Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борис Джонсън: Провал на СОР26 ще отприщи неконтролируем гняв и може да доведе до края на света

В Глазгоу започна глобалната конференция за климата

13 коментара
Британският премиер Борис Джонсън говори пред конференцията в Глазгоу, сн. ЕПА/БГНЕС

Британският министър-председател Борис Джонсън откри днес глобалната среща на високо равнище за климата СОР26, като предупреди, че светът е завързан за "взривно устройство, което може да доведе до Деня на Страшния съд", предаде Асошиейтед прес.

Джонсън сравни положението на Земята с това на литературния и филмов герой, тайния агент Джеймс Бонд, който в една от книгите за него е привързан към бомба, която ще унищожи планетата, и той се опитва да измисли как да я обезвреди. "Ние сме приблизително в същото положение", само че сега тиктакащото устройство е истинско, а не измислено, подчерта той.

Британският премиер даде началото на политическата част от конференцията на високо равнище на ООН за климата, чиято цел е постигане на споразумение за ограничаване на въглеродните емисии достатъчно бързо, за да се сдържи глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) под нивото от прединдустриалната ера. Той постави мрачен акцент върху това, че в навечерието на КОП26, на срещата си на върха в Рим през уикенда, групата на най-развитите световни икономики Г-20 постигна скромен напредък.

Необходими са пари от частния сектор, за да се помогне на развиващите се държави да освободят своите икономики от въглерода, призова Джонсън. Той повтори, че вярва, че срещата СОР26 в Глазгоу, може да е успешна.

Длъжни сме да намерим тези средства, подчерта британският премиер, визирайки обещанието за 100 милиарда долара годишно, дадено от развитите държави през 2020 г., което обаче сега се очаква да бъде изпълнено през 2023 г.

Не можем и няма да успеем само с правителствени средства, ние, които сме в тази зала можем да отделим стотици милиарди, но пазарът има стотици трилиони и задачата сега е да работим заедно, за да помогнем на нашите приятели да се освободят от въглерода, каза той.

Джонсън предупреди също, че провал на СОР26 ще отприщи неконтролируем гняв и загуба на търпение по света. Всички обещания не са нищо повече от празни приказки в случай на провал, заяви той, перифразирайки екоактивистката Грета Тунберг - лидер на световното младежко движение срещу климатичните промени.

Да, ще бъде тежко. Но можем да го направим, така че да се залавяме за работа", призова Джонсън.

Джо Байдън: Глазгоу да бъде начало на едно десетилетие на амбицията

Президентът на САЩ Джо Байдън призова лидерите по света да посрещнат предизвикателството, което представлява глобалното затопляне. Пред участниците в конференцията той заяви, че няма повече време за колебаене по климатичния въпрос или за спорове за това каква опасност грози планетата ни.

"Глазгоу трябва да бъде началото на едно десетилетие на амбицията", заяви Байдън.

Той допълни, че насред нарастващата катастрофа, произтичаща от все по-затоплящия се климат, има една невероятна възможност за решаването на проблемите, причинени от екстремното време, от намаляващите ресурси и от други пагубни въздействия на климатичните промени.

Байдън заяви, че САЩ ще изпълнят ангажимента си за намаляване на емисиите на газове с парников ефект с 50-52 процента до 2030 г. спрямо нивата от 2005 г. Той подчерта, че светът трябва да помогне на развиващите се страни да направят повече, за да се справят с климатичните промени. "Точно сега ние продължаваме да не успяваме да отговорим на очакванията в тази насока", заяви той.

Същевременно днес администрацията на Байдън публикува стратегията си за превръщане на САЩ в нация с изцяло чиста енергия до 2050 г. Дългосрочният план, разработен в съответствие с Парижкото споразумение за климата, предвижда САЩ все повече да разчитат на вятърната и слънчевата енергия и на други чисти енергийни източници.

На конференцията в Глазгоу Байдън пък поднесе извиненията си за това, че предшественикът му Доналд Тръмп е изтеглил страната от Парижкото споразумение.

Гутериш: Копаем собствените си гробове

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза, че евентуалният провал на конференцията в Глазгоу би означавал, че световните лидери ще трябва да се връщат с по-сериозни обещания всяка година, а не както се предвижда сега - на всеки пет.

"Ако в края на тази среща се окаже, че ангажиментите не са достатъчни, държавите ще трябва да преработват своите национални климатични планове и политики не на всеки 5 години, (а) всяка година и във всеки един момент", каза Гутериш на церемонията по откриването на COP26. Той заяви, че често има "дефицит на достоверност и прекалено много обърканост около целите за намаляване на (парниковите) емисии и постигане на нетни нулеви емисии". ООН ще сформира експертна група, която ще проверява и анализира ангажиментите за постигане на нетни нулеви емисии на недържавни актьори, каза Гутериш.

Генералният секретар на ООН призова развитите и развиващите се държави да създадат коалиция за декарбонизация и постепенно да се откажат от използването на въглищата за производство на електричество.

Според Гутериш развиващите се икономики трябва и да предприемат повече мерки за ефективно намаление на емисиите. "Необходима ни е максимална амбиция от всички държави и по всички направления, за да бъде успешна конференцията в Глазгоу", отбеляза той.

