Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бонуси за научни статии в авторитетни световни списания

3 коментара

Университетските преподаватели и изследователи, чиито научни разработки са публикувани в авторитетни световните научни списания, като Web of Science и Scopus, ще получават бонуси, с които да бъде стимулирана публикационната им активност. Това предвижда национална програма на Министерството на образованието и науката с бюджет в размер на 3.5 млн. лв. и обхват на действие до 2024 г., предаде БНР.

България е сред страните с най-ниски нива на публикуване в авторитетни научни списания.

Според МОН увеличаването на публикациите ще се отрази положително върху рейтинга на българските висши училища в международните научни класации, ще повиши видимостта на нашите изследователи, ще доведе до нарастване на броя на международните проекти, в които те участват и ще повиши качеството на висшето образование у нас.

Финансирането на програмата ще се извършва от МОН и държавните университети на принципа на споделено финансиране. За първата година от действието на програмата са предвидени до 500 000 лева, а за всяка от следващите три - до 1 000 000 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #3

    Мдааа. И досега университетските преподаватели имаха съществено по-високи заплати от учените в БАН. Въпреки че БАН-ските изследователи публикуват почти изключително в списания, реферирани в Scopus и Web of Sci -- включително в списания с най-висок импакт. Отделно -- имат също преподавателска дейност,за да подпомагат колегите си на щат във ВУЗ. Но гербаджийският закон за висшето образование не им позволява да отглеждат магистри, а само бакалаври. Теренът е резервиран за преподавателите от ВУЗ.

  2. MP_reader
    #2

    Web of Science и Scopus не са списания за научни публикации. Те са databases.

  3. Иван Козов
    #1

    България може да е от страните с най-ниски нива на публикуване в авторитетни научни списания, но за сметка на това има световнонеизвестни учени като доц. Мангъсъров, проф. Чорбаров, акад. Дроздстой и други такива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.