Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борис Джонсън е новият премиер на Великобритания

Очаква се лирата да се срине, но проблемите едва сега започват

6 коментара

Бившият външен министър и един от най-страстните поддръжници на Брекзит Борис Джонсън е новият лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания. Очаква се той да заеме премиерския пост в сряда.

За него гласуваха двойно повече членове на торите отколкото за съперника му Джереми Хънт. Известният с крайните си позиции 55-годишен политик бе подкрепен от 92 000 членове на Консервативната партия, а бившият предприемач Хънт от 43 000 души.

Над 87% от членовете на Консервативната партия са гласували.

Новината очаквано доведе до рязък спад на лирата, който се очаква да продължи в следващите часове. С все по-настоятелните мнения, че ще има Брекзит без споразумение лирата достигна двугодишен минимум от 1.2450 долара.

Борис Джонсън неколкократно обяви, че до края на октомври ще извади Великобритания от Европейския съюз и е готов, ако се наложи, това да стане без споразумение.

Джонсън се готви да премахне и ограниченията на разходите, заемайки средства, за да помогне на средната класа. Той подкрепя политика, която ще премахне строгия контрол над публичните разходи, въведен от финансовия министър Филип Хамънд. Джонсън е решен да спази обещанията си за данъчни облекчения за всички, които печелят под 80 000 лири годишно.

За тази цел той е готов да спре сегашната политика на съкращаване на дефицита. 

Очаква се той официално да поеме поста премиер в сряда следобед, наследявайки Тереза ​​Мей, която се оттегли след трикратен провал да накара британския парламент да ратифицира нейното споразумението с ЕС за условията по излизането на Великобритания от съюза.

Като премиер на страната Джонсън ще се сблъсква със същите парламентарни проблеми, които доведоха до оставката на Тереза Мей.

В кратка реч Джонсън обеща, че ще осигури Брекзит, ще обедини страната и ще победи лейбъристката опозиция.

Той  благодари на всички участници в кампанията по избора на нов лидер на торите, както и на "забележителния“ опонент Джереми Хънт. Според него сегашният външен министър е дал "отлични идеи“ за развитието на страната по време на кампанията си и заяви, че възнамерява "да ги открадне“.

Все още не се знае обаче дали Джонсън ще остави Хънт външен министър в кабинета си.

Джонсън се изказа ласкаво и по адрес на своя предшественик Тереза Мей, която неведнъж е критикувал.

"За мен беше привилегия да бъда член на кабинета ѝ. Благодаря ти, Тереза“, обяви новият британски премиер. 

Кой е Борис Джонсън?

Бившият кмет на Лондон (от 2008 до 2016 г.) Борис Джонсън е роден на 19 юни 1964 г. Манхатън, Ню Йорк, където баща му Стенли Джонсън учи икономика. Получава и британско, и американско гражданство.

През следващите няколко години семейството живее в Англия, а през 1973 г. се мести в Брюксел, след като Стенли Джонсън започва работа в Европейската комисия. По бащина линия Борис е потомък на Али Кемал бей, който за кратко е бил министър в правителство на Османската империя.

По-късно Борис Джонсън учи в Итън колидж, а след това в Балиол колидж, Оксфорд.

Там е част от поколението студенти, които в бъдеще доминират британската политика – Дейвид Камерън, Уилям Хейг, Майкъл Гоув, Джереми Хънт.

В края на 1987 г. Джонсън започва работа като стажант във в. "Таймс“, но е уволнен заради измислен от него цитат на историка сър Колин Лукас. Продължава кариерата си в "Дейли Телеграф“ и през 1989 г. е изпратен в Брюксел, за да отразява работата на Европейската комисия.

Отявлен критик на комисията на Жак Делор, той е един от малкото евроскептични журналисти в града. Много от колегите му критикуват статиите и настояват, че те съдържат измислици, имащи за цел да дискредитират евроинституцията.

Служейки си с преувеличения, а понякога дори и с измами, Борис Джонсън повдига тогавашните завеси и става "любимия журналист" на Маргарет Тачър, като описва подробно най-странните действия на европейската изпълнителна власт (размери на наденичките, тоалетни...)

В политиката влиза през 2001 г., когато спечелва депутатско място от редиците на Консервативната партия.Печели подкрепата на съпартийците си за кметските избори в Лондон през 2008 г. и надвива на балотаж тогавашния градоначалник Кен Ливингстън.

