Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борба с корупцията '2018: Един даде 10 лв. на полицаите и после твърдеше, че е луд

4 коментара
Борба с корупцията '2018: Един даде 10 лв. на полицаите и после твърдеше, че е луд

Борбата с корупцията в България върви с пълна пара. На всеки ъгъл се арестуват рушветчии, съдят се и се наказват. Който не вярва, да помисли пак. Имаме специализирани органи за борба с този обществен бич. Като например КПКОНПИ. А те си имат своите покриви и тераси. Но това е една друга тема.

Има и специализиран съд, от който корупцията получава наказанията си. Около него скандалите са рядкост. Само когато за подкуп присъди повече, отколкото за убийство, се появяват въпроси. Но такъв е законът. А и както казват от самия съд – не очаквайте добрина, а справедливост. По дяволите римските принципи!

Най-сетне, има и трета инстанция – Върховен касационен съд (ВКС). Той се произнася окончателно за вината на подкупващи и подкупвани. Ежегодно ВКС публикува списък с корупционните дела, по които се е произнасял. И тази статистика говори много повече за успехите по този фронт, отколкото всяка друга.

В списъка на ВКС за 2018 г. фигурират решения по общо 52 дела. Както може да се очаква, осъдени висши чиновници няма. Но за сметка на това читателят може да се позабавлява с рушвет от 10 лв. за цели двама полицаи, крадено колело, което се превръща в подкуп и историята на съдията, който "не разбира".

Малкият подкуп е обида и за двете страни

Мъж е арестуван след опит да подкупи в полицаи в Благоевград, които го спират за проверка на пътя. Той не може да открие документите на колата, уж ги търси, но след малко се връща при служителите с предложение за подкуп. Предлага им...10 лв. Единият полицай отказва. Тогава шофьорът предлага на другия. Той също отказва. В крайна сметка мъжът оставя парите на капака на колата, след което е арестуван.

Осъден е единодушно на три инстанции, което не значи, че делото е минало безпроблемно. В един момент защитата на обвиняемия настоява да му се направи психиатрична експертиза, но номерът не минава.

"По делото липсват данни за предишни психиатрични страдания у подсъдимия, което поначало би могло да обуслови назначаването на такова експертно изследване", са аргументите, с които съдът отказа такова изследване. Осъден е на 6 месеца условно и 1000 лв. глоба.

Едно колело и един полицай

Друго, емблематично за антикорупционните усилия на държавата дело, е това с колелото-подкуп. През 2015 г. мъж от Бургас краде колело на стойност 330 лв. Отива в сервиз за автомобилни гуми и се опитва да го продаде за 20 лв. За беда мъжа, на когото го предлага, се оказва полицай. Понеже велосипедът е нов, а и с дамска рамка, полицаят се усъмнява, че може да е краден и започва да разпитва. Не след дълго другият признава, че го е откраднал.

Полицаят му нарежда да не мърда, докато дойдат колегите му, понеже той самият не е на смяна. Дотук има само кражба, но след малко се появява и корупционното престъпление - докато пристигне екипът, крадецът започва да предлага на полицая да му продаде колелото по-евтино, за да не бъде арестуван. Първо сваля цената на 10 лв., а след това направо иска да му го подари. Арестуван е и предаден на съд.

По време на делото защитата му възразява, че е арестуван незаконно, понеже въпросният полицай не бил на смяна. Възражението е отхвърлено. Мъжът с колелото-подкуп е осъден, но междувременно бяга в Гърция. Арестуван е там, върнат е в България и влиза в затвора. След това иска от върховния съд да се възобнови делото му, понеже бил осъден задочно, в негово отсъствие и така са нарушени правата му. Искането му е отхвърлено и е окончателно осъден на година и половина затвор.

"Не се разбира"

През миналата година и друго "знаково" за борбата с корупцията у нас дело окончателно катастрофира в съда – това срещу русенския съдия Николай Стефанов. Той бе арестуван зрелищно в дунавския град през 2015 г. при акция на ДАНС. Обвинението бе, че е поискал подкуп, за да одобри споразумение между обвиняем и прокуратурата. На първа инстанция Стефанов бе осъден, но оттук насетне започнаха оправдателните решения. В крайна сметка точка на делото бе сложена окончателно миналата година, а съдията бе изцяло оправдан. То ще остане в съдебната история с един комичен епизод. След ареста Стефанов бе докаран в София, за да се решава дали да остане под стража. Заседанието бе късно през нощта, а дежурният съдия – доста изнервена. От ДАНС ѝ бяха дадени материали, събрани със СРС-та. На местата, на които не се разбираше какво точно са си казали подслушваните, бе изписано "Не се разбира". Незнайно защо обаче съдийката реши, че фразата "Не се разбира" действително е била произнесена и видя в това конспирация – арестуваният знаел, че го подслушват и като казвал: "Не се разбира" всъщност се опитвал да се прикрие. Опитът на Стефанов да протестира срещу този прочит бе мигновено елиминиран и така той остана в ареста за известно време. Втората инстанция го освободи срещу 1000 лв. гаранция.

Толкова си можем

Сред т.нар. корупционни дела могат да се намерят и такива, по които са осъдени държавни служители – например надзирател в затвор или полицай заради 20 лв. подкуп. Но предимно се наказват опитите да бъдат подкупени служители на МВР. Дали ще бъде с 10 лв. или 1000 лв., няма значение. В тези случаи и съдът, и прокуратурата са безкомпромисни.

Колкото до другите (голямата корупция) – те са ясни. Там е трудно и сложно да се работи. И все нещо пречи. Или както написа прокуратурата в годишния си доклад за 2018 г.:

"В голямата си част те (делата б.р) се характеризират с висока правна и фактическа сложност и изискват продължително разследване във времето, за събиране и проверка на значителен обем доказателствен материал. Разкриваемостта остава все така недостатъчна поради редица обективни обстоятелства: трудност при разкриването, решения на колективни органи, прикриващи корупционните практики"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #4

    Претенциите ни са на европейско ниво, а корупцията ни на африканско. Наздраве!

  2. balrogbg
    #3
    Отговор на коментар #2

    Милионери по съветско-руски модел а тук там и милиардери.

  3. ivancho ivanov
    #2

    Не разбирам от чипове и връзката им с корупцията, но просто разделих 334, това е броят на бълагарските милионери в офшорки според нашите данъчни власти, на 30, товае броят на годините от падането на Берлинската стена и получих числото 11,13 т.е. по толкова милинера произведаме средно годишно, т.е.почти по милионер на месец клиент на офшорка, не е лошо , а? За най-бедната страна в ЕС!

  4. Dr. Web Browsing
    #1

    Борба с корупцията?! - забравете!, кауза пердута - след няколко поколения (ако има дотогава изобщо от този доста странен и хищен хуманоиден вид - човешката раса) може да опитате пак, а през това време се заемете със смяната та чиповете в човешкия мозък - т.е. с манталитета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.