Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бонусите за медиците на първа линия ще са според натоварването

В болниците плащанията ще са обвързани с отработените часове, а извън тях – със заболеваемостта

1 коментар
Бонусите за медиците на първа линия ще са според натоварването

Бонусите за медиците на първа линия срещу Covid-19 в болниците от следващия месец ще зависят от натоварването, а за личните лекари и работещите в поликлиниките ще се определят според моментните нива на заболеваемост. Това предвижда новата методика, одобрена от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) след преговори с Българския лекарски съюз (БЛС). Това слага край на гарантирания бонус от 1000 лева за всички, който се изплаща в момента, пак по определени критерии.

Бонусът от 1000 лв. в болниците ще е само при пълно натоварване

"Досега, независимо от това колко време и по какъв повод си се срещнал с болен от Covid-19, получаваш 1000 лева. Това пораждаше известно напрежение, тъй като хора, които дежурят по цял месец в Covid-отделенията вземаха по 1000 лева и такива, които са дали по едно дежурство, получаваха същия бонус. Разликата сега е, че тези, които цял месец работят на пълен график с болни от Covid-19, било то в Covid-отделение, или в образната диагностика, ще продължат да получават 1000 лева, а при нова вълна с над 600 заразени на 100 000, вече ще получават 1200 лева. Всички останали, които са работили по-малко или са дали отделни дежурства, ще получават възнаграждение според броя отработени часове или дадени дежурства при същата часова ставка", обясни пред Mediapool председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.

По думите му така се премахва уравновиловката и заплащането се обвързва с участието в месечния график.

В болниците допълнителното заплащане няма да зависи от нивата на заболеваемост в страната, т.е. в летните месеци с малък брой заразени, стимулите ще останат. Досега между 40 и 600 души от персонала на дадена болница можеха да получават бонуси от 1000 лева според броя на преминалите болни с Covid-19. Кои хора от персонала да получават бонуси определяха директорите на болниците.

Личните лекари с между 250 и 1000 лв. според обстановката

В извънболничната помощ от юли месец обаче бонусите ще бъдат обвързани именно с нивата на заболеваемост, като се въвеждат различни коефициенти.

Според тях личните лекари и специалистите в поликлиниките ще получават по 1000 лева бонус само при пикови стойности от над 600 заразени на 100 000 души. При заболеваемост между 300 и 600 заразени на 100 000 души бонусът за джипитата ще е 700 лева, при нива от 150 до 300 заразени на 100 000 бонусът ще е 500 лева и до 150 заразени на 100 000 ще е 250 лева. Досега бонусът за личните лекари беше 1000 лева на месец, а поликлиниките ((диагностично-консултативните центрове) имаха право на до 30 000 лева, които да разпределят между ангажирания в борбата с вируса персонал.

Заплащането на персонала в лабораториите се обвързва с направените PCR изследвания като в зависимост от количеството им определен брой служителите ще имат право на бонус.

Засега не е ясно дали Министерството на здравеопазването ще промени и плащанията в Спешна помощ и РЗИ.

Болниците трябва да изработват 50-60% от лимита си, за да получат компенсации

Промени обаче настъпват и при компенсациите, които болниците получават заради намалената си дейност. От 1 юли те ще получават до 85% от финансовия си лимит, само ако са изработили 50% от него, а от 1 август – 60% от него. Досега те можеха да получават 85% от обичайната си заработка и без да извършват почти никаква дейност. Антикризисната мярка болниците да получават 85% от бюджета си независимо от дейността беше въведена през пролетта на миналата година, когато болниците действително затвориха за всякакви други пациенти освен за болните с Covid-19 и най-спешните случаи. Сега, когато плановите дейности и оборотите им са почти напълно възстановени, тя не е оправдана, поради което беше преразгледана.

Д-р Маджаров обясни обаче, че това положение ще важи само когато болниците и лекарите работят без ограничения в плановия прием и прегледите.

Бонусите и компенсациите за медиците и болниците бяха преразгледани след като служебният кабинет обяви, че е поставен пред свършен факт от правителството на Бойко Борисов с недостатъчно бюджетни средства за тях и без възможност за актуализация на бюджета. Това наложи съсловната лекарска организация и здравните власти да потърсят по-справедливи и икономични варианти за разпределянето на средствата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #1

    БРАВО! ДОбра посока! Но, още може да се намали стимула за надписване на Ковид. Изобщо трябва да се премахне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.