През 2016 г. – отново депутат, вече е основен двигател на кампанията за британското напускане на Европейския съюз. Месец след референдума за Брекзит, на който гражданите казват "да“ на развода с Брюксел, новата премиерка Тереза Мей го назначава за външен министър.Заради противоречия с начина, по който Мей води преговорите за Брекзит, две години по-късно Джонсън подава оставка, а преди два месеца потвърди, че е кандидат за лидерския пост в Консервативната партия и съответно премиер.  

Джонсън не иска да се кара с Тръмп и е готов да харчи

Кампанията за избиране на нов лидер на торите бе до голяма степен доминирана от темата за Брекзита, така че Джонсън не успя по-подробно да представи плановете си каква външна и икономическа политика ще води, ако стане премиер, отбелязва Ройтерс.

Все пак са известни позициите му по външнополитически въпроси като Иран, Хонконг и отношенията със САЩ.

Макар и да окачествява споразумението за ядрената програма от 2015 г. като "слабо" и да казва, че трябва да се възпира "подривното поведение" на Иран, до момента той не е възприел твърдолинейния подход на американския президент Доналд Тръмп и заявява, че не би подкрепил военни действия срещу Иран.

Когато този месец в бившата британска колония Хонконг избухнаха протести заради законопроект за екстрадиране в континентален Китай, Джонсън заяви пред Ройтерс, че жителите на Хонконг са в пълното си право да бъдат скептични и да се тревожат от този нормативен акт.

Джонсън иска да запази солидни отношения със САЩ и британски медии съобщиха, че обмисля да посети САЩ, за да се срещне с Тръмп в началото на мандата си.

Нежеланието му да критикува Тръмп пролича този месец, когато Джонсън не подкрепи британския посланик във Вашингтон Ким Дарък в скандала с изтеклата дипломатическа кореспонденция, довел в крайна сметка до оставката на дипломата.

В икономически план Джонсън обещава да похарчи милиарди лири за публични услуги, инфраструктура, да намали данъците, да увеличи разходите за образование, транспорт и за полицията, да отмени замразяването на заплатите в публичния сектор.

Той казва, че Великобритания трябва да намали данъците за бизнеса, но интернет гигантите трябва да бъдат накарани да плащат повече.

По въпроса дали китайската компания "Хуавей" да бъде включена в изграждането на телекомуникационната мрежа от пето поколение (5G) Джонсън е на мнение, че ще има много ползи от инвестиции от други страни, но не би застрашил националната инфраструктура за сигурност.

По-мрачни перспективи преди британската икономика

С утвърждаването на Борис Джонсън за бъдещ лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания перспективите пред британската икономика със сигурност са станали по-мрачни и потенциално по-рисковани, коментираха експерти пред Асошиейтед прес.

Убедителната победа на Борис Джонсън срещу конкурента му за поста Джереми Хънт направи по-вероятен сценария, при който Великобритания ще напусне ЕС на Хелоуин без споразумение. Това е перспектива, която дори най-пламенните привърженици на Брекзит смятат, че ще бъде разрушителна за страната в краткосрочен план преди да се видят каквито и да е ползи.

Повечето икономисти прогнозират, че така нареченият Брекзит без споразумение ще бъде много по-лош от това.

При този сценарий се предвижда дълбока рецесия. Дали тя ще бъде толкова дълбока, колкото последвалата световната финансова криза - над 6 процента - никой не знае, но почти всички икономисти са съгласни, че ще бъдат загубени работни места и ще се засили натискът върху държавните финанси.

Брекзит без споразумение всъщност означава, че на 1 ноември ще бъдат наложени мита на търгуваните стоки между Великобритания и останалите 27 страни членки на ЕС.

Други пречки пред търговията, включително пред ключовия британски сектор на услугите, ще се появят, когато бъдат наложени ограничения върху свободното движение на хора, стоки и регулаторни стандарти. Великобритания ще бъде изправена пред перспективата да загуби търговските споразумения, които е сключила с ЕС през годините, включително последните споразумения с Канада, Южна Корея и Япония - те са около 11 процента от търговията на Великобритания.

Основателят на Върджин груп (Virgin Group) Ричард Брансън посочва, че Брекзит без споразумение ще бъде катастрофа - до такава степен, че британската лира ще поевтинее и за първи път ще се обменя само за долар. Лирата понесе товара на несигурността около Брекзит, понижавайки се с над 10 процента от 1,50 долара в деня след референдума за Брекзит през 2016 година.