"Копаем собствените си гробове", предупреди Гутериш. "Планетата ни се променя пред очите ни - от дълбините на океаните до планинските върхове, от топящите се ледници до неумолимите екстремни метеорологични явления", каза той.

От своя страна британският престолонаследник принц Чарлз призова световните лидери да спасят "нашата скъпоценна планета". Погледите и надеждите на света са насочени към нас, подчерта той.

Българското участие

Започна участието на министър-председателя Стефан Янев в Световната среща на лидерите в рамките на 26-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, съобщава официалната фейсбук страница на Министерския съвет.

Както и останалите участници, в Конгресния център в Глазгоу българският премиер е бил посрещнат от министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

Преди началото на срещата премиерът Стефан Янев е разговарял с част от лидерите по актуалните за Конференцията теми. Българският министър-председател обменил мнения с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, канадския премиер Джъстин Трюдо и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани. Премиерът Янев е провел и кратки разговори с австрийския канцлер Александер Шаленберг, с президента на Латвия Егилс Левитс, президента на Литва Гитанас Науседа, сръбския президент Александър Вучич, президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски и министър-председателя на Хърватия Андрей Пленкович.

С участието на премиера Янев на глобалния форум България дава ясен знак, че в условията на световната криза, причинена от пандемията и непрекъснато повишаващите се цени на енергията, нашата страна изпълнява стриктно Парижкото споразумение. Нещо повече - като държава член на Европейския съюз България работи за изпълнението на амбициозните европейски колективни цели за намаляване на емисиите на парникови газове и за постигане на климатична неутралност, заявяват от Министерския съвет.

В рамките на Световната среща на лидерите премиерът Янев ще открои усилията, които България полага за осъществяване на плавен, справедлив и съвместим с икономиката ни зелен преход, в условията на световна здравна и икономическа криза. Министър-председателят Стефан Янев ще акцентира също върху Националния план за възстановяване и устойчивост, представляващ новата пътна карта за декарбонизация на българската индустрия, за развитие и растеж на икономиката и за устойчива и съхранена околна среда, посочват от пресцентъра на служебния кабинет.

Делегатите чакаха на дълги опашки при пристигането си в Глазгоу

Домакините на COP26 - британският премиер Борис Джонсън и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш - поздравяваха тази сутрин един по един лидерите с усмивка и докосване на юмруци пред гигантско изображение на планетата Земя на син фон. Посрещането продължи часове, тъй като над 120 ръководители се събират в шотландския град за първите два дни от 12-дневната среща, предаде Асошиейтед прес.

За хилядите обикновени делегати, наблюдатели и журналисти обаче не бе предвидено такова тържествено посрещане и те чакаха на дълги опашки, за да влязат в огромната конферентна зала на брега на река Клайд. Поради опасения, че няма да могат да следят за преговорите, някои от чакащите под студения вятър се върнаха в хотелите си, за да работят оттам, отбелязва АП.

Ройтерс цитира съобщение на Кремъл от Москва, че руският президент Владимир Путин, който няма да отиде в Глазгоу, ще отправи предварително записано обръщение към климатичната конференция. Отсъствието на Путин и на китайския президент Си Цзинпин, чиито страни са водещи по емисии на парникови газове, е възприемано от мнозина като удар по шансовете да се постигне някакъв пробив на форума, отбелязва агенцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. igochev
    #13

    нищо повече от парад на управническото лицемерие; а все още няма нищо отразено, че самите британци ритат срещу Боби и викат към Путин за оправия ........ - ?!!?!?

  2. Борис Б
    #12

    Умрела работа....

  3. Boris Kamov
    #11

    В Щатите и по света сега посрещат Sleepy Joe с песента "Let's go Brandon". За да разберете защо проверете в Гугъл... :)

  4. Boris Kamov
    #10

    Уважаваният президент на САЩ участва се е замислил дълбоко по проблемите на световното затопляне. Виж приложения линк: https://www.foxnews.com/media/nbc-news-reporter-biden-nap-political-obstacle Знае ли някой защо му викат "Sleepy Joe" на сенилния старец?... :)

  5. В и К
    #9
    Отговор на коментар #8

    Американците далеч н е са най-големите замърсители на глава от населението и понастоящем има най-много значение класацията на цялостните замърсители с парникови газове. Там щатите са на второ място след Китай, на трето е Индия и на четвърто e любимия на родните копейкаджии путистан.

  6. dimitardi100
    #8

    Американците са най-големите замърсители на глава от населението в света ! Добре че Байдън отстрани оранжевия перушан.

  7. В и К
    #7
    Отговор на коментар #4

    Путистан е на четвърто място по емисии на парникови газове. За тях трябва да се броят не точно чистите източници. Путистан е вреден за цялата планета.

  8. В и К
    #6
    Отговор на коментар #3

    Застанал си надолу с главата, селски.

  9. Becko
    #5

    Къде си Ян Гилан да им припомниш на тези кретенократи химна Алелуя на Пърпъл - "Любовта е Словото и тя трябва да бъде чута..."?!

  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.