България би следвало да получи не по-малко от 16.5 млрд. лв. европейско финансиране, съобщи още Дончев. Сметката е на база формулата, че всяка страна-членка получава 2.5% от нейния БВП годишно.

Това е предварителна информация, уточни Дончев и добави, че следващите месеци ще текат разговори по детайлизиране на обема средства и правилата за тяхното ползване. Той поясни, че помощта от ЕС ще се обвърже с ангажименти за реформа, ще има “награден фонд” за страните, които се справят най-добре, ще се наблегне на помощта за бизнеса под формата на кредити и т.н.

Към момента европейското финансиране за страната по всички програми е за близо 13 млрд. лв., без да се включва националното съфинансиране, каза Дончев.

Той представи пред журналисти нов инструмент за оценка на въздействието от еврофондовете върху икономиката на страната. С него може да се оцени въздействието върху редица фактори като БВП, потребление, инвестиции, работни места и т.н. от всеки европроект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Интересна идея. Всъщност, работата така и така не се върши. В провинцията може да не се върши за по-малко пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.