С все по-настоятелните мнения, че ще има Брекзит без споразумение лирата достигна двугодишен минимум от 1.2450 долара.

Въпреки че, както Великобритания, така и ЕС, ще са потърпевши от Брекзит без споразумение, Лондон ще страда доста повече , като се има предвид, че британският износ за ЕС е на стойност от около 13 процента от годишния брутен вътрешен продукт на страната спрямо 2.5 процента от БВП на ЕС.  

Лирата може да се срине

Британците, които се готвят за почивка в чужбина, вече са получили съвет да закупят чужда валута веднага. 

Лирата може да служи за барометър на Брекзита, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", посочвайки, че за британците националната валута е символ на националната гордост и стабилността, но през последната седмица курсът ѝ спадна до най-ниското си равнище от две години.

По-ниският курс на лирата може да помогне на Великобритания за повече чужди инвестиции и туризъм, но същевременно ще намали покупателната способност на страната.

Промените на курса изглежда ще продължат, предвид очакванията премиерският пост да бъде зает от твърдия евроскептик Борис Джонсън - което повдига въпроси колко гладък ще бъде преходът. От май, когато премиерката Тереза Мей обяви, че ще напусне поста си, Брекзитът без споразумение изглежда доста по-вероятен.

В момента лирата е с около 15 на сто под курса си точно преди Великобритания да гласува да напусне ЕС. Но тя все още е над рекордно ниските равнища, достигнати през януари 2017 г., когато Мей намекна, че страната може да напусне ЕС без твърди споразумения.

"Рисковете, свързани с Брекзита, са основния двигател" за промяната, заявява Лий Хардман, валутен анализатор в японска банка.

Проблемите едва започват

За Борис Джонсън проблемите едва започват, пише френският в. "Паризиен", цитиран от БТА.

Практически сигурно е, че той ще бъде следващият британски премиер. Но още от началото на работата си той ще се окаже на опасен терен.

Протестите по лондонските улици в събота бяха напомняне, че близо половината британски избиратели са недоволни, че им се налага да напуснат ЕС заради резултатите от проведения през 2016 г. референдум. За тези, които искат да останат в рамките на съюза, напускането му без договор би било повод за конфликт.

Британският парламент, макар и под контрола на нестабилното мнозинство на консерваторите, също отхвърля възможността за Брекзит без споразумение, която беше основен момент в предизборната кампания на Борис Джонсън.

В четвъртък Камарата на общините гласува поправка, която забранява напускането на ЕС без одобрението на парламента. Две водещи фигури в правителството, министрите на финансите и правосъдието Филип Хамънд и Дейвид Гок, които се противопоставят на позицията на Джонсън относно Брекзита, обявиха, че ще напуснат правителството на Тереза Мей.

Освен с Брекзита, следващият британски премиер ще трябва веднага да се заеме с кризата с Иран, който задържа британски танкер. Това може да тласне Лондон към военните обятия на Вашингтон, готов да нападне Иран.
Но Великобритания и САЩ са на различни позиции по много други въпроси, от климатичните промени до ядреното споразумение с Техеран.

А надеждите за бързо сключване на споразумение за свободна търговия едва ли ще се сбъднат скоро, отбелязва в. "Паризиен".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. joro
    #6

    Гледам от рано либера//сТка пръд//ня във форума...Очаква се това, очаква се онова, но най сме в очакване на Годо.

  2. Авакум Захов
    #5

    Да си ходят! Винаги са имали пренебрежително отношение към Европа. Вторият риж дедик ще докара Великобритания дотам, докъдето първият дедик докара САЩ. Ако остане нещо от Великобритания.

  3. обикновен
    #4

    Само 92 хиляди тори предопределиха близката очертаваща се доста тежка съдба на Великобритания, която ще попадне в ръцете на въжеиграча - популист. Тъжен ден за Великобритания. Звън на шампанско в Кремъл.

  4. Bлaдo
    #3

    тия русоляви uguoтu не просто извадиха GB от ЕС. Те също така извадиха Консервативната партия от политическото настояще и бъдеще на империята...

  5. edin.drug
    #2

    Тачър отдавна се е обърнала в гроба. Сега настъпи моментът консервативната партия - този дългогодишен крепител на просперитета в ОК - да отиде където вече й е мястото, а после някой ще пусне водата.

  6. Bлaдo
    #1

    ... и ще покаже на света любимия цирков номер на демагозите: как се прескача пропаст (само с едно стъпване в празното по средата) :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.