Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борец №1 срещу хакерите: Тийнейджъри се упражняват върху държавните сайтове

3 коментара
Явор Колев

"Тийнейджъри четат в интернет как се извършват хакерски атаки, а после се упражняват върху сайтовете на институциите". Това е версията на комисар Явор Колев от ГДБОП, изказана в петък пред бТВ след последните хакерски набези срещу официалните страници на МОН, НАП и прокуратурата.

Хакерите пуснаха колаж с танцуваща кючек Меглена Кунева на сайта на образователното министерство. После публикуваха на страницата на прокуратурата съобщение за задържането на главния прокурор Сотир Цацаров, а за капак качиха на сайта на НАП анимационен клип с бившия шеф на БНБ Иван Искров, който танцува под дъжд от банкноти. По логиката на Явор Колев това трябва да са били доста политизирани тинейджъри.

"Такива инциденти се случват отдавна. Сайтовете са създадени преди 10 години по европейски проекти и договорите на фирмите, които са ги обслужвали, отдавна са изтекли. В някои институции сайтовете се поддържат от пиар отделите и една служителка, например, има задължението да обновява информацията", обясни комисар Колев.

"Проблемът не е свързан с кражба на информация, защото информационните системи на институциите са добре защитени, но се отразява на имиджа им. Очакват се по-добри резултати от възложената за разработване национална стратегия по киберсигурност. На проблемите ще бъде обърнато внимание в най-кратки срокове", увери антимафиотът.

Атаките срещу сайтовете са престъпления по Наказателния кодекс. Наказания никога не са присъждани, защото ГДБОП никога не е успяло да хване техните извършители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gluon_deactivated_1487096673
    #3

    Предлагам и съответните администратори, поддържащи държавните сайтове, също да четат "по интернет" какво е XSS атака и да се упражняват върху държавните сайтове в предотвратяването и.

  2. Знайко
    #2

    Драги ВиК, в цивилизованите страни за защитата на информационната сигурност е създадена стройна организация на няколко нива. Това е разписано в редица стандарти, препоръки и т.н. Основно звено в тези системи са така наречените CERT (Computer Emergency Response Team), органи, аналогични на пожарната команда. Те, също като пожарните, обследват подведомствените им обекти с профилактична цел, обучават персонала, предупреждават за възникнали в света заплахи, за новооткрити уязвимости (тези центрове са

  3. В и К
    #1

    "Тийнейджъри четат в интернет как се извършват хакерски атаки, а после се упражняват върху сайтовете на институциите". Интересно, "експертите" по компютърна сигурност в министерства и държавни учреждения къде блеят и защо и те не прочетат в интернет, как се извършват хакерски атаки, че да си защитят подобаващо сървърите? Дали пък не е добра идея, да се наемат на работа точно тези тинейджъри, които са хакнали сайтовете?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.