Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борбата с корупцията – много документи и органи, но без полза

БОРКОР ще се готви една година да почне работа

0 коментара

Центърът за борба с корупцията към Министерския съвет, наречен БОРКОР, все още се структурира, назначава се персонал и се оборудва технически, заявиха за Mediapool от правителствения пресцентър. Този процес продължава вече пети месец, а не се очаква новата структура да заработи преди края на тази година, става ясно от техническото приложение към мониторинговия доклад на Европейската комисия за напредъка на България, който бе публикуван в сряда.

В доклада се посочва, че "няма признаци за активни целенасочени действия срещу корупцията по високите етажи."

На 17 февруари премиерът Бойко Борисов избърза да обяви създаването на аналитичното звено за борба с корупцията и организираната престъпност и представи неговия ръководен екип. Бързането вероятно е било предизвикано от неудържимо разрастващия се скандал със записи от СРС-та, компрометиращи властта и публикувани от издания, близки до "октопода" Алексей Петров. Борисов обяви, че бившият шеф на ДАНС Петко Сертов, чиято дясна ръка бе Петров, ще бъде назначен за зам.-шеф на БОРКОР.

От този момент флашките със СРС-та секнаха, скандалът утихна, разследването заби в глуха линия и вече никой не пита правителството за аферата "Тановгейт".

БОРКОР обаче все още не работи.

"Приложението на Интегрираната система за превенция и борба с корупцията и организираната престъпност, приета от правителството в края на 2009 г., продължи чрез проекта БОРКОР", се посочва в техническото приложение към доклада ЕК.

"Всеобхватен план за борбата с корупцията все още не е разработен. Проектът БОРКОР, стартиран в началото на 2010 г., все още е в подготвителна фаза. Очаква се да заработи в края на 2011 г. БОРКОР е широкомащабен проект за засилване аналитичния капацитет на българската администрация по отношение корупционните рискове. Проектът е насочен и към намаляване на корупционния риск по отношение на еврофондовете и обществените поръчки", се посочва в приложението към доклада на ЕК.

Преди да им бъде забранено да говорят пред медиите, от ръководството на БОРКОР прогнозираха, че звеното ще започне работа на 1 юни тази година.

Пред Mediapool в края на май заместник-председателят на структурата Елеонора Николова категорично отрече възможността подготвителната фаза на проекта да се проточи до края на годината.

Очевидно българското правителство е съобщило друго на Брюксел.

В доклада на ЕК присъстват редица критики за капацитета на българските власти да анализират проблемите в правосъдната система и борбата с корупцията. Основната критика бе отправена към ВСС, главния прокурор и председателя на Върховния касационен съд.

В същото време се оказва, че около година трябва на изпълнителната власт да преназначи 125 служители от другите министерства в БОРКОР, да се вържат в мрежа компютрите им и да се създадат вътрешни правила за работа. Около два месеца бяха необходими новата организация да получи регистрация по БУЛСТАТ.

Бюджетът в размер на 16.5 милиона лева до 2013 година обаче бе осигурен още в началото на март и вече се харчи. В месеците на очакване БОРКОР да започне да работи стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е пуснал подвеждаща информация, че "Меркел плаща" за новата структура, защото всички пари са осигурени от българския бюджет.

Освен бавното раждане на центъра БОРКОР, управляващите се провалят и със създаването на дългоочакваната централна комисия за разкриване и предотвратяване на конфликта на интереси, която още не работи.

Заради институционалното бездействие и прехвърлянето на топката между различните власти в момента на практика няма кой да провери казуси като този с шефката на Софийския градски съд Владимира Янева. В началото на тази седмица ВСС изпрати документацията по проверката за конфликт на интереси към централната комисия, но не стана ясно кой отсреща ще ги получи. Фактът, че от 1 април в България няма кой да проверява за конфликт на интереси, също е намерил място в техническия доклад на ЕК, но най-вероятно по конюнктурни съображения, свързани с предстоящите избори, тези критики не са намерили място в основния политически доклад